1. HABERLER
  2. SİYASET
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunan Bakan Dendias için flaş açıklama: Dışişleri Bakanımız haddini bildirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunan Bakan Dendias için flaş açıklama: Dışişleri Bakanımız haddini bildirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'ın hadsiz çıkışına ilişkin olarak, "Dışişleri Bakanımız, Dendias'ın tutumu karşısında ona haddini bildirdi" derken Kanal İstanbul projesine ilişkin olarak ise," İlk adımı kanal üzerinden geçecek köprülerin adımını atalım istiyoruz. Altı tane planlanan köprü 7 olma ihtimali var. Bir köprünün temelini Haziran'da atacağız. " açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da Kerem Aydınlar Camii’nde cuma namazını kıldıktan sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği basın toplantısındaki hadsiz çıkışı hakkında değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dendias ile gayet sıcak bir görüşme yaptıklarını dile getirdikten sonra şunları söyledi:

"Görüşmemizde gayet sıcak bir hava içinde görüşme yaptık. Fakat Dışişleri Bakanımızla yaptığımız görüşmede iş farklı zemine kaydı. Dışişleri Bakanımız haddini bildirdi, daha yumuşak olamazdı. Bize yakışmazdı. Bunu doğru bulmuyoruz. Uyum süreci olsun, biz sıcak ilişkileri olan iki ülkeyiz. 150 bin soydaşımız batı Trakya'da yaşıyor. Sizin bizimle bağlantımız devam ediyor. Siz bizim 150 bin soydaşımıza gerekli vatandaşlık ilgisini göstermiyorsunuz. Baş müftülük olayında hala siz baş müftüyü siz atıyorsunuz. Lozan'a göre sizin hakkınız yok. Biz patriği atamıyoruz. Yunanistan'da baş müftümüzü oradaki müftülerimiz, imamlarımız seçmesi lazım. Yunanistan buna tahammül edemiyor. Kendi memuruymuş gibi bunu atama yoluna gidiyor. Aramızdaki hukuka da aykırı, ilişkilerin zedelenmesine zemin teşkil ediyor. Bunları konuşmamıza rağmen netice alamadık."

VATANDAŞLARA PATATES- SOĞAN DAĞITILMASI

Vatandaşlara patates soğan dağıtımı hakkında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun sözlerinin hatırlatılması üzerine Erdoğan," Sayın Kılıçdaroğlu'nu tanımışsınızdır, Öncekinde farklı şimdikinde farklı. Çiftçimin elinde soğan patates kaldıysa ve çeltik konusunda sorun vardı. Toprak Mahsülleri ofisi ile telefon görüşmesi yaptım. Başkan işi uzatmayalım. Bunların hepsi neyse en uygun fiyat neyse ellerinden alacaksınız, çeltik ellerinde kalması. Patates ve soğanı da alacağız." ifadelerini kullandı. 

KKTC'DEKİ KUR'ANI-I KERİM TARTIŞMASI

KKTC'de Kur'an-ı Kerim öğretiminde yetki tartışması hakkında soruya Cumhurbaşkanı Erdoğan şu değerlendirmeyi yaptı:

"Anayasa Mahkemesi Başkanının yapmış olduğu bu açıklamayı kabul etmemiz mümkün değil. Laiklik anlayışı onların anladığı gibi değildir ve Kuzey Kıbrıs bir Fransa değildir. Anayasa Mahkemesi Başkanı, bu yanlışından süratle dönmelidir. Dönmediği takdirde atacağımız adımlar da bundan sonraki süreçte farklı olacaktır, bunu da bilmeleri gerekir."

KANAL İSTANBUL

Kanal İstanbul projesine ilişkin olarak," Muhalefetin işi gücü bu ülkeden hayırlı bir işin yapılmasının engellemek" diyen Erdoğan, ilk adımı kanal üzerinden geçecek köprüler üzerinden atmak istediklerini ifade ederek," Altı tane planlanan köprünün 7 olma ihtimali var. Bir köprünün temelini Haziran'da atacağız. İnşallah temeli atacağız. İnşallah ilk köprünün yapımına başlayacağız." dedi. 

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırına ilişkin olarak Erdoğan," İsrail'in maalesef Müslümanlara karşı tavrının çok açık, net bir göstergesidir." değerlendirmesinde bulundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT