1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanlığı Genelgesi'nde Grip Salgını (Pandemi) uyarısı

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi'nde Grip Salgını (Pandemi) uyarısı

Bugün yayımlanan 30744 sayılı Resmi Gazete'deki Cumhurbaşkanlığı Genelgesi'nde Küresel Grip Salgını (Pandemi) ile vatandaşlar uyarıldı ve alınması gereken tedbirler açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi'nde Grip Salgını (Pandemi) uyarısı

Resmi Gazete'de yayımlanan Genelgeler içerisinde Küresel Grip Salgını (Pandemi) ile ilgili 2019/5 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi'si yaymlandı. Bu genelge de yazılanlar şöyle:

"Influenza virüslerinin yol açtığı bir solunum yolu hastalığı olan, özellikle sonbahar ve kış aylarında görülen ve mevsimsel olarak seyreden influenza (grip) zaman zaman pek çok kişinin ölümüyle sonuçlanan salgınlara neden olurken zaman zaman da küresel çapta görülen ve pandemi olarak adlandırılan salgınlara yol açabilmektedir.

Influenza virüslerinin genetik genetik yapısında meydana gelen değişikliklere bağlı olarak yeni tipte bir influenza vürüsü ortaya çıkabilmekte ve insandan insana kolayca geçiş yeteneği kazanabilmektedir. Yeni tipte influenza virüsü ile daha önce hiç temesı olmayan ve/veya virüsün yol açacağı enfeksiyonun gelişmesine yatklın olan kişilerin önemli bir kısmının etkilenmesiyle pandemi ortaya çıkabilmektedir. "

Influenza grip salgınıyla ilgili alınmaıs gereken tedbriler de Resmi Gazete'de yayınlandı. Buna göre:

1. Sağlık Bakanlığı koordİnasyonunda hazırlanan ve bakanlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının pandemiye yönelik görev ve sorumluluklarının belirtildiği "Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı" (Plan) www.grip.gov.tr adresinde yayımlanacak, konu ile ilgili ayrıntılı bilgilendirmeler ve güncel duyurular bu adresten yapılacaktır.

2.Pandemi sırasında yapılacak çalışmaların belirlenmesi ve pandeminin tolumdaki etkisinin azaltılması amacıyla valiliklerin koordinasyonunda, palnda belirtilen usul ve esaslara uygun olarak "Pandemik İnfluenza İl Hazırlık ve Faaliyet Planı" hazırlanacak, sekreterya il sağlık müdürlüklerince yürütülecektir.

3. Küresel bir grip salgınında hizmet sunumunun aksamaması amacıyla il sağlık müdürlükleri ile işbirliği içinde pandemi hazırlık çalışmaları yapılarak hastaneler ve tedavi merkezlerinin yanı sıra kamu kurumlarında da sağlık hizmeti verilebilmesi için ilde ihtiyaç duyulan ek hizmet, birim, alan, araç ve malzemelerin tedariki ile bunların hizmete sunulması planlanacaktır.

4. Kamu kurum ve kuruluşlarının bilgilendirmesi amacıyla merkezde Sağlık Bakanlığı, illerde ise valiliklerin koordinasyonunda il sağlık müdürlükleri tarafından bilgilendirme ve işbirliği toplantıları düzenlenecek, uygulamalar Sağlık Bakanlığınca takip edilecektir.

screenshot_2019-04-13-layout-1---20190413-7-pdf.png

RESMİ GAZETE SAYFASINA GİTMEK İÇİN YIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT