1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Dünya Hükümet Sistemleri” paneli

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Dünya Hükümet Sistemleri” paneli

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Konferans Salonu'nda "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Dünya Hükümet Sistemleri" konulu panel...

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Dünya Hükümet Sistemleri” paneli

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Konferans Salonu'nda "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Dünya Hükümet Sistemleri" konulu panel yapıldı.

AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı Melih Ecertaş ve Başbakanlık Müşaviri Kudret Bülbül'ün konuşmacı olduğu panelde; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, Genel Sekreter Doç. Dr. Menderes Kabadayı, dekanlar, akademisyenler ve öğrenciler hazır bulundu.

OMÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Muhsin Oğul açılış konuşmasında, " Genç Memur- Sen, Cihannüma, Yeşilay ve Öğrenci Konseyi iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz panelimize hoş geldiniz. Panelimizin konuklarına katılımlarından dolayı teşekkür ediyor ve verimli bir panel geçirmenizi diliyorum" dedi.

"Öğrenci konseyimizin etkinliklerine tam destek veriyoruz"

Etkinlikte konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, OMÜ Öğrenci Konseyi'nin aktivitelerinden duydukları mutluluğu belirterek, "Öğrenci Konseyimizin önümüzdeki ay gerçekleştireceğimiz bir referandumla ilgili böyle bir panel düzenlemesi bizim açımızdan da ülkemiz açısından da önemli. Ülke gündeminden ayrı yaşamayan bir öğrenci gurubumuz olduğunu görüyoruz. Ankara'dan gelen konuklarımız bize değişikliği istenen sistemin özünü anlatacaklar. Burada aklınıza takılan soruları sorabilme fırsatınız olacak. Sonuç ne olursa olsun bu tür seçimler Türk demokrasisinin başarısıdır" diye konuştu.

Konuşmanın ardından panele geçildi. Panelin moderatörlüğünü Eğitim Fakültesi Fakülte Sekreteri Tevfik Yılmaz Demir yaptı. Panelin ilk konuşmasını gerçekleştiren Başbakanlık Müşaviri Kudret Bülbül, "16 Nisan'da önemli bir seçim yapacağız. Bu daha çok gençleri gençlerin geleceğini yani sizi yakından ilgilendiriyor. İlerideki dönemin önemli bir kısmında hep genç arkadaşlarımız olacak. Bu yüzden aklınıza takılan soruları muhakkak sorun diyorum" dedi.

"Siyasal sistemin röntgenini çekmemiz gerekiyor"

"Neden bir siyasal değişime ihtiyacımız var? Nasıl siyasal, bürokratik ve yargısal sorunlara sahibiz ki bir değişikliğe ihtiyacımız oldu?" Bunun analizini yapmamız gerekiyor. Bir nevi siyasal sistemin röntgenini çekmemiz gerekiyor" diye konuşan Bülbül şunları söyledi: "Bizim siyasal sistemimize bakıldığında ben bazı temel sorunlar görüyorum. Bunlar iç vesayet unsurları, gerginlik oluşturan siyasal sistem ve millet adına hareket etmeyen yargı. Bizim asıl cevaplamamız gereken yeni anayasa sisteminin bu vesayet sorununu nasıl çözeceğidir."

"Bu sistem hiç kimseyi ve hiçbir iktidarı garanti altına almıyor ya da kayırmıyor"

AK Parti Gençlik Kolları Genel Başkanı Melih Ecertaş ise yeni sistemin neyi amaçladığını anlattı. Ecertaş, "Biz oluşturulan paketle sistemin tıkanan taraflarını düzeltmeyi amaçlıyoruz. Bu sistem hiç kimseyi ve hiçbir iktidarı garanti altına almıyor ya da kayırmıyor. Bizim sistemi reforme edip, yürütme sistemini değiştirip sağlıklı bir şekilde yürüyen yasama ve yargı organıyla bu ülkenin yönetilmesini sağlamamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"Biz milletin anahtarını yine millete veriyoruz"

Melih Ecertaş, sözlerini şöyle tamamladı: "Yeni anayasada gelen tek değişiklik cumhurbaşkanı ülkeyi seçime götürürse kendisi de seçime gidecek. Yani kendi kendine bir denetleme geliyor. Cumhurbaşkanını millet seçiyor, bakan ve müsteşarları cumhurbaşkanı üzerinden gene millet seçiyor. Yani sistemim tümü tamamen milletin elinde. Biz milletin anahtarını yine millete veriyoruz. Çünkü bu milletin yanlış adım atmayacağına inanıyoruz. Burada yapılacak olan değişiklik partilerin faydasına mı yoksa sadece AK Parti'nin faydasına mı bunu hep beraber göreceğiz ve millete güveniyorsak bu millet yanılmaz diyorsak bu seçimde bilinçli bir şekilde oyumuzu kullanacağız."

Panelin sonunda öğrenciler panelistlere konu ile ilgili sorularını yöneltti ve uzun süren bir soru- cevabın ardından panel, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran'ın panelistlere Ondokuz Mayıs Üniversitesinin yeni uygulaması olan fidan sertifikası hediye etmesiyle son buldu.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Dünya Hükümet Sistemleri” paneli

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Dünya Hükümet Sistemleri” paneli

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.