1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı başladı

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı başladı

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantıda normalleşme takvimi çerçevesinde kafe,restoran ve pastanelerin son durumu, 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması ve 65 yaş üstü ve 20 yaş altına uygulanan sokağa çıkma yasağının görüşülmesi bekleniyor.

Tarabya'daki Huber Köşkü'nde gerçekleştirilen kabine toplantısı saat 15.15'de başladı.Toplantı, sekizinci kez video konferans yöntemiyle yapılıyor.

Salgınla mücadeledeki son durumun değerlendirileceği toplantıda, günlük vaka sayılarına bakılacak, Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda yeni adımlar atılacak.

Gündemde ilk sırada hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması olacak. Bu kısıtlama, 19 Mayıs'ı da içerecek şekilde 4 güne çıkarılabilir.

65 yaş üstü ve 20 yaş altına sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili de yeni adımlar gelebilir. Sokağa çıkılacak gün ve saat sayısı artırılabilir.

Geçtiğimiz hafta, 7 ilde giriş çıkış kısıtlaması kaldırılmıştı. Bu illerdeki durum değerlendirilecek. Kısıtlamanın kaldırılmasının olumsuz bir etkisi olmadığı görülürse bu 7 ile yenileri eklenecek.

Salgınla mücadeledeki olumlu seyir devam ederse önümüzdeki ay sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına tamamen son verilebilir.

 

RESTORAN, KAFE VE PASTANELERİN SON DURUMU

Seyahat kısıtlamasının uygulandığı illerin durumunun da değerlendirileceği toplantıda ayrıca, restoran, kafe ve pastanelerin durumunun masadaki ilk başlık olması bekleniyor. Bu konuda günlük vaka sayıları ve Bilim Kurulu tavsiyeleri dikkate alınacak. Salgınla mücadeledeki olumlu seyir devam ederse bu işletmeler temmuz ayından itibaren, gerekli hijyen koşullarının sağlanması ve yarı kapasiteyle çalışmak koşulu ile hizmet vermeye başlayabilecek.

Vaka sayısındaki azalış veya artışa göre bu takvimde 15 gün ilave ya da çıkarma olacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALDIRILACAK MI?

Sokağa çıkma kısıtlamaları da kabine gündeminde. Vaka sayısı burada da kriter alınacak. Olumlu seyre göre önümüzdeki ay sokağa çıkma kısıtlaması uygulamasına tamamen son verilebilir. 65 yaş üstüne ve 20 yaş altına uygulanan kısıtlama da aynı şekilde kaldırılabilir.

LİBYA VE SURİYE'DEKİ SON DURUM

Dış gündemde öne çıkan başlıklar ise Libya ve Suriye olacak. Libya'da sahada yaşanan çatışmalar yakından takip ediliyor.

Suriye başlığında ise gözler İdlib'den gelen istihbarat raporlarında. Suriye'nin kuzeyinde güvenli hale getirilen bölgelere yönelik terör tehdidi üzerinde durulacak. Bu tehdide karşı alınacak tedbirler değerlendirilecek.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklama yapması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT