1. HABERLER
  2. BİYOGRAFİ
  3. Cumhuriyet Savcısı Orhan Muhammed Gündüz kimdir? @HOHMUSTESARI kimdir?

Cumhuriyet Savcısı Orhan Muhammed Gündüz kimdir? @HOHMUSTESARI kimdir?

Twitter'de açtığı sahte hesap ile birçok siyasi isme küfreden Cumhuriyet Savcısı Orhan Muhammed Gündüz, vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Bunun üzerine arama motorlarında bakılan Cumhuriyet Savcısı Orhan Muhammed Gündüz kimdir? @HOHMUSTESARI kimdir? sorusunun cevabı haberimizde...

Cumhuriyet Savcısı Orhan Muhammed Gündüz kimdir? @HOHMUSTESARI kimdir?

Sosyal medya üzerinden @HOHMUSTESARI rumuzuyla açtığı hesap ile önemli siyasetçilere küfürler savuran kişinin kimliği tespit edildi. Samsun Cumhuriyet Savcısı Özcan Muhammed Gündüz olduğu belirlenen kişi, bugüne dek anonim kimliğinin arkasına sığınarak bürokratik isimleri hedef göstermesinin ardından internet kullanıcıları, Cumhuriyet Savcısı Özcan Muhammed Gündüz kimdir? @HOHMUSTESARI kimdir? sorularının cevabını araştırmaya başladı. İşte detaylar...

SAMSUN CUMHURİYET SAVCISI ÖZCAN MUHAMMED GÜNDÜZ KİMDİR? @HOHMUSTESARI KİMDİR?

Sosyal medya üzerinden @HOHMUSTESARI rumuzuyla açtığı hesap üzerinden trollük yapıp, bakanlara, devlet yetkililerine ve AK Partililere inanılmaz hakaretlerde bulunan kişinin Samsun Cumhuriyet Savcısı Özcan Muhammed Gündüz olduğu ortaya çıktı. Twitter hesabını kullanarak trollük yapan kişinin Gündüz olduğunu kanıtlayan belgelere ulaşıldı. Skandal, 2019-2020 yılları arasında '@HOHMUSTESARI' 'Sayın Müsteşar' rumuzunu kullanan Twitter kullanıcısının kim olduğunun tespitiyle ilgili araştırma sonucunda ortaya çıktı.

Araştırma, hesapta aralarında bakanların da bulunduğu devlet yetkililerine ve AK Partililere küfürler ediliyor olması ve hakaretlerde bulunulması üzerine başlatıldı.

Hesapla ilgili olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Yapılan teknik incelemeler sonucunda, hesabı Samsun Cumhuriyet Savcısı Özcan Muhammed Gündüz'ün kullandığı belirlendi. Bu tespit üzerine vatandaşlara hukuk dağıtması gerekirken, bir savcının göreviyle bağdaşmayan eylemlerde bulunan Gündüz hakkında Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) soruşturma izni verdi. Açığa alınan Özcan hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma dosyası yetkisizlik kararıyla Samsun'a gönderildi.

2016'DA AÇILAN HESAP, TELEFON NUMARASI İLE TESPİT EDİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma çerçevesinde yapılan incelemelerde, sahte hesabın 'hohmustesari@gmail.com' mail adresi üzerinden Ağustos 2016'da açıldığı belirlendi. Hesabın kurtarma bilgilerinde verilen telefon numarasının ise 0530 .. .. 39 numarası olduğu saptandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve İstanbul Emniyeti Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde yapılan incelemeler sonucunda, cep telefonu numarasının kime ait olduğu deşifre edildi. Devlet aleyhine trollük faaliyetleri için açılan Twitter hesabının Samsun Cumhuriyet Savcısı Özcan Muhammed Gündüz'ün cep telefonuna kayıtlı olduğu anlaşıldı.

DESŞİFRE OLUNCA HESABI KAPATTI ANCAK

Savcının, deşifre olunca hesabı alelacele kapattığı görüldü. Gündüz'ün kullanımında olan cep telefonu numarasına ait HTS kaydı, Bilgi Teknolojileri Kurumu'ndan (BTK) istendi. BTK'dan gelen verilere göre Gündüz'e ait olan cep telefonuna '@HOHMUSTESARI' hesabının kurtarma bilgilerinin, Twitter tarafından mesaj olarak gönderildiği anlaşıldı.

HOHMUSTESARI'NIN KÜFRETTİĞİ SİYASETÇİLER

Savcı Gündüz'ün 'HOHMUSTESARI' isimli trol hesaptan küfürler ettiği ve hakaretlerde bulunduğu isimler arasında bakanlar da bulunuyor.

Savcının küfür ve hakaretlerine maruz kalan isimler arasında; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve geçtiğimiz aylarda vefat eden eski AK Parti Milletvekili Burhan Kuzu yer alıyor.

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT