1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Darbeci Hafter'den, Türkiye şartı: "Çekilirseniz ateşkesi kabul ederiz"

Darbeci Hafter'den, Türkiye şartı: "Çekilirseniz ateşkesi kabul ederiz"

Son dakika bilgisine göre, Libya'daki ülkenin batısını kontrol eden Darbeci Hafter, Türk ordusunun Libya'dan ayrılması şartıyla ateşkesi kabul edeceklerini açıkladı.

Darbeci Hafter'den, Türkiye şartı: "Çekilirseniz ateşkesi kabul ederiz"

Arap baharı ile başlayan süreç, Libya Lideri Muammer Kaddafi'nin devrilmesiyle birlikte istikrarın 9 yıldır sağlanamadığı Libya'da, ülkenin batısını kontrol eden Halife Hafter küstah açıklamalarda bulundu. Rus haber ajansı RIA'nın yaptığı habere göre Hafter'in, "Taleplerimiz yerine getirildiği taktirde ateşkese hazırız" açıklamalarında bulundu. Hafter açıklamasının detayına inildiği zaman ise, 'Türk askerlerinin bölgeden ayrılması' detayı göze çarpıyor.

TÜRK ORDUSUNUN ÇEKİLMESİ ŞART

Ancak Hafter, ateşkes için bazı şartlar öne sürdü. Uluslararası güçlere ateşkes için şart koşan Hafter, Türkiye için skandal bir talepte bulundu ve "Ateşkes için Türk ordusunun Libya'dan çekilmesi şart" dedi.

LİBYA'DA NELER OLUYOR?

Arap Baharı olarak tanımlanan kitlesel halk hareketinin rejim karşıtı çatışmalara dönüştüğü ve Muammer Kaddafi'yi koltuğundan ettiği 2011 yılından bu yana siyasi istikrarın bir türlü sağlanamadığı Kuzey Afrika ülkesi Libya'da birden fazla yönetim bulunuyor.

Libya, 2014 seçimlerinin ardından siyaseten ikiye bölündü. Bunlardan birisi ülkenin doğusunda, Mısır sınırına yakın Tobruk'ta bulunan Temsilciler Meclisi ve diğeri de Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti.

bolge gundem

Öte yandan DAEŞ'in 2015'te varlığını hissettirdiği ülkede, örgüte bağlı savaşçılar Kaddafi'nin doğum yeri olan Sirte kentini ele geçirdi. Ancak Türkiye'nin de desteklediği Misratalı güçler, DAEŞ'i aynı yıl içerisinde ortadan kaldırdı.

KİM KİMİ DESTEKLİYOR?

Merkezi Trablus'ta bulunan Ulusal Mutabakat Hükümeti, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere Türkiye, Avrupa Birliği ve uluslararası kurumlarca meşru kabul ediliyor ve destekleniyor.

bolge gundem 2

Tobruk merkezli Hafter güçlerinin kontrolünde olan Temsilciler Meclisi'ni ise Mısır, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Fransa ve Rusya'dan destek buluyor.

 

HABERE YORUM KAT