1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Davutoğlu'nun ekibi parti için başvuru yaptı

Davutoğlu'nun ekibi parti için başvuru yaptı

Yeni parti kuracağı ile gündeme gelen Ahmet Davutoğlu, parti için başvurusunu yaptı. Davutoğlu'nun ekibi parti için bugün başvuru yaptı. Başvuru sonrası açıklama yapan Ayhan Sefer Üstün, partinin isminin ve logosunun yarın yapılacak toplantıyla kamuoyuna duyurulacağını açıkladı.

Davutoğlu'nun ekibi parti için başvuru yaptı

Yeni parti kurmasıyla gündeme gelen  Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, bunu gerçeğe dönüştürdü. Davutoğlu'nun ekibi İçişleri Bakanlığına gelerek parti kuruluş dilekçesini teslim ettiler. Heyette Ayhan Sefer Üstün'le birlikte 4 kişinin daha bulunduğu gözlendi.

Davutoğlu'nun ekibinde yer alan Ayhan Sefer Üstün yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'ye yeni bir parti kazandırıyoruz. Bütün evraklarımızı hazırladık. İçişleri Bakanlığımıza teslim ettik. Ancak iki önemli işlem vakit alıyor. Bunlardan bir tanesi Siyasi Partiler Kanunu'na göre, yeni kurulan siyasi bir partide kurucu olmak isteyen kişinin başka bir siyasi partide üyeliğinin olmaması gerekiyor. Bu husus da yalnızca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilerek tespit ediliyor. Şuanda listemiz Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi ve tek tek kurucuların siyasi parti üyeliği sorgulanıyor. Bir başka husus ise kurucu üyelerin herhangi bir sabıka kaydınının bulunmaması lazım. Bunu da İçişleri Bakanlığı'nın hukuk müşavirliği inceliyor. Biraz kurucu sayımız fazlaca dolayısıyla biraz zaman alıyor ama artık eli kulağında. Aldığımız bilgilere göre 45 dakika içerisinde tüm prosedür tamamlanarak alındı belgesiyle birlikte hukuki süreç tamamlanmış olacak."

PARTİNİN LOGOSU VE İSMİ YARIN AÇIKLANACAK

Dilekçeyi bakanlığa teslim edildikten sonra gazetecilere açıklama yapan Ayhan Sefer Üstün, ayrıca partinin logo ve isminin yarın yapılacak basın toplantısında açıklanacağını söyledi.

Üstün, “Yarın saat 10.00’da kurucular kurulunun, ambleminin ve tüzüğünün tanıtımı olacak” dedi 

Yaklaşık 45 dakika sonra yeni partinin kuruluş işlemleri tamamladı ve heyete alındı belgesi teslim edildi.

HABERE YORUM KAT