1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. DEAŞ’ın Afganistan lideri öldürüldü

DEAŞ’ın Afganistan lideri öldürüldü

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve ABD silahlı kuvvetlerinin yaptığı açıklamalara göre, terör örgütü DEAŞ'ın Afganistan lideri Şeyh Abdul Hasib,...

DEAŞ’ın Afganistan lideri öldürüldü

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve ABD silahlı kuvvetlerinin yaptığı açıklamalara göre, terör örgütü DEAŞ'ın Afganistan lideri Şeyh Abdul Hasib, Afganistan'ın Nangarhar şehrinde düzenlenen Afgan ve Amerikan ortak operasyonunda 27 Nisan'da öldürüldü.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, dün yaptığı açıklamada Nangarhar'ın doğu bölgesinde gerçekleştirilen operasyon sonucu DEAŞ Afganistan lideri Abdul Hasib'in öldürüldüğünü belirtti. Öte yandan, Uluslararası Afganistan Güvenlik Destek Kuvveti (Kararlı Destek) kapsamında faaliyet gösteren ABD silahlı kuvvetlerinin yaptığı yazılı açıklamada da Hasib'in Afgan ve Amerikan ortak operasyonunda öldürüldüğü bildirildi. Afgan askeri özel kuvvetleri ve ABD askeri kuvvetlerinin ortaklığı ile düzenlenen operasyonda, DEAŞ liderinin yanı sıra örgütün 35 üyesinin de öldürüldüğü öğrenildi. Afganistan'daki NATO kuvvetleri komutanı General John Nicholson, "Başarlı ortak operasyonumuz, DEAŞ'ın yenilmesi için sert şekilde uyguladığımız bir kampanya olarak önemli bir adımdır" ifadelerinde bulundu.

Hasib, Afganistan ve Pakistan DEAŞ bölge lideri Hafız Said Han'ın geçen sene ABD birlikleri tarafından düzenlenen bir drone saldırısında ölmesi üzerine göreve getirilmişti. Hasib, Kabil'deki en büyük askeri hastaneye doktor kılığındaki militanlarla birlikte bir saldırı düzenlemiş 50'den fazla askerin ve sivilin ölmesine neden olmuştu. Bu saldırı da dahil olmak üzere Hasib'in bir dizi yüksek profilli saldırılara öncülük ettiği düşünülüyor. Nisan ayında bir Pentagon sözcüsü, Hasib'in iki Amerikan askerinin de öldüğü bir ABD baskını sırasında öldürülmüş olabileceğini açıklamıştı. Ancak bu haber doğrulanmamıştı. DEAŞ'ın Afganistan'daki bağlantısı olan çete, 2015'den beri faaliyet halinde ve Taliban ile Afgan ve Amerikan güçleriyle çatışma halinde.

HABERE YORUM KAT