1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Deprem bahanesiyle İBB’ye OTOKOÇ’tan pazarlık usulüyle araç ihalesi!

Deprem bahanesiyle İBB’ye OTOKOÇ’tan pazarlık usulüyle araç ihalesi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz aylarda AK Parti’den devir aldığı belediyede sözde “israf var” diyerek yüzlerce aracı Yenikapı’da sergilemiş ve sergilenen yüzlerce aracın kullanılmayacağını beyan etmişti.

O tarihten birkaç gün sonra İstanbullulara götürülen bazı hizmetlerde aksamalar başlayınca, İstanbul Büyükşehir belediyesi İETT üzerinden araç kiralama ihalesine çıkılmış ve bu durumun gündeme gelmesi üzerine apar topar iptal edilmişti.

DEPREM FIRSATA ÇEVRİLDİ!

26 Eylül 2019 tarihinde İstanbul’da paniğe neden olan depremle birlikte Depreme karşı alınacak önlemler ve hasar tespit çalışmaları yapılırken İBB hemen apar topar bir pazarlık usulüyle bir ihale gerçekleştirdi.

 “Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” maddesinden yararlanarak gerçekleştirilen ihalede, 1 milyon 152 bin 810 TL karşılığında 3 aylığına araçlar kiralandı.
Kiralanan araçların adeti ve niteliği, ihale şartnamesi oluşturulmadan alım yapıldığı için nerelerde ne şekilde kullanıldığı bilinmiyor.

İHALE PAZARLIK USULÜYLE YAPILDI

Bununla birlikte Koç Holding ve Koç Ailesi ile olan yakın ilişkileriyle dikkat çeken İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ihalenin OTOKOÇ firmasıyla pazarlık usulüyle yapılması kafalarda soru işareti bıraktı.

Belediyeler 'Doğal afet' kapsamında yapılan alımlarda, belediye yetkilileri uygun gördükleri şirketle el sıkışarak işlemi gerçekleştiriyor.

Söz konusu alımda kapalı teklif usulüyle yapılmadığından rekabet ortamı oluşmuyor bununla  beraber rakip firmaların teklif vermesi mümkün olmuyor.

ihale.jpeg

140 ARAÇ DAHA TALEP EDİLDİ

Deprem gündeminin gölgesinde kalan bu gelişmenin ardından söz konusu araç alımını yeterli görmeyen İBB yönetimi, 140 araç daha kiralamak için ihaleye çıktı.

8 Ekim 2019 tarihinde duyurusu yapılan araç kiralama ihalesi, 13 Kasım 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. İhale kapsamında, farklı tip ve modellerde tam 140 araç kiralanacak. Kiralanması planlanan araç tiplerinden 1. kategoride yer alan 18 adet için talep edilen özellikler dikkat çekiyor.

"SHOW OLDUĞU ORTAYA ÇIKMIŞTIR"

Konuyla ilgili Bölge Gündem Haber'e açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Murat Türkyılmaz, "Yenikapı’da tasarruf adına yapılan organizasyonun bir show olduğu açığa çıkmıştır. Biz hep bunu söyledik. Ve bugün görüyoruz ki o israf olarak sunulan araçlar bu şehrin ihtiyacı olan araçlarmış. Bu konunun takipçisi olacağız. Alınan araçlara ilişkin tüm detayları zamanı geldiğinde İBB AK Parti Grubumuz paylaşacaktır."

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum