1. HABERLER
  2. BİLİM TEKNOLOJİ
  3. DetayMaxinet mağdurları paralarını geri alabilecek mi?

DetayMaxinet mağdurları paralarını geri alabilecek mi?

Detaymaxinet 8 Ocak 2019’da görülen davasında aralarında şirket sahibi Alper Tetiker’inde bulunduğu 4 kişilik grup tutukluluk hallerine son verilerek tahliye edildi. Peki binlerce detaymaxinet Mağdurları paralarını geri alabilecekler mi? Banka Blokeleri Kalkacak mı? işte detaylar..

DetayMaxinet mağdurları paralarını geri alabilecek mi?

Binlerce kişiye, bilgisayarlarını açık bırakarak pazara kazandırmayı vaat eden Detay Maxinet’e yönelik MASAK harekete geçmişti. MASAK’ın hazırladığı rapor sonrası sulh ceza hâkimliği 26 Mart'ta şirketin hesaplarına bloke koymuştu. MASAK raporunda, Detay Maxinet'in piramit sistem kullanılarak dolandırıcılık yapmış olabileceğine işaret edimişti. Sitenin kapatılması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) yazı göndermiş. Bu yazının ardından site Türkiye'de erişime kapatılmıştı.

Detaymaxinet davasında tahliye kararı!

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Detay Maxinet soruşturmasında geçtiğimiz mayıs ayında içeri alınan şirket sahibi Alper Tetiker, şirket müdürü Şeref Yumaklı, şirket yazılımcısı ve şirket çalışanının bulunduğu 4 kişi tutuluklu yargılanıyordu.

08 Ocak Salı günü görülen mahkeme de hakim tutukluları serbest bırakarak mahkemeyi 2 ay sonraya ertelediğini açıkladı.

Hakimin verdiği tahliye kararı Detaymaxinet üyeleri tarafından sevinçle karşılandı.

DetayMaxinet mağdurları paralarını geri alabilecek mi? Banka Blokeleri Kalkacak mı?

Tahliye kararının ardından detaymaxinet’e paralarını kaptıran vatandaşlar DetayMaxinet mağdurları paralarını geri alabilecek mi? diye araştırıyor.

20 bin üyesi bulunduğu belirtilen Detaymaxinet şirketine, Masak tarafından konulan blokelerin kalkıp kalmayacağı üyelere paraların geri ödenip ödenmeyeceği ilerleyen günlerde netlik kazanacak.

Henüz bu konuda resmi bir açıklama bulunmuyor.

DetayMaxinet mağdurları paralarını geri alabilecek mi?

DetayMaxinet'in bir sonraki davası ne zaman?

Detaymaxinet soruşturması kapsamında görülen mahkemede hakim tarafından serbest bırakılan şirket yöneticileri tutuksuz yargılanarak 11 Mart 2019'da tekrar hakim karşısına çıkacak.

Mahkemenin olumlu geçtiğini duyuran detaymaxinet üyeleri 11 Mart'ta görülecek davada beraat beklediklerini şirket yetkililerinin serbest bıkılmasının önemli bir gelişme olduklarını söylediler.

BANKA HESAPLARINA BLOKE KONULMUŞTU

Detay Maxinet'e ilişkin başlatılan soruşturma sürecinde önemli bir gelişmenin yaşandığı öğrenildi. Detay Telekom San. Ve Tic. Limited Şti ve Detay Maxinet Teknolojileri San. ve Dış Tic. AŞ isimli şirketlerin banka hesaplarına bloke konuldu. Edinilen bilgiye göre, İstanbul Anadolu 6. Sulh Ceza Hakimliği hesaplara yönelik bloke kararını 26 Mart günü verdi. Hakimlik kararı, MASAK'ın hazırladığı rapora dayanıyor. MASAK, yazısında 'Piramit sistemi kullanılarak dolandırıcılık' yapılmış olabileceğine işaret edildi.

Detaymaxinet nedir?

Üye sayısı 20’bini aşan Detay Maxinet (Detay Telekom San. Ve Tic. Limited Şti.) üzerinden toplanan paranın tutarı 100 milyon lira olarak ifade ediliyor. Şirket,Detay Maxinette ‘Sen yat bilgisayarın çalışsın’ dediler 20 bini aşkın kişiden milyonlarca lira topladılar yaptığı tanıtımlar ve sunumlara göre, üye olan kişiye öncelikle bir bilgisayar veriyor. Üyeye verilen bilgisayara bir yazılım yükleniyor. Üyenin bilgisayarı açık kaldıkça, Detay Telekom’un çalıştığı şirketlere SEO hizmeti verildiği belirtiliyor.

BAKANLIĞIN DETAYMAXİNET HAKKINDA AÇIKLAMASI ŞÖYLEYDİ

Bakanlıktan, kamuoyunda "Detay Maxinet" ismiyle bilinen sistemin işleticisi olan, "Detay Telekom Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi" ve "Detay Maxinet Teknolojileri Sanayi ve Dış Ticaret Anonim Şirketi"ne yapılan denetime ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, denetim neticesinde, Detay Maxinet'e üye olacak kişilere sisteme dahil olunması ve satın almış oldukları paketler çerçevesinde bilgisayarların, tanımlanan sürelerde online kalması halinde günlük gelir elde edebildiğinin ve sisteme yeni kullanıcılar kazandırılmasıyla ayrıca "tavsiye kazancı" elde edilebildiğinin anlatıldığı belirtildi.

Detay Maxinet sistemine 6 Ocak 2017-16 Şubat 2018 döneminde üye olan toplam 18 bin 352 katılımcıdan "Gümüş ve Altın Paket" bedeli olarak 16,3 milyon dolar toplandığı ifade edilen açıklamada, buna karşılık 5,6 milyon dolar ödeme yapıldığı kaydedildi. Google SEO ve Digital Reklam gibi hizmetlerden elde edilen gelirlerin yaklaşık 3,3 milyon dolar iken söz konusu sisteme üye olan kişilere taahhüt edilen yıllık gelir ve prim ödemelerinin 57,6 milyon dolar tutarında olduğuna dikkati çekilen açıklamada, şunlar aktarıldı:

"Detay Maxinet sistemi kapsamında kurgulanan satış ve pazarlama sisteminin Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi sonucunda, 'Detay Maxinet V3' Programıyla gerçekleştirilen Google SEO ve Digital Reklam hizmetlerinden elde edilen gelirlerle sistemde yer alan üyelere günlük, prim geliri ve kariyer bonusların ödeneceği hususunun gerçeklikten uzak olduğu, sistemde esasen yeni üyelerin kazandırılmasının temel amaç olduğu, alt kollarda yer alan üyelerden elde edilen gelirlerin sistemin üst basamaklarında yer alan diğer üyelere aktarıldığı, kariyer ilerleyebilmesinin sağlanabilmesini diğer üyelerin de belli koşullara uygun davranmasına bağlı kılan, gerçekleşmesi çok güç olan kazanç beklentisi sistemi şeklinde oluşturulmuş tipik piramit sistem özelliklerinin bulunduğu tespit edilmiştir."

Bu kapsamda konunun, değerlendirilmek üzere ilgili cumhuriyet başsavcılığına intikal ettirildiğine işaret edilen açıklamada, bakanlığın ilgili mevzuat kapsamında yaşanan ihtilaflara ilişkin bilirkişi, hakem ya da mahkeme gibi davranarak bir çözüm getirme yetkisi bulunmadığından uyuşmazlıkların çözümünde genel hükümler çerçevesinde yargı makamlarına başvurulması gerektiği belirtildi.

KILIÇDAROĞLU: PARALARINIZI GERİ ALABİLİRSİNİZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda detaymaxinet benzeri çiftlikbank için: Dolandırılanlara sesleniyorum, paralarınızı rahat alabilirsiniz, ama o tosundan değil. BDDK'dan alabilirsiniz. Ama dava açmanız lazım" diye konuşmuştu.

İŞTE O KONUŞMANIN DİĞER KISMI:

Bir de Çiftlik Bank kuruldu. Hepsinin önünde Çiftlik Bankı kuruyor. 77 bin 843 kişiyi dolandırıyor. 510 milyon lira tokatlıyor. Hükümet seyrediyor. SPK, BDDK, Ticaret Bakanlığı seyrediyor. Tıpkı Jet Fadıl gibi seyrediyor. Biraz Allah, peygamber millet dindar adam hırsızlık yapmaz güvenip paraları verebiliriz diyor. Dolandırılanlara sesleniyorum, paralarınızı rahat alabilirsiniz, ama o tosundan değil. BDDK'dan alabilirsiniz. Ama dava açmanız lazım."

 

HABERE YORUM KAT