1. HABERLER

  2. SULTANBEYLİ

  3. Devamsız Öğrencileri Okula ve Hayata Tutunduracak Proje

Devamsız Öğrencileri Okula ve Hayata Tutunduracak Proje

Devamsız Öğrencileri Okula ve Hayata Tutunduracak Proje

Sultanbeyli'de ortaokul çağında çeşitli nedenlerle devamsızlık yapan öğrencilerin okuldan kopmalarının önüne geçilmesi için "Hayatı Seviyorum" başlıklı proje geliştirildi.

İstanbul Kalkınma Ajansı'ndan 915 bin lira destek alan proje kapsamında, Adil Mahallesi'nde 3 katlı Gençlik Merkezi yapılıyor. Gençlik Merkezi tamamlandığında, ilçede ortaokul 2. sınıfta devamsızlık yaptığı belirlenen 200 öğrenci ile ailelerine sosyal, psikolojik ve eğitim desteği verilecek.

Merkezde 3 boyutlu eğitim laboratuvarı, seminer salonları, derslikler ve aktivite odaları yer alacak. Çocuklara, aktif katılımcı tabanlı, öğrenmeye dayalı yaygın eğitim teknikleri kullanılarak, eğitim eksiklikleri giderilecek. Çocukların hayata bağlanmaları, kötü alışkanlıklardan uzaklaştırılması amacıyla spor aktiviteleri, kültür gezileri yapılacak.

Ailelere psikolojik ve pedagojik destek sağlanarak, ebeveynlerin çocuk eğitimiyle ilgili bilinçlenmesi sağlanacak. Proje, 2 ay içinde tamamlanması planlanan Adil Mahallesi Gençlik Merkezi binası açıldığında hayata geçirilecek.

Belediye Başkanı Keskin

Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sultanbeyli'de ilçeyi geliştirmenin yanı sıra gençlerin geleceğini inşa anlamında da projeler ürettiklerini söyledi.

Bu projelerden birisinin "Hayatı seviyorum" olduğunu ifade eden Keskin, şöyle konuştu:

"Sultanbeyli'de özellikle ortaokula giden öğrencilerimiz arasında sürekli devamsızlık yapan kardeşlerimiz olduğunu duyuyoruz. Kaymakamımızla milli eğitim ve emniyet müdürümüzle bir araya gelip, ilçemizin sorunlarını paylaşıyoruz. Bahsettiğim devamlı okula gitmeme noktasında alışkanlık haline gelen öğrencilerimizin tekrar okula kazandırılması, tekrar hayatın içine özgüvenli bir şekilde girmesi ve kendisinin yetiştirilmesi geliştirilmesi anlamında bilişsel, fiziksel, sosyolojik anlamda daha iyi evlatlarımızın daha iyi yetişmesini sağlayan bir proje. Bu projede 200 öğrencimizi belirleyeceğiz. Burada hem 200 öğrencimiz hem onların aileleri hem de burada yapılan gençlik merkezinde olduğu gibi gençlik merkezinde kuracağımız 3D sinema tekniğiyle öğrencilerimize eğitim desteği vereceğiz."

Devamsızlıkların ortaokul 2. sınıfta yoğunlaştığını, önlenemezse çocukların tamamen okuldan kopabildiklerini aktaran Keskin, uzmanların bu doğrultudaki görüşleri sonucunda, projenin hedefini devamsızlık yapan ortaokul 2. sınıf öğrencileri olarak belirlediklerini belirtti.

Keskin, proje için kendilerine destek veren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a da teşekkür etti

HABERE YORUM KAT