1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Devamsızlık para cezası MEB nedir? Devamsızlık hakkı ne kadar lise, ortaokul?

Devamsızlık para cezası MEB nedir? Devamsızlık hakkı ne kadar lise, ortaokul?

Devamsızlık para cezası MEB nedir? MEB devamsızlık para cezası ne kadar? Lise ve ortaokulda devamsızlık hakkı ne kadar? soruları arama motorlarında sıkça araştırılmaya başlandı. Biz de sizler için bu merak edilenleri derledik. İşte tüm merak edilenler...

Devamsızlık para cezası MEB nedir? Devamsızlık hakkı ne kadar lise, ortaokul?

Devamsızlık için para cezası haberlerinden sonra arama motorlarında bu konu araştırılmaya başlandı. Peki Devamsızlık para cezası MEB nedir? MEB devamsızlık para cezası ne kadar? Lise ve ortaokulda devamsızlık hakkı ne kadar? Tüm merak edilenler haberimizde...

DEVAMSIZLIK PARA CEZASI MEB

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) okullarda devamsızlığı azaltmak için hayata geçirdiği ödül mekanizmaları da sorunu çözmedi. Bakanlık, 2018 yılında başlatılan, “Devamsızlık yapmayan öğrencilere başarı belgesi” projesiyle de istenilen sonuca ulaşamayınca il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerini uyardı. Buna göre, devamsızlık yapan öğrenci velisi mektupla uyarılacak, sorunun devam etmesi durumunda ise para cezası kesilecek.

MEB’in, en önemli nedenlerini, “ekonomik, sosyal ve kültürel” olarak sıraladığı öğrenci devamsızlığı probleminin çözümünde istenilen ilerleme sağlanamadı. Ortaöğretim kademesinde en çok devamsızlık yapılan okul türünün mesleki ve teknik liseler ile imam hatip liseleri olduğu bildirildi. Bakanlığın verilerine göre, mesleki ve teknik liselerde 20 gün ve üzeri devamsızlık yapan öğrencilerin oranı 2018-2019 eğitim öğretim yılında yüzde 44’e, Anadolu İmam Hatip liselerinde ise yüzde 36’ya yükseldi.

Devamsızlık para cezası MEB nedir? Devamsızlık hakkı ne kadar lise, ortaokul?

Bakanlık, devamsızlığın azaltılamaması üzerine harekete geçti. İl ve İlçe milli eğitim müdürlükleri, sekiz maddeden oluşan, “Sürekli Devamsız Öğrenciler ile İlgili Yapılacak İşlemler” listesi ile uyarıldı.

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre Okullara gönderilen “Yapılacak İşlemler Listesi”nde şunlar sıralandı:

- Öğrencilere ve velilere, devamsızlık konusunda toplantı yapılarak yazılı ve sözlü bilgi verilmesi, öğrenci bir gün bile gelmez ise velinin telefonla aranması,

- Devamsızlığın yedinci ve 12’nci günlerinde veliye devamsızlık mektubu gönderilmesi, sorun halen devam ediyorsa muhtarlık ile tebligat yoluna geçilmesi,

- Halen öğrenci okula gelmiyor ise kaymakamlık tebligatı yapılıp para cezası kesilmesinin sağlanması gerekmektedir.

Devamsızlık para cezası MEB nedir? Devamsızlık hakkı ne kadar lise, ortaokul?

ORTAOKUL DEVAMSIZLIK HAKKI NE KADAR?

Ortaokul yani 5.sınıf, 6.sınıf, 7.sınıf, 8.sınıf öğrencileri için devamsızlık hakkı yoktur. 20 günden fazla devamsızlığı olan öğrenciler okulu geçebilmesi için Şube Öğretmenler Kurulu‘ndan geçer onayı alması gerekir. Öğrenci kuruldaki karar göre devamsızlık hakkını dolduran öğrenci okulu geçebilir ya da sınıf tekrarı yapabilir.

Devamsızlık para cezası MEB nedir? Devamsızlık hakkı ne kadar lise, ortaokul?

LİSEDE DEVAMSIZLIK HAKKI NE KADAR?

Lisede özürsüz devamsızlık hakkı hakkı 10 gündür. Lisede özürlü devamsızlık hakkı ise 20 gündür. Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğine göre; özürlü ve özürsüz devamsızlık toplamda 30 günü geçmeyecektir. Otuz günü geçen öğrenci sınıf tekrarı yapabilir.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum