1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Dicle Elektrik asma kilit yetiştiremiyor

Dicle Elektrik asma kilit yetiştiremiyor

Dicle Elektrik Dağıtım, sorumluluk bölgesinde bulunan illerde kayıt dışı elektrik kullanmak, atan şalterleri kaldırmak ve hırsızlık gibi değişik gerekçelerle...

Dicle Elektrik asma kilit yetiştiremiyor

Dicle Elektrik Dağıtım, sorumluluk bölgesinde bulunan illerde kayıt dışı elektrik kullanmak, atan şalterleri kaldırmak ve hırsızlık gibi değişik gerekçelerle kırılan trafo ve pano kapılarına asma kilit yetiştiremez oldu.

Sadece geçtiğimiz yıl bu şekilde kırılan 14 bin 152 asma kapı kilidini yenileyen enerji şirketi, yılbaşından bu yana ise aynı sebeple 2 bin 707 kilidi yeniledi. Enerji şirketi halktan, can güvenliğini tehdit eden bu tür kilidi kırık pano gördüklerinde mutlaka 444 80 86 numaralı Çağrı Merkezi'ne bildirmelerini istedi.

Dışarıdan müdahale ediliyor

Kapısının açık unutulduğu veya müdahale sonrasında asma kilidin takılmadığı savunulan trafo ve panolarla ilgili durumun, gerçekte böyle olmadığı belirlendi. Enerji şirketinden alınan bilgiye göre trafo ve panoların kapısındaki asma kilitler, yetkisi olmayan kişilerin dışarıdan yaptığı müdahaleler sonucunda kırılıyor. Zaman zaman da halkın can güvenliğini sağlamak maksadıyla panoların ya da trafoların üzerinde bulunan uyarıcı metal levhalar dahi sökülüp satılıyor. Pano kilitlerini kıranların başında ise aşırı yüklenme sonucunda güvenlik amacıyla atan şalterlere müdahale etmek için görevlilerin gelmesini beklemeyenler geliyor. Bunları kayıt dışı elektrik kullanmak isteyenler, onları da trafo veya panolardaki bakır aksamı çalmak isteyen hırsızlar takip ediyor. Kildi kırıldığı için kapısı açık kalan elektrik panolar ise, Dicle Elektrik Dağıtım ekipleri görüp müdahale edinceye kadar tehlike oluşturuyor.

Dicle Elektrik Dağıtım yetkilileri, vatandaşlardan kapı kilidi kırılan elektrik pano veya trafo gördüklerinde durumu zaman geçirmeden enerji şirketine bildirmelerini istedi. Enerji şirketinden bu konuda halka yönelik yapılan çağrıda, içerisinde elektrik enerjisi himaye eden pano veya trafolara yetkisi olmayan kimsenin müdahale etmemesi istendi. Söz konusu çağrıda, bu şekilde kapı kilidi kırılarak açık bırakılan elektrik panosu görüldüğünde ise zaman geçirmeden derhal Dicle Elektrik Çağrı Merkezi'nin 444 80 86numaralı telefonunun aranarak, bildirimde bulunması gerektiği belirtildi.

66 günde 2 bin 707 kilit yenilendi

Yetkililer, geçtiğimiz yıl çoğunluğu Şanlıurfa'da olmak üzere 6 il genelinde 14 bin 152 asma kilidin dışarıdan müdahale sonucunda kırıldığı için yenisi ile değiştirildiğini bildirdi. Yetkililer, bu yıl değiştirilen kilit sayısının ise 66 günde 2 bin 707'yi bulduğunu ifade etti. Dicle Elektrik Dağıtım kayıtlarına göre, sorumluluk bölgesindeki 6 ilde şirket dışından kişiler tarafından kırıldığı için yenilenen kilit sayısı şöyle:

Diyarbakır 2016 yılında 2 bin 577, 2017 yılı ilk iki ayında 359. Şanlıurfa 2016 yılında 3 bin 324, 2017 ilk iki ayında 830. Mardin 2016 yılında 2 bin 384, 2017 ilk iki ayında 617. Batman 2016 yılında 2 bin 533, 2017 yılı ilk iki ayında 607. Siirt 2016 yılında 2 bin 860, 2017 ilk iki ayında 105. Şırnak 2016 yılında 474, 2017 yılı ilk iki ayında 189.

Dicle Elektrik asma kilit yetiştiremiyor

Dicle Elektrik asma kilit yetiştiremiyor

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.