1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Din İşleri Yüksek Kurulundan Ayasofya açıklaması

Din İşleri Yüksek Kurulundan Ayasofya açıklaması

Din İşleri Yüksek Kurulundan yapılan açıklamada Ayasofya Camii’nde bulunan resimlerin, burada kılınacak namazların sıhhatine engel olmadığı belirtildi. Ayrıca Ayasofya Camii ibadet vakitleri dışında ziyarete açık tutulabilecek.

Din İşleri Yüksek Kurulundan Ayasofya açıklaması

Din İşleri Yüksek Kurulundan Ayasofya Camii'ne ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada İstanbul’un fethiyle birlikte Fatih Sultan Mehmed tarafından ebedî olarak camiye dönüştürülerek vakıf haline getirilen Ayasofya'nın İstanbul'un en kadım camilerinden olduğu belirtilerek,"Hz. Peygamber’in müjdelediği İstanbul fethinin sembolü haline gelen Ayasofya’nın vakıf senedinde geçtiği üzere var olan cami niteliğinin tekrar kazandırılarak yeniden ibadete açılması hukukun bir gereğidir.

 Ayasofya-yı Kebir Camii Şerifi’nin yeniden ibadete açılması yönündeki büyük özlemin gerçekleşmesi milletimizde ve tüm İslam dünyasında coşkulu bir heyecan ve sevinç meydana getirmiştir. Bu uğurda emeği olanları bütün Müslümanlar daima minnet, şükran ve dualarla yâd edecektir."  denildi.

Din İşleri Yüksek Kurulundan Ayasofya açıklaması

"NAMAZ VAKİTLERİ DIŞINDA ZİYARETE AÇIK TUTULMASINDA ENGEL YOK"

Açıklamanın devamında Ayasofya Camii'nde bulunan resimlerin burada kılınacak namazların sıhhatine engel olmadığı belirtildi. Söz konusu resimlerin namaz vakitlerinde perdelenmesi ve karartılması gerektiği belirtilerek,"İnsanlığın kültürel birikimi ve tarihsel mirası açısından büyük bir değeri haiz bulunan Ayasofya Camii’nin ibadet vakitleri dışında ziyarete açık tutulmasında dini açıdan herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ziyaretçilerin cami adabına riayet etmeleri ve mabedin mehabetine uygun davranmaları konusunda gerekli tedbirler alınmalıdır." ifadelerini yer verildi.

Din İşleri Yüksek Kurulundan Ayasofya açıklaması

"AYAFOSYA'YI MADDİ VE MANEVİ YÖNDEN İHYA ETMEK MÜSLÜMANLARIN GÖREVİDİR"

Açıklamada son olarak şunlar kaydedildi:

"İslam dini camilerin maddî-manevi imar ve ihyasını tüm Müslümanlara bir vazife olarak yüklemiştir (Tevbe, 9/18). Mabedlerin maddi imarı; yapımı, tamiri ve temizliğinin temini iken manevi ihyası ise Allah’ın evi olduğu bilinciyle orada sadece Allah’a ibadet edilmesi (Cin, 72/18), camilerin cemaatle doldurulması ve toplumsal fonksiyonlarının canlı tutulmasıyla mümkündür. Bu itibarla ecdadımızın bize miras bıraktığı Ayasofya-yı Kebir Camii Şerifi’ni, diğer camiler gibi maddi ve manevi yönden ihya etmek tüm Müslümanların ortak görevidir."

Din İşleri Yüksek Kurulundan Ayasofya açıklaması

HABERE YORUM KAT