1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: ABD'nin yaptırımlar bir işe yaramaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: ABD'nin yaptırımlar bir işe yaramaz

Türkiye'nin S-400 alımıyla ilgili ABD'nin yaptırım tehditleri devam ederken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşolu, "Yaptırımlar bir işe yaramaz. ABD'nin bunu anlaması gerekiyor. dedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: ABD'nin yaptırımlar bir işe yaramaz

Trump'ın da yaptırımlara karşı çıktığını biliyoruz. Ancak yaptırımlar gerçekleşirse Türkiye'de buna karşılık verir." dedi.

"YAPTIRIMLAR GERÇEKLEŞİRSE TÜRKİYE BUNUN KARŞILIĞINI VERİR"

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400'ler sebebiyle ABD yaptırımlarının işe yaramayacağını vurgulayarak, "Karar alırken ülkeler arasında seçim yapmayı değil denge sağlamayı amaçlıyoruz. Rusya'dan uygun teklif gelmesinden ötürü ihtiyacımız olan S-400 hava savunma sistemlerini aldık. Yaptırımlar bir işe yaramaz. ABD'nin bunu anlaması gerekiyor. Trump'ın da yaptırımlara karşı çıktığını biliyoruz. Ancak yaptırımlar gerçekleşirse Türkiye'de buna karşılık verir. Umarım, yaptırımlar olmadan diyalog yoluyla problemlerimizi çözebiliriz" ifadelerini kullandı.

"BEŞAR ESAD 500 BİNDEN FAZLA KİŞİNİN ÖLÜMÜNE SEBEP OLDU"

Moderatörün Türkiye'nin Beşar Esad rejimine karşı tutumunun değişip değişmediği sorusu üzerine Çavuşoğlu, "Son 10 yılda olanlardan sonra Esad'ın bu ülkeyi birleştirmesi mümkün değil. Bizim tutumuz çok net. 500 binden fazla kişinin ölümüne sebep olan biri, Suriye'yi birleştiremez. Biz Esad rejiminin meşru olmadığını düşünüyoruz. Ancak demokratik bir anayasa hazırlanırsa buna Suriye halkı karar verir" dedi.

"TÜRKİYE, İNSAN HAKKI İHLALLERİNİ TOLERE EDEMEZ"

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatı operasyonlarında insan hakkı ihlalleri yaptığı ve demografiyi değiştirmeyi amaçladığı iddialarına yönelik, "Bütün bunlar kara propagandadır. Demografiyi değiştirmeyi amaçlayan YPG'dir. Neden Türkiye'deki ve Irak'taki Suriyeli Kürtler kendi topraklarına dönemediler? Çünkü YPG, bu insanları ülkelerinden terk etmeye zorladı. Türkiye, hiçbir zaman insan hakkı ihlallerini tolere edemez" ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT