1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan mültecilerle ilgili açıklama: ''Ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var''

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan mültecilerle ilgili açıklama: ''Ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var''

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Manavgat Gençlik Merkezi'nde mültecilerle yaptığı açıklamada mültecilerin koronavirüs ile birlikte bütün dünyada sorun olduğunu ifade ederek Suriyeliler başta olmak üzere tüm mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmalara başladıklarını dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan mültecilerle ilgili açıklama: ''Ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var''

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Antalya'da çiftçilere traktör dağıtım töreninde yaptığı açıklamada mültecilerle ilgili olarak BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'yle Suriyeliler başta olmak üzere mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarına başladıkların bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanlığının himayesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Antalya Valiliği, TürkTraktör ve TÜMOSAN'ın desteğiyle Antalya'nın Manavgat ilçesindeki orman yangınlarında traktörleri kullanılamaz hale gelen 16 çiftçiye, Manavgat Gençlik Merkezi'nde düzenlenen törenle yeri traktörleri teslim edildi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan mültecilerle ilgili açıklama Ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var'

''MÜLTECİLERİN ÜLKELERİNE DÖNDÜRÜLMESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ VAR''

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’nın Manavgat ilçesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, mültecilerin Covid-19’la birlikte bütün dünyada sorun olduğunu ifade ederek, “Artık mültecilerin güvenli şekilde ülkelerine döndürülmesi, gönderilmesi için uluslararası toplumdan daha iyi bir destek görmeye başladık. Bu işin ciddiyetini biraz anladılar. Başta BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’yle Suriyeliler başta olmak üzere mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var. Bu konuda komşu ülkeler Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak olarak biz bir inisiyatif başlattık. En fazla Suriyeliye ev sahipliği yapan komşu ülkeler olarak. Lübnan’dakilerin durumu çok kötü. Tabii bunları zorla iterek değil de sahada, Suriye içinde, bizim harekat bölgelerimizde olduğu gibi, İdlib’de olduğu gibi ülkesine dönen insanlara bir şeyler sağlayabilmek; okul, eğitim, sağlık, istihdam yaratıcı projelerin hayata geçirilmesi gerekiyor” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan mültecilerle ilgili açıklama Ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var'

“SAHADA TEMEL İHTİYAÇLARI KARŞILAMAK MÜMKÜN”

Bakan Çavuşoğlu, iç savaş devam ettiği için Avrupa ülkelerinin bugüne kadar Suriye’nin yeniden inşasına karşı çıktığını söyleyerek, “Bu doğruydu, savaş devam ederken bir ülkenin yeniden inşası gerçekçi değildi. Rejimle ilgili olsun hepimizin tutumu belli ama sahada temel ihtiyaçları karşılamak mümkün” diye konuştu.

''TOPLUMDA BİR RAHATSIZLIK VAR''

Afganistan’daki durumun Suriye’den çok farklı olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “İnsanları hemen göndermek doğru da değil, mümkün de değil. Muhataplarımız yok. Biz zaten bir önceki yönetim döneminde uçaklarla Afganları Afganistan’a gönderiyorduk. Pakistan’a da aynı şekilde gönderiyoruz. Sonuçta bu bir sorun, tüm dünyada sorun. Covid-19’la beraber, bu sorun daha da artmaya başladı. Bu küresel bir sorunsa uluslararası toplum olarak hep birlikte bu sorunu çözelim. Biz yine de bu işin bir sorun olduğunu görüyoruz, toplumda bir rahatsızlık da var. Ama bu işe ırkçı ve faşizan bir yaklaşımla bakmak son derece yanlıştır. Diğer taraftan toplumsal bir sorunsa da hep birlikte sakin bir şekilde değerlendirip, yeni politikalar da üreterek, çare bulmak için İçişleri Bakanlığımız başta olmak üzere tüm kurumlarımızla çalışıyoruz.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT
1 Yorum