1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Dışişleri Bakanlığı duyurdu: Türk heyeti ile Mısır arasında görüşmeler başladı!

Dışişleri Bakanlığı duyurdu: Türk heyeti ile Mısır arasında görüşmeler başladı!

Mısır Dışişleri Bakanlığı yetkililerince yapılan açıklamada, Kahire'ye giden Türk heyet ile Mısır tarafı arasındaki görüşmelerin başladığı açıklandı. Böylece 8 yılın ardından Mısır le Türkiye arasında ilk resmi temas gerçekleşmiş oldu.

Dışişleri Bakanlığı duyurdu: Türk heyeti ile Mısır arasında görüşmeler başladı!

Türkiye ve Mısır dışişleri bakanlıkları heyeti arasındaki siyasi istişarelerin, 8 yılın ardından yapılan görüşmeşerin sonucunda, Mısır'ın başkenti Kahire'de başladığı bildirildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmet Hafız, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Kahire'deki Dışişleri Bakanlığı konutunda başlayan siyasi görüşmelere Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Hamdi Sanad Loza ile Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal’ın başkanlık ettiğini belirtti.

"İKİLİ VE BÖLGESEL NORMALLEŞMEYE ODAKLANILACAK"

Mısır Dışişleri Bakanlığından dün gece yapılan açıklamada, "İstikşafi görüşmeler iki ülke arasındaki ilişkilerin ikili düzeyde ve bölgesel bağlamda normalleşmesine yol açabilecek gerekli adımlar üzerinde odaklanacaktır." ifadelerine yer verilmişti.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU DUYURMUŞTU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Nisan'da katıldığı canlı yayında, Türkiye ve Mısır arasında, önce istihbaratlar arasında açılan kanalın, dışişleri bakanlıkları aracılığıyla devam etmesi konusunda mutabık olunduğunu ifade etmişti.

Siyaset ve diplomaside bazen kırgınlıklar olabileceğini ancak ortak niyet konulduktan sonra ilişkilerin daha kolay ilerleyeceğini vurgulayan Çavuşoğlu, "Mısır Türkiye'den bir heyeti davet etti. Mayıs başında bir heyet Mısır'a gidecek." açıklamasında bulunmuştu.

Çavuşoğlu, heyetin, bakan yardımcıları düzeyinde olacağını, daha sonra kendisinin Mısırlı mevkidaşıyla görüşebileceğini belirtmişti.

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT