1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy'dan Yunanistan'a tepki!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy'dan Yunanistan'a tepki!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, yaptığı yazılı açıklama ile Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın, Türkiye'nin sondaj çalışmalarını kınayan açıklamasına tepkisini gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy'dan Yunanistan'a tepki!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, yaptığı yazılı açıklama ile Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın, Türkiye'nin sondaj çalışmalarına yönelik açıklamasına yanıt verdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Yunanistan'ın, bugünkü açıklamasıyla bölgedeki sorunlarla ilgili gerçeklerden uzak bir algı ve hak tanımaz tavırlara sahip olduğunu bir kez daha gösterdiğini ifade etti. Sözcü Aksoy, açıklamasında "Yunan-Rum tarafı, ülkemizin Doğu Akdeniz ve Ege Denizi'nde meşru ve egemen haklara, Kıbrıs Türklerinin de Ada'nın ortak sahibi olarak Ada'nın etrafındaki kaynaklarda eşit haklara sahip olduğu gerçeğini kasıtlı olarak görmezden gelmektedir" ifadelerini kullandı.

Aksoy, Doğu Akdeniz’deki barış ve istikrarı esas tehdit eden kesimin Yunan- Rum ikilisinin maksimalist ve uzlaşmaz tutumu olduğu ve Doğu Akdeniz'de hem Türkiye'nin hem de KKTC'nin haklarını kararlılıkla korumaya devam edeceklerini vurguladı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Yavuz' sondaj gemisinin yasa dışı sondaj faaliyetinde bulunacağı öne sürülerek, Yunan tarafının durumu kınadığı belirtilmişti. 

HABERE YORUM KAT