1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy: Yavuz sondaj gemimiz adanın güneyinde

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy: Yavuz sondaj gemimiz adanın güneyinde

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy yaptığı açıklamada "Yavuz Sondaj gemimiz, geçtiğimiz cuma günü Doğu Akdeniz’de üçüncü sondaj gemi faaliyetini gerçekleştirmek üzere Ada’nın güneyinde “G” ruhsat sahasına intikal etmiştir." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy: Yavuz sondaj gemimiz adanın güneyinde

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yavuz sondaj gemisinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuiyeti ruhsat sahalarındaki üçüncü sondaj faaliyeti ile ilgili Avrupa Birliği'nin açıklaması hakkındaki soruyu yanıtladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy'un açıklaması şu şekilde:

 Yavuz sondaj gemimiz, geçtiğimiz cuma günü KKTC hükümetinin 2011 yılında Türkiye Petrolleri’ne verdiği ruhsatlar çerçevesinde, üçüncü sondaj faaliyetini gerçekleştirmek üzere Ada’nın güneyindeki 'G' ruhsat sahasına intikal etmiştir. Bu sahada Ada’nın ortak sahibi olarak Kıbrıs Türklerinin de en az Kıbrıs Rumları kadar hakları vardır. Burada petrol ve doğal gaz bulunması halinde iki taraf da gelirleri birlikte paylaşacaktır.

"ÇÖZÜM İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSAT"

Bu çerçevede Kıbrıs Türk makamlarının hidrokarbon kaynaklarının ve gelirlerinin hakça paylaşımına yönelik 13 Temmuz 2019 tarihinde yaptığı önerinin halen geçerli ve çözüm için önemli bir fırsat olduğunu belirten Aksoy, şunları kaydetti:

"AB, ülkemizin ve Kıbrıs Türklerinin Doğu Akdeniz’deki haklarının gasp edilmesine 2003’ten beri sessiz kalmıştır. Yaptığı hiçbir açıklamada Kıbrıs Türklerine değinmemiş, Kıbrıs Türklerinin varlığını ve haklarını yok saymıştır. AB öncelikle birlik dayanışması kisvesiyle bu gerçeklikten uzak, ön yargılı, çifte standartlı politikalarını sona erdirmelidir. Kıbrıs Türklerinin Ada’nın doğal kaynakları üzerindeki hakları garanti altına alınıncaya ve 13 Temmuz 2019 önerisi çerçevesinde bir işbirliği mekanizması kurulana değin Ada’nın güneyinde de Kıbrıs Türklerinin haklarını korumaya devam edeceğimizden kimse şüphe duymamalıdır."

HABERE YORUM KAT