1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dışişleri Bakanlığından AA'ya yapılan baskına sert cevap

Dışişleri Bakanlığından AA'ya yapılan baskına sert cevap

Dışişleri Bakanlığı Mısır'da Anadolu Ajansı'nın Kahire'deki binasına yapılan baskınla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada,"Mısır güvenlik güçlerince baskın düzenlenmesi ve büro çalışanlarından bazılarının gerekçe gösterilmeden gözaltına alınması Türk basınına yönelik bir taciz ve yıldırma eylemidir, şiddetle kınıyoruz." denildi.

Anadolu Ajansı’nın Kahire ofisine yapılan baskında  Mısır polisi, 1'i Türk vatandaşı, 4 çalışanı gözaltına alarak, bilinmeyen bir yere götürdü.

Dışişleri Bakanlığından olayla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Anadolu Ajansı’nın Kahire Bürosu’na dün akşam Mısır güvenlik güçlerince baskın düzenlenmesi ve büro çalışanlarından bazılarının gerekçe gösterilmeden gözaltına alınması Türk basınına yönelik bir taciz ve yıldırma eylemidir, şiddetle kınıyoruz.

AA’ya yönelik bu şiddet eylemi, Mısır’daki yönetimin sadece basın özgürlüğüne yönelik menfi yaklaşımını değil, demokrasi ve şeffaflık konularındaki vahim durumunu da bir kere daha gözler önüne sermiştir.

Bu pervasız tutumda basın ve ifade özgürlüğü konusunda hassas görünen Batılı ülkelerin bu ülkedeki ihlallere göz yummasının da payı bulunmaktadır.

Mısır makamlarından, Anadolu Ajansı Kahire Bürosu’nun gözaltına alınan ve biri vatandaşımız olan çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz."

HABERE YORUM KAT