1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dışişleri Bakanlığından Hocalı Katliamı açıklaması

Dışişleri Bakanlığından Hocalı Katliamı açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Hocalı Katliamının 28. yıl dönümü nedeniyle yapılan açıklamada,"Bu katliamı ve Azerbaycan topraklarının yıllardan beri devam eden işgalini şiddetle kınıyoruz.Azerbaycanlı kardeşlerimizin 28 yıl önce Hocalı’da maruz kaldıkları katliamın acısını derinden paylaşıyoruz. " denildi.

Hocalı Katliamının 28. yıl dönümü dolayısıyla Dışişleri Bakanlığından açıklama yapıldı.

Olaya ilişkin bilgi verilen açıklamada,"Ermenistan Cumhuriyeti birlikleri tarafından, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinde Hocalı şehrine düzenlenen saldırıda, 106’sı kadın, 63’ü çocuk ve 70’i yaşlı olmak üzere, toplam 613 masum Azerbaycan vatandaşı hunharca katledilmiş ve yüzlercesi yaralanmıştır. Ayrıca, binden fazla kişi Ermenistan güçlerince esir alınmıştır. Kayıpların akıbeti ise bugüne kadar öğrenilememiştir." denildi.

Açıklamanın devamında olay insanlık dışı olarak nitelendirilirken,"Azerbaycan topraklarının işgali neticesinde, bir milyondan fazla Azerbaycanlı evlerini terk etmek zorunda kalmış olup kendi ülkelerinde mülteci olarak yaşamaktadır. Halen, Azerbaycan topraklarının yüzde yirmisi işgal altındadır.Bu katliamı ve Azerbaycan topraklarının yıllardan beri devam eden işgalini şiddetle kınıyoruz." ifadeleri kullandı.

Açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi:

"Azerbaycanlı kardeşlerimizin 28 yıl önce Hocalı’da maruz kaldıkları katliamın acısını derinden paylaşıyoruz. Bu trajedide hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor, tüm Azerbaycan halkına en samimi başsağlığı dileklerimizi bir kez daha sunuyoruz."

NE OLMUŞTU?

26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesinde Hocalı şehrine düzenlenen saldırıda 106'sı kadın, 63'ü çocuk 70'i yaşlı olmak üzere toplam 613 Azeraybaycan vatandaşı öldürülmüş ve yüzlerce insan yaralanmıştı.

 

HABERE YORUM KAT