1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Dışişleri Bakanlığı'ndan sert bir Doğu Akdeniz Açıklaması yapıldı

Dışişleri Bakanlığı'ndan sert bir Doğu Akdeniz Açıklaması yapıldı

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan, Fransa, GKRY ve Mısır Tarafından Doğu Akdeniz Konusunda ortak açıklama yaptı. Açıklamanın detayları ise şu şekilde...

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan, Fransa, GKRY ve Mısır Tarafından Doğu Akdeniz Konusunda ortak açıklama yaptı. 

Yapılan açıklamanın detayları ise şu şekilde:

"8 Ocak 2020 tarihinde Yunanistan, Fransa, GKRY ve Mısır ile İtalya Dışişleri Bakanları’nın katılımıyla Kahire’de düzenlenen toplantının ardından Doğu Akdeniz’deki gelişmelere yönelik yapılan açıklama bütünüyle gerçekdışı tezlere dayanmaktadır.

Libya’nın uluslararası toplum tarafından tanınan meşru Hükümeti ile imzaladığımız Mutabakat Muhtıraları uluslararası hukuka uygun ve meşrudur.

Bu Mutabakat Muhtıraları, ülkemizi ve Kıbrıs Türklerini Doğu Akdeniz’de yok saymaya çalışan taraflara bir cevap niteliği taşımaktadır. Esasen 8 Ocak tarihli açıklama, ülkemizin Doğu Akdeniz’deki adımlarının ne kadar haklı ve yerinde olduğunu da bir kez daha ortaya çıkarmıştır.

Akdeniz’deki en uzun kıyı şeridine sahip Türkiye’nin bölge ile ilgili projelerde söz hakkı vardır. Doğu Akdeniz’i çatışma değil işbirliği sahasına dönüştürmek üzere, GKRY dışındaki tüm ülkelerle işbirliğine hazır olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha ifade etmek isteriz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT