1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dışişleri Bakanlığı'ndan uyarı Bolivya'ya gitmeyin!

Dışişleri Bakanlığı'ndan uyarı Bolivya'ya gitmeyin!

Bolivya’da 14 yıldır ülkeyi başarıyla yöneten ve dördüncü defa seçimi kazanan Devlet Başkanı Evo Morales zorla istifa ettirildi. ‘Seçimlerde hile var’ diye sokağa dökülen halka, ordu ve polis de destek verdi. Türkiye'den ise Bolivya'ya seyahat edecek vatandaşlara son dakika uyarısı geldi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan uyarı Bolivya'ya gitmeyin!

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada; "Bolivya’da yaşanan son olaylar bağlamında başta Başkent La Paz olmak üzere Potosi, Sucre, Santa Cruz de la Sierra, Cochabamba, El Alto, Oruro ve Tariha kentlerinde yer yer şiddet de içerebilen kitle eylemleri düzenlenmektedir.

Bolivya’da yaşayan veya Bolivya’ya ticari veya turistik amaçlarla giden veya gitmeyi planlayan vatandaşlarımızın bu tür eylemlerin gerçekleştirildiği mahallerden uzak durmaları ve dikkatli davranmaları, gelişmeleri yerel basın ve yayın organlarından takip etmeleri ve La Paz Büyükelçiliğimizle irtibat halinde olmaları önerilmektedir" denildi.

ışişleri Bakanlığı'ndan uyarı O ülkeye gitmeyin!

MORALES ZORLA İSTİFA ETTİRİLDİ

Bolivya’da 14 yıldır ülkeyi başarıyla yöneten ve dördüncü defa seçimi kazanan Devlet Başkanı Evo Morales zorla istifa ettirildi. ‘Seçimlerde hile var’ diye sokağa dökülen halka, ordu ve polis de destek verdi. Genelkurmay Başkanının ‘istifa et’ baskısıyla Morales görevi bıraktığını açıkladı. Ülkesindeki fakirliği yüzde 65’lerden yüzde 30’lara çekerek 3 milyon Bolivyalıyı fakirlikten orta gelir grubuna taşıyan, işsizliği yüzde 3.8’e, enflasyonu yüzde 2.1’e getirerek ülkeyi başarıyla yöneten Morales, ülkesindeki zengin yer altı kaynaklarının kurbanı oldu.

ışişleri Bakanlığı'ndan uyarı O ülkeye gitmeyin!

ABD'DEN DESTEK GELDİ

Dünyadaki lityum rezervinin yüzde 60’ına sahip olan Bolivya’da, Devlet Başkanı Morales’in istifasını değerlendiren ABD’li eski senatör “Kazanan gücü tebrik ediyorum: CIA!” dedi.

ışişleri Bakanlığı'ndan uyarı O ülkeye gitmeyin!

 

HABERE YORUM KAT