1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dışişleri'nden "Cemal Kaşıkçı" tepkisi

Dışişleri'nden "Cemal Kaşıkçı" tepkisi

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada,"Açıklanan karar, gerek ülkemizin gerek uluslararası toplumun bu cinayetin tüm yönleriyle aydınlatılmasına ve adaletin tecellisine yönelik beklentilerini karşılamaktan uzaktır."denildi.

Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan'da Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin verilen mahkeme kararlarına yönelik açıklamada bulundu. 

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada  şu ifadelere yer verildi:

"Cemal Kaşıkçı cinayeti hakkında Suudi Arabistan’da yürütülen davada ilgili mahkeme tarafından bugün (23 Aralık) açıklanan karar, gerek ülkemizin gerek uluslararası toplumun bu cinayetin tüm yönleriyle aydınlatılmasına ve adaletin tecellisine yönelik beklentilerini karşılamaktan uzaktır.

Merhum Kaşıkçı’nın bedeninin akıbeti, cinayetin azmettiricilerinin ve varsa yerel işbirlikçilerinin tespiti gibi önemli hususların karanlıkta kalması adaletin tecellisi ve hesap verebilirlik ilkesi bakımından temel bir eksikliktir.

Ülkemiz topraklarında işlenen bu cinayetin aydınlatılması ve tüm sorumluları ile azmettiricilerinin belirlenerek cezalandırılması sadece hukuki değil, aynı zamanda vicdani bir sorumluluk ve yükümlülüktür.

Bu vesileyle, Suudi makamlarından adli işbirliği beklentimizi yineliyoruz."

 

HABERE YORUM KAT