1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Diyanet İşler Başkanlığı MBSTS 2020 başvuruları bugün başladı

Diyanet İşler Başkanlığı MBSTS 2020 başvuruları bugün başladı

MBSTS başvuru tarihi ne zaman 2020? DİB-MBSTS sınav başvurusu nasıl yapılır? soruları Dinayet İşleri Başlanlığı'nın bu sınavına girmek isteyenler tarafından araştırılmaya başlandı. Biz de sizler için bu merak edilenler i derledik. İşte tüm merak edilen bu soruların cevapları....

DİB-MBSTS sınavına girmek isteyenler başvuru zamanlarını araştırmaya başladı. Peki MBSTS başvuru tarihi ne zaman 2020? DİB-MBSTS sınav başvurusu nasıl yapılır? Tüm merak edilenler haberimizde...

MBSTS SINAV TARİHLERİ NE ZAMAN 2020?

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı 2020 başvuruları 18 Şubat'ta (bugün) başlayacak, 24 Şubat'ta sona erecek.

MBSTS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden) yapacaklardır

ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı (*) bulunmayan adaylar başvurularını, Başvuru Merkezlerinden yapacaklardır. Başvuru Merkezlerinin adresi ÖSYM’nin internet sayfasında yer alacaktır. Başvuru Merkezleri tarafından başvurular, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alınacaktır.

ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı (*) bulunan adaylar, başvurularını, bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile) veya mobil uygulamalarından veya diledikleri bir Başvuru Merkezlerinden yapacaklardır. Posta yoluyla başvuru alınmayacak, elden yapılmak istenen başvurular kabul edilmeyecektir. Sadece elektronik ortamda yapılan başvurular geçerli olacaktır.

Geçerli fotoğraf: Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraflar geçerli fotoğraftır.

DİB MBSTS BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

DİB-MBSTS 2020 BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Diyanet İşler Başkanlığı MBSTS 2020 başvuruları bugün başladı

MBSTS SINAVI NE ZAMAN 2020?

2020 Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2020-DİB-MBSTS), 4 Nisan 2020 tarihinde kılavuzda belirtilen il merkezlerinde yapılacaktır.

MBSTS GEÇ BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN 2020?

Geç başvuru günü, 5 Mart 2020 tarihidir.

Diyanet İşler Başkanlığı MBSTS 2020 başvuruları bugün başladı

MBSTS SINAV KONULARI NELERDİR?

Sınav konuları ve soru dağılımı şu şekilde olacak;

Kur’an Bilgisi (Kur’an tarihi, tecvid, Kur’an’ı anlama ve meal bilgisi) 7
Tefsir 7
Akaid ve Kelam 7
Fıkıh ve İlmihal 20
Hadis 7
Siyer ve İslam Tarihi 7
Dinler Tarihi 2
Mezhepler Tarihi 3

Diyanet İşler Başkanlığı MBSTS 2020 başvuruları bugün başladı

MBSTS NEDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı sınav yönetmeliğinde ye alan detaylarda; "Görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla yılda bir Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapılıyor.

Bu sınav Başkanlıkça yapılabileceği gibi başka kamu kurum veya kuruluşlarına da yaptırılabilir. Sınavın yeri ve zamanı ile sınavda sorulacak sorular Başkanlıkça belirlenir ve sınavı yapacak kuruma bildirilir. Başkanlıkça gerekli görülmesi halinde sınav soruları ÖSYM'ye veya üniversitelere de hazırlatılabilir." hükmü yer almaktadır.

Diyanet İşler Başkanlığı MBSTS 2020 başvuruları bugün başladı

MBSTS SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

MBSTS olarak bilinen Diyanet İşleri Başkanlığı mesleki bilgiler seviye tespit sınavına:

Görev (müktesebi olup başka unvanlarda görev yapan personel) veya görev yerlerini değiştirmek isteyen cami görevlileri, yurtdışına din görevlisi olarak gitmek isteyenler, hac ve umre hizmetlerinde (Müftü, Vaiz ve Eğitim Görevlileri hariç) din görevlisi olarak görevlendirilecekler girebilir.

HABERE YORUM KAT