1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. AB'nin derdi şimdi de Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş oldu!

AB'nin derdi şimdi de Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş oldu!

Ramazan ayının ilk cuma hutbesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili yaptığı konuşmada, eşcinselliği, İslam'ın haram kabul ettiğini belirten Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor tarafından hedef alındı. Amor, açıklamasında "Dini değerler, LGBT'lere nefreti haklı çıkarmak için kullanılmamalı." dedi.

AB'nin derdi şimdi de Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş oldu!

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Ramazan ayının ilk cuma hutbesindeki ifadelerine ilişkin açıklama yaptı.

AP Türkiye Raportörü  Amor, sosyal medya hesabından "lgbtihaklarıinsanhaklarıdır" etiketini kullanarak yaptığı açıklamada Avrupa Konseyi'nin bu konuda tavsiyeleri olduğunu söyledi.

Amor, mesajında, "Avrupa Konseyi'nin tüm üyeleri gibi Türk makamları da nefret söylemine veya LGBTİ'lilere karşı herhangi bir ayrımcılığa gerekçe göstermek için kültürel, geleneksel veya dini değerleri kullanmama tavsiyelerine uymalıdır." ifadelerine yer verdi.

"TÜRKİYE, AVRUPA KONSEYİ'NİN AYRIMCILIĞA KARŞI 12. PROTOKOLÜNÜ ONAYLAMALI"

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Barosu yöneticileri hakkında Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a yönelik açıklama nedeniyle soruşturma başlatmıştı.Bu konuya da değinen AP yetkilisi, Türkiye'nin, Avrupa Konseyi'nin ayrımcılığa karşı 12. protokolünü onaylaması gerektiğini kaydetti. 

NE OLMUŞTU?

Erbaş, İslam'ın eşcinselliği lanetlediğine değinerek, "Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın islamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HİV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT