1. HABERLER

  2. DİN

  3. Diyanet'ten koronavirüsten vefat edenlerin cenaze işlemleriyle ilgili açıklama

Diyanet'ten koronavirüsten vefat edenlerin cenaze işlemleriyle ilgili açıklama

Koronavirüsle ilgili en çok merak edilen konulardan birisi de "Bu virüsten hayatını kaybedenlerin cenazeleri ne olacak? Yıkanacak mı? Cenaze namazı kılınacak mı? Defin işlemi nasıl olacak"? gibi sorulardı. Din İşleri Yüksek Kurulu'nca merak edilen bu konuya açıklık getirildi. İşte konunun ayrıntıları.

Diyanet'ten koronavirüsten vefat edenlerin cenaze işlemleriyle ilgili açıklama

Koronavirüs tehlikesi tüm dünyayı tehdit ederken bu konuda en çok merak edilen konulardan birisi bu hastalıktan vefa eden kişilerin nasıl defnedileceği. Din İşleri Yüksek Kurulu, salgın hastalık riskinin bulunduğu durumlarda cenaze namazının nasıl kılınacağı ve defin işlemlerinin nasıl yapılacağına dair vatandaşlardan gelen sorulara cevap verdi.

SALGIN DURUMUNDA CENAZE NAMAZI İÇİN VAKİT BEKLENMELİ Mİ?

Din İşleri Yüksek Kurulu'nun verdiği cevapta, cenaze namazının kılınması için belirli bir vakit olmadığı, hazırlanmış olan bir cenazenin bekletilmeden namazının kılınıp defnedilmesinin esas olduğu bildirildi. Cevapta, "Salgın hastalık riskinin bulunduğu durumlarda cenaze namazının, olabildiğince az sayıda kişiyle ve bekletmeden kılınması tercih edilmelidir. Ayrıca hastalığın bulaşmaması için gerekli tedbirler alınmalı, bu bağlamda cenaze namazına iştirak edenler arasında yeterince mesafe bırakılmalıdır. Bu durumda birden fazla cenaze varsa hepsi için tek bir namaz kılınması yeterlidir. Hastalığı bulaştırma riski sebebiyle yetkililerce hemen defnedilmiş olan cenazenin namazı daha sonra kabrine karşı birkaç kişiyle kılınabilir" ifadelerine yer verildi.

SALGINDA CENAZE NASIL YIKANABİLİR?

Hastalığın bulaşma riskine karşı uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda gerekli koruyucu tedbirler alındıktan sonra cenazenin usulüne uygun bir şekilde yıkanıp kefenlenmesi ve defnedilmesinin gerektiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Alınacak bütün bu tedbirlere rağmen cenaze yıkandığı ve usulünce kefenlendiği takdirde bu hastalığın başkalarına da sirayet etme tehlikesi varsa; uzaktan cenaze üzerine su tutularak veya serpilerek yıkama işlemi gerçekleştirilir. Bu uygulamanın da riskli olduğu durumlarda yetkililerin de talimatlarına uyularak koruyucu kıyafetlerle cenazeye teyemmüm aldırılır. Cenazeye teyemmüm yaptırılmasının da hastalığın bulaşması açısından riskli olduğu hallerde zaruret sebebiyle teyemmüm de terkedilir ve o haliyle namazı kılınarak defni sağlanır. Cenazelerin, geleneksel yöntemle açılan kabre kefenle defnedilmesinin de riskli olduğu durumlarda, ceset torbası veya tabutla defnedilmesi de caizdir. Zaruretten kaynaklanan bütün bu uygulamalarda Müslüman kardeşimize karşı son dini vazifemizi yaptığımız bilinci ile hareket edilmelidir.”

 

HABERE YORUM KAT