1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Diyanet'ten tam kapanmada fitre ve zekat önerisi: ''Dijital ortamda ödenebilir!''

Diyanet'ten tam kapanmada fitre ve zekat önerisi: ''Dijital ortamda ödenebilir!''

Ramazan Ayı'nda tam kapanma sürecinde olan vatandaşların dayanışmanın bir örneği olan fıtır sadakasını ihtiyaç sahiplerine ulaştırılamamasıyla ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, internet bankacılığı üzerinden fitre veya zekatların dijital ortamda ödenebileceğini açıkladı.

Diyanet'ten tam kapanmada fitre ve zekat önerisi: ''Dijital ortamda ödenebilir!''

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, tam kapanma sürecinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara Ramazan ayında ulaşma imkanının kısıtlandığı fitre veya zekatın internet bankacılığı üzerinden dijital ortamda ödenme sağlanabileceğini söyledi.

Fitrenin Ramazan'ı sağ salim geçirip bayrama kavuşmanın bir şükrü olduğunu belirten Bozkurt, "Fitre, bir fakirin günlük gıda bedelini ödemektir. Yani bir bakıma beden sadakası olarak da ifade edilir. Fitre, fakir, yoksul, mağdur ve muhtaç insanlara ödenir. Bunlar içerisindeki birinci derece yakınlara verilmez, bizim zaten onlara bakmamız lazım. Bizim zenginliğimiz, birikimimiz onların da birikimi sayılır. Dolayısıyla onlara zekatımızla fitremizle değil, kendi birikimimizle, mallarımızla bakacağız" ifadelerini kullandı.

Diyanet'ten tam kapanmada fitre ve zekat önerisi: ''Dijital ortamda ödenebilir!''

''FİTRE BEDELİNİ BİR AN ÖNCE ULAŞTIRMALIYIZ''

Normalde fitrenin ödenme zamanının bayram sabahı olduğunu hatırlatan Bozkurt, şunları söyledi:

"Fıtır sadakasının bayram sabahından önce de ödenmesi teşvik edilir. Yani, Ramazan ilk gününden itibaren verilebilir. Ramazanın son 10 gününe girdik. Eğer vermediysek hala bir an önce vermemiz gerekir. Salgın nedeniyle mağdur olanlara fitre bedelini bir an önce ulaştırmalıyız."

Bozkurt, fitre ve zekat gibi mali ibadetlerin direkt ödendiği gibi vekalet yoluyla başkaları tarafından da ödenebildiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

"Kovid-19 nedeniyle birinci derecede akrabamızı dahi göremiyoruz. Dolayısıyla muhtaç insanlara doğrudan ulaşma şansımız daha zordur. Biz, bu süreçte fakirlere telefonla ulaşabiliriz, hesap numaralarını alabiliriz. Mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden kişinin hesabına fitre bedelini gönderebiliriz. Bu tek bir tuşla mümkün. Tam kapanma sürecinde muhtaçlara bizzat ulaşma imkanlarımız kısıtlı olduğu için fitre veya zekatımızı internet bankacılığı üzerinden yani dijital ortamda kişilerin hesaplarına aktararak uzaktan ödeyebiliriz."

Diyanet'ten tam kapanmada fitre ve zekat önerisi: ''Dijital ortamda ödenebilir!''

''HER KAMERİ YILDA ZEKATI ÖDEME YÜKÜMLÜLÜĞÜMÜZ VAR''

Bozkurt, zekatın İslam'ın beş temel şartından biri olduğunu ve Müslümanlar için farz kılındığını vurgulayarak, "Her kameri yılda zekatı ödeme yükümlülüğümüz var. Zekat, malımızın belli bir oranını fakirlere vermemiz gereken bir ibadettir. Eğer bir birikime sahipsek malımızın kırkta birini yani yüzde iki buçuğunu fakirlere ulaştırmalıyız. Gerçekten mağdur olan insanları görüp gözetmek, onların ihtiyaçlarına koşabilmek için zekat yükümlülüğümüzü göz ardı etmemeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Bölge Gündem (OG)
Video ve Yerel Haberler Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT