1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Diyarbakır'da 2 ayda aşı olmayan 9 hamile kadın öldü!

Diyarbakır'da 2 ayda aşı olmayan 9 hamile kadın öldü!

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, hamilelerin aşı olmamasının ölümcül sonuçları olabileceğini ve Diyarbakır'da 2 ay içinde 9 kadının koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Diyarbakır'da 2 ayda aşı olmayan 9 hamile kadın öldü!

Diyarbakır'da pandemi hastanesi olarak hizmet veren Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi'ne gelen 9 hamilenin pozitif çıkan test sonuçları sonrası durumları ağırlaşan hamileler tedavi görmeye başladı. 2 Temmuz-1 Eylül'de aşılanmayan 26 ile 35 yaşları  arasında olan 9 hamile kadın, aldıkları tedavi sonrası yaşamını yitirdi. Kadınların hamileliklerinin 30 hafta ve üzerinde olduğu öğrenilirken uzmanlar, gebelikte de aşı olmanın gerekli olduğunu tekrar hatırlattı.

Diyarbakır'da 2 ayda aşı olmayan 9 hamile kadın öldü!

"SADECE 2 AYDA KAYBETTİK"

TTB Merkez Konsey Üyesi, İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Halis Yerlikaya, korona virüsün aşısız hamilelerin üstünde ağır seyrettiğini belirterek, şu açıklamada bulundu:

"Yurt içi ve yurt dışında yapılan çalışmalarda korona virüsün hamilelik yaşayan kadınlarda çok ağır seyrettiğini görmekteyiz. Bunun üzerine delta varyantı türü eklendiğinde ise ölümcül sonuçlar doğuracağı kaçınılmazdır. Pandemi hastanesinde 2 ay içinde 9 hamile kadını Covid-19 nedeniyle kaybettik. Yurt dışı çalışmalarında hamilelerin yüzde 99'undan fazlasının aşılanmadığını görüyoruz. Hamileler ilgili gözlemlerde uygulanan aşıların inaktif aşı ve mRNA teknolojisiyle üretilen aşıların canlı olmamaları nedeniyle diğer kişilerden farklı yan etki olmadığını göstermektedir. Aşılar normal insanlarda olduğu gibi gebeler için de güvenlidir. Hamileler diğer insanlara göre hastalığı ağır geçirdikleri için daha ölümcül sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu yüzden gebelerin mutlak şartla aşılanması gerektiğini söylüyoruz. İkinci ve diğer dozları olmayan hamileler yaşamlarını yitirmektedir. Aşıların diğer kişilerden farklı bir yan etkisinin olmadığını biliyoruz. Bu nedenle aşı gebeler için hayat kurtarıcı niteliktedir, diyoruz." 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT