1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Diyarbakır’da erken yaşta evlilikler masaya yatırıldı

Diyarbakır’da erken yaşta evlilikler masaya yatırıldı

Diyarbakır'da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından "Erken Yaşta Evlilik Sorununa Yönelik Eylem Planı" çalışması gerçekleştirildi.

Diyarbakır’da erken yaşta evlilikler masaya yatırıldı

Diyarbakır'da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından "Erken Yaşta Evlilik Sorununa Yönelik Eylem Planı" çalışması gerçekleştirildi. Program çerçevesinde Diyarbakır'daki erken yaşta evlilikler masaya yatırıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Kaya'nın "Saha Gözlem ve İl Değerlendirme" toplantısında vermiş olduğu direktifler doğrultusunda Diyarbakır'a gelen bakanlık yetkilileri, İl Müdürü Halit Açar ile birlikte erken yaşta evlilikleri araştırmak için bir dizi çalışmalar yaptı. Toplumsal dengeyi ve aile yapılarını olumsuz yönde etkileyen "Erken Yaşta Evlilik" sorununa yönelik yapılacak çalışmaları belirlemek üzere il eylem planı hazırlandı. TÜİK verilerinin yanında Diyarbakır Valiliği tarafından yaptırılan "Diyarbakır Göç Araştırması Raporu" ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Aile Sosyal Destek Programı kapsamında yürütülen hane ziyaretleri ile alan çalışmasında elde edilen veriler doğrultusunda tespit edilen "Erken Yaşta Evlilik" sorunu değerlendirilmeye alındı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü uzmanlarından oluşan heyet tarafından yürütülen çalışmalara, Vali Yardımcısı Tuğba Koşal, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halit Açar, Bağlar İlçe Kaymakamı Tolga Togan, İlçe Müftüsü, İlçe Milli Eğitim Müdürü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Müdürü de katıldı. Çalışma sonucunda "Diyarbakır Erken Yaşta Evlilikle Mücadele Eylem Planı" hazırlandı.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT