1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Diyarbakır'da pandemi hastaneleri doldu! Vaka sayısı yüzde 15 arttı

Diyarbakır'da pandemi hastaneleri doldu! Vaka sayısı yüzde 15 arttı

Koronavirüs vaka sayılarının son 4 günde yüzde 15 artış gösterdiği Diyarbakır'da pandemi hastanelerinde doluluk oluştu, durumu ağır olmayan kişiler de evlerinde karantinaya alındı.

Diyarbakır'da pandemi hastaneleri doldu! Vaka sayısı yüzde 15 arttı

Türkiye'de 1 Haziran tarihiyle başlayan normalleşme süreciyle birlikte koronavirüs vakalarında artış yaşandı. Bu artış en çok ise Diyarbakır'da yaşandı. Rehavet ve dikkatsizlikle artış göstermeye başlayan koronavirüslü hasta sayısı nedeniyle, pandemi hastanelerinde klinik sayıları artırıldı. İkinci dalga endişesinin hakim olduğu kentte 10 Haziran'da, sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı. Yasağa rağmen, sıcak havanın da etkisiyle ağzı ve burnu kapatacak şekilde kullanılmayan maske, sosyal mesafeye dikkat edilmemesi gibi nedenlerle vaka sayılarındaki artış devam ediyor. Kentte, son 4 gün içerisinde vaka sayısı yüzde 15 artış gösterirken, pandemi hastaneleri doluluğa yakın hizmet vermeye başladı. Durumu ağır olmayan hastalara da evlerinde karantina uygulanmaya başladı.

Diyarbakır'da pandemi hastaneleri doldu! Vaka sayısı yüzde 15 arttı

"VAKA SAYILARINDAKİ ARTIŞIN TEK SEBEBİ YANLIŞ MASKE KULLANIMIDIR"

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, yüzde 15 oranındaki artışın nedeninin kişisel dikkatsizlik olduğunu belirterek şunları kaydetti:

 "Maske kullanımına gerekli özen gösterilmiyor. Yanlış maske kullanımı uyarılara rağmen hala devam ediyor. En önemli nokta, yanlış maskeleri hala kullanmaya devam ediyoruz. Lütfen siyah bez maskeleri ya da renginden bağımsız bez maskeleri kullanmayalım. Bunlar tekrar yıkanabilir ve kullanılabilir diye belki kolay geliyordur ama bunların etkinliği, koruyuculuğu yüzde 10'un altındadır. Bu nedenle bu maskeleri kullanmayalım, cerrahi maskeleri kullanalım ve telli kısmını mutlaka burnumuzun kıvrımlarına denk gelecek şekilde ayarlayalım. Bu maskeleri burnumuzu ve ağzımızı kapatacak şekilde kullanalım. Arkadaşlarımızla sohbet ederken burnumuzun altına ya da çenemize kadar indirmeyelim. O zaman hiçbir etkinliği olmayacaktır. Yani, vaka sayılarındaki artışın tek sebebi maalesef yanlış maske kullanımıdır" 

Diyarbakır'da pandemi hastaneleri doldu! Vaka sayısı yüzde 15 arttı

VATANDAŞLARIN YANLIŞ MASKE KULLANIMI GÖZE ÇARPIYOR

Kentte, vaka sayılarındaki artışla birlikte denetimler sürerken, yanlış maske kullanımıyla birlikte, toplu taşıma araçlarına maskesiz binenlerin, maske takmayanların ve maskelerini çenelerine ya da ellerine takanların çoğunlukta olduğu gözlendi. Maskeyi kuralına uygun kullanan vatandaşlar, yanlış maske kullanımını sürdürenlere yönelik denetimlerin artırılmasını istedi.

Diyarbakır'da pandemi hastaneleri doldu! Vaka sayısı yüzde 15 arttı

Bölge Gündem
Editör Ekibi
HABERE YORUM KAT