1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Doktorları şaşkına çeviren olay

Doktorları şaşkına çeviren olay

Afyon'un Başmakçı ilçesinde yaşayan ve idrarda yanma, sancı ve zorlanma şikayeti ile Denizli'de özel bir hastaneye başvuran yaşlı adamın mesanesinden...

Doktorları şaşkına çeviren olay

Afyon'un Başmakçı ilçesinde yaşayan ve idrarda yanma, sancı ve zorlanma şikayeti ile Denizli'de özel bir hastaneye başvuran yaşlı adamın mesanesinden 30 adet büyük taş çıkartıldı. En küçüğü 20 milimetre, en büyüğü 23.3 milimetre olan taşların ebatları doktorları bile hayrete düşürdü.

Afyon'da ve birkaç ilde başvurduğu sağlık kuruluşlarında yaşının ilerlemiş olmasından dolayı riskli görülüp ameliyat edilmeyen 84 yaşındaki çiftçi Madan Tıknaz çareyi Denizli'de buldu. Tıknaz, özel bir hastanede yapılan tetkiklerin ardından Op. Dr.Akın Avcı tarafından gerçekleştirilen mesane taşı ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

Ağrılarından kurtulduğu için her gün dua ettiğini söyleyen Madan Tıknaz "Yıllardan beri çektiğim ağrılarımdan şükür ki kurtuldum. Afyon'da çocuklarım beni hastane götürdüler ama hepsi de "ameliyat edemeyiz, masada kalır" demişler. O yüzden evlatlarım da ameliyat olmamı istemiyordu. Ağrılarım artında ameliyat olmaya karar verdim. Artık sıkıntılı günler geride kaldı" dedi

Madan Tıknaz'a açık yöntemle uyguladığı mesane taşı ameliyatı ile ilgili bilgiler veren Tekden Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Akın Avcı, "Günümüzde mesane taşları genelde elli yaşın üstünde olan erkeklerde görülür. Mesane taşının oluşmasında, mesane çıkımında tıkanıklık, sinirsel işeme bozuklukları, üreyi parçalayan mikroorganizmalarla oluşan süreğen bakteriüri (uzun süre idrarda bakteri görülmesi), yabancı cisimler, mesane divertikülü (balonlaşması) ve nadiren de böbrekten düşen taşlar risk faktörleridir. Ayrıca bazı bölgelerde yetersiz ve yanlış beslenme de çocuklarda mesane taşı oluşumuna neden olabilmektedir. Mesane taşı tedavisinde bizlerin amacı hastayı taşsız hale getirmektir, ancak aynı zamanda varsa idrar yolundaki tıkanıklık nedenini ortadan kaldırmak amacıyla girişimler de uygulamaktır. Bunun için hastanın durumuna göre kapalı veya açık ameliyatlar yapılmaktadır. Bizler de Madan amcanın taşlarının büyük olması ve yaşının ilerlemiş olmasından dolayı açık yöntemle uygulanan mesane taşı ameliyatını tercih ettik" dedi.

Doktorları şaşkına çeviren olay

Doktorları şaşkına çeviren olay

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.