1. HABERLER
  2. EKONOMİ
  3. Dolar kuru ne kadar oldu? (25 Şubat 2020 dolar - euro fiyatları )

Dolar kuru ne kadar oldu? (25 Şubat 2020 dolar - euro fiyatları )

Haftanın ilk gününü yatay seyirde 6, 1590 düzeylerinde tamamlayan Dolar/TL yeni güne de bu düzeylerde başladı. Piyasalar koronavirüs ve TCMB Başkanı Murat Uysal'ın konuşmalarını takip edecek.

Yeni haftanın ilk gününü 6,1590 lira'dan kapatan dolar kuru yeni güne az da olsa düşüşle 6,1200 liradan, avro 6,6420 liradan güne başladı.

Kapalıçarşı'da 6,1180 liradan alınan dolar, 6,1200 liradan satılıyor. 6,6400 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 6,6420 lira olarak belirlendi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 6,1590 lira, avronun satış fiyatı ise 6,6650 lira olmuştu.

Piyasalarda Kovid-19 salgınına ilişkin endişeler devam ederken, haber kirliliği de sert dalgalanmalara yol açıyor. Çin'de salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 2 bin 665’e yükseldi. Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte 71 kişi hayatını kaybetti, 508 yeni Kovid-19 vakası saptandı.

Virüs için aşı bulunup bulunmadığı ve  zamanlaması gibi konulardaki haber kirliliği devam ederken, virüsün İtalya, Güney Kore ve İran başta olmak üzere diğer ülkelerde de görülmesi pay piyasalarında sert düşüşe neden oluyor.

PİYASALARDAKİ SERT DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR

Pay piyasalarındaki sert düşüş devam ederken, güvenli liman alımları, altın ve ABD tahvillerinin değer kazanmasını sağlıyor.

ABD'de dün Dow Jones endeksi yüzde 3,56, S&P 500 endeksi yüzde 3,35 ve Nasdaq endeksi yüzde 3,71 değer kaybetti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri, riskten kaçan yatırımcıların talepleri ile Temmuz 2016'dan bu yana en düşük seviyesi olan yüzde 1,3520'ye kadar geriledi. 

Altının ons fiyatı ise dün 1.689,4 dolar ile Ocak 2013'ten bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından etkisini artıran satışlarla 1.650 dolar seviyelerinde dengelendi.

Avrupa tarafında, İtalya’da Kovid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı 7'ye yükselirken, Avusturya, Çekya ve Macaristan gibi bazı ülkeler, ek tedbirler aldıklarını açıkladı. Avrupa Birliği (AB) ülkelerini alarma geçiren İtalya'daki Kovid-19 vakalarından dolayı İtalya, Slovenya, Fransa, Avusturya, Almanya ve İsviçre sağlık bakanlarının bugün Roma'da toplanmaları öngörülüyor. 

Bu gelişmelerle dün Avrupa borsaları sert düşüşünü ikinci işlem gününe taşıdı. İtalya'da MIB 30 endeksi yüzde 5,43, Almanya'da DAX endeksi yüzde 4,01, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 3,34 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 3,94 değer kaybetti. 

HAVA YOLU SEKTÖRÜNDE SERT DÜŞÜŞLER

Analistler, Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği'nin (IATA) Kovid-19 nedeniyle küresel hava yolu endüstrisinin 30 milyar dolara yakın gelir kaybı yaşayabileceği uyarısı yapmasının ardından dün hava yolu sektörü hisselerinde sert düşüşler görüldüğünü bildirdi.

Alman hava yolu firması Lufthansa’nın hisseleri dün yaklaşık yüzde 8, EasyJet yüzde 16,4, Ryanair Holdings hisseleri yüzde 13,5 ve International Airlines Group'un (IAG) hisseleri yüzde 9,2 değer kaybetti. 

Resmi tatil dolayısıyla haftaya bugün başlayan Japonya piyasalarında, Nikkei 225 endeksi, geciken fiyatlamalarla yüzde 3,2 düşüş kaydederken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,1 geriledi. Güney Kore'de Kospi endeksi ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi ise gelen tepki alımlarıyla pozitif tarafa geçti. 

Yurt içinde, azalan küresel risk iştahı ve devam eden jeopolitik risklerin etkisiyle analistlerin önemli destek olarak nitelendirdiği 113.400 seviyesini gören BIST 100 endeksi, günün ikinci yarısında etkisini artıran tepki alımlarıyla kayıplarının bir kısmını telafi etti ve günü yüzde 1,75 azalışla 114.789,21 puandan tamamladı. 

 

MURAT UYSAL'IN KONUŞMASI ÖNEM TAŞIYOR

Dün 6,16 seviyesini test etmesinin ardından düşüşe geçen ve 6,1140'tan kapanan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 6,1050 seviyesinde işlem görüyor. 

Bugün saat 18.00'de TCMB Başkanı Murat Uysal'ın, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantısı'nda yapacağı konuşmanın piyasaların odağında yer aldığını ifade eden analistler, Uysal'ın konuşmasında, gelecek dönem para politikalarına ilişkin ipuçların aranacağını söyledi.

Analistler, Kovid-19 salgını ve Suriye'ye ilişkin haber akışı ile Almanya'nın büyüme verisinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 113.400'ün destek, 117.200 seviyesinin direnç konumunda olduğunu, dolar/TL'de ise 6,10-6,15 bandının öne çıktığını söyledi.

Bankalarda Dolar/TL satış fiyatları şu şekilde:

dolar.jpg

Bankalarda Euro /TL satış fiyatları ise şu şekilde:

avro.jpg

DOLAR KURU NE KADAR OLDU? 25 ŞUBAT 2020

Kapalıçarşı'da 6,1180 liradan alınan dolar, 6,1200 liradan satılıyor.

Dolar kuru ne kadar oldu? Dolar yeni haftaya nasıl başladı?

EURO NE KADAR? 25 ŞUBAT 2020

6,6400 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 6,6420 lira olarak belirlendi.

Dolar ve euro ne kadar?

DOLAR NEDİR?

Dollar, Dünya’da 20’den fazla ülkenin ya para biriminin ismi ya da para biriminin bir parçasıdır. Amerika Birleşik Devletleri Kanada, Avustralya, Tayvan Hong Kong, Singapur, Yeni Zelanda, Liberya, Jamaika ve Namibya ülkelerinin para biriminin adı “Dollar” kelimesini barındırmaktadır (Avustralya Doları gibi). Doğu Timor, Ekvador, El Salvador, Mikronezya Federal Devletleri, Marshall Adaları, Palau, Karayip Hollandası ve Panama’da (banknotlarda) ABD doları resmi para birimidir. Genellikle 1 dolar 100 centtir.

Dolar kuru ne kadar oldu? Dolar yeni haftaya nasıl başladı?

DOLARIN TARİHİ

15 Ocak 2520’de Bohemya Çek Krallığı Joachimsthal’dn çıkartılan gümüşlerden para basmaya başladı. Bu paralara Joachimsthaler adı verildi ki bunlara kısaca thaler ya da taler deniliyordu. Bu isimlendirme diğer dillere de taller, talar, dare, dollar gibi farklı şekillerde geçti. Bugün yaygın kullanılan “dollar” biçimi İngilizce’ye Felemenkçeden geçmiştir.

DOLAR İŞARETİNİN KÖKENİ

$ işareti ilk olarak 1770’lerde İspanyol Amerikan Peso’sunun (İspanyol Doları) kısaltması olarak “p” üzeri küçük “s” olarak oluşturulmuştur. Daha sonra yavaş yavaş biçim değiştirerek $ halini almış ve bu işaret Amerikan dolarının da simgesi olmuştur.
Günümüzde dolar dendiğinde akla ilk Amerikan doları gelmektedir ki dolar dünya ekonomisinin, borsaların önemli bir parçasıdır.

EURO NEDİR?

Simgesi € ve kodu EUR olan Euro Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Güney Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ile Yunanistan’dan oluşan Euro bölgesinin resmi para birimidir. Euro bu ülkelerin dışında Avrupa Birliği’nde olmayan Androrra, Monako, San Marino ve Vatikan’da da dolaşımdadır. Euro para birimi 2013 verilerine göre 334 milyon Avrupalı tarafından kullanılmaktadır.

Dolar kuru ne kadar oldu? Dolar yeni haftaya nasıl başladı?

Avrupa birliğinin ortak parasının adı olan Euro resmen 16 Aralık 2595’te belirlendi. Euro madeni para ve banknotları da 1 Ocak 2002’de dolaşıma girdi.
Euro, dünyanın en büyük ikinci rezerv parası ve en çok kullanılan ikinci para birimidir. Bu iki kategoride de ilk sırada dolar yer alıyor.  Değer açısından bakıldığında ise 2013 verilerine göre euro toplam değeri en yüksek olan para birimidir. Nitekim IMF’nin 2008 GSYİH ve satın alma günü paritesi verilerine göre Euro bölgesi dünyanın ikinci büyük ekonomisi.

HABERE YORUM KAT