1. HABERLER
  2. EKONOMİ
  3. Dolar kuru ne kadar oldu? (6 Ağustos 2020 dolar - euro fiyatları )

Dolar kuru ne kadar oldu? (6 Ağustos 2020 dolar - euro fiyatları )

Koronavirüs salgının ekonomiye etkisiyle birlikte uzun bir süre 6,85 seviyelerinde seyreden dolar kuru 7 TL'yi aştı. Avro kuru ise 8,40 TL'yi geçerek rekor kırdı.

Dolar ve avro kurunun ülkemizde yeniden yükselişe geçti. İki ay boyunca 6,85 seviyelerinde seyreden dolar kuru dün 7 TL'nin üzerine çıktı, avro kuru ise 8, 40 seviyesini aştı. Bugün ise İstanbul serbest piyasada dolar 7,0620 liradan, avro 8,3990 liradan güne başladı.Öte yandan BIST 100 endeksi dalgalı bir seyir izliyor. Küresel piyasalar ise dün pozitif bir seyir izlemesinin ardından bugün İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) kararlarına odaklandı.

ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında hayata geçirilmesi planlanan teşvik paketine yönelik beklentiler ve Kovid-19 aşısına ilişkin haberlerin etkisiyle dün New York borsasında alıcılı bir seyir izlendi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yeni teşvik paketi üzerinde hafta sonuna kadar anlaşmaya varılması için çalışıldığını belirtirken, tıbbi cihaz ve ilaç üreticisi Johnson&Johnson, ABD hükümetiyle 100 milyon dozluk potansiyel Kovid-19 aşısı için 1 milyar dolarlık bir anlaşma yapıldığını duyurdu.

Bu gelişmeler ve ABD'de dün açıklanan Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat dışı endeksinin temmuzda 58,1 ile son 16 ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından Dow Jones endeksi yüzde 1,39, S&P 500 endeksi yüzde 0,64 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,52 değer kazandı. 

Avrupa tarafında, dün açıklanan verilere göre Avro Bölgesi'nde bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi 54,9'a yükselerek beklentileri aştı ve ekonomideki toparlanmaya yönelik olumlu sinyaller verdi. Verilerin ardından Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,47, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,90 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,14 yükseliş kaydetti. 

Avro/dolar paritesi ise yükseliş eğilimini sürdürerek analistlerin direnç olarak nitelendirdiği 1,19 seviyesini test etti ve 1,1880 seviyesinde dengelendi. 

Analistler, bugün BoE'nin faizlerde ve tahvil alım programında değişikliğe gitmesinin beklenmediğini ifade ederek, BoE'nin ekonomik görünme ilişkin tahminleri ve gelecek dönem para politikasına yönelik ipuçlarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydetti. BoE'nin kararları öncesinde, dün yüzde 0,3 değer kazanan sterlin/dolar paritesi, bugün 1,3130 seviyesinde işlem görüyor.

ABD ve Avrupa borsalarındaki pozitif seyre karşın Asya pay piyasalarında bugün karışık bir seyir izleniyor. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,5 ve Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,4 gerilerken, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 1,1 değer kazandı.

 

Öte yandan, ABD'deki ham petrol stoklarındaki sert düşüşün ardından yükselişini sürdüren Brent petrolün varil fiyatı, 46,3 dolarla 5 ayın zirvesini görmesi sonrası şu dakikalarda 45,5 dolardan işlem görüyor. Altının ons fiyatı ise zirvesini 2.055 dolara taşımasının ardından 2.047 dolarda dengelendi.

Yurt içinde, dün 1.065-1.100 bandında dalgalı bir seyir izleyen BIST endeksi, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,43 değer kazancıyla 1.091,80 puandan tamamladı. Dün yüzde 2,1 artışla 7,0474'ten kapanış yapan dolar/TL ise bugün bankalaraarası piyasanın açılışında 7,0560 seviyesinde işlem görüyor.

BIST 100 endeksinde üst üste 4 işlem günü süren düşüşün ardından dün satışların, önemli destek konumundaki 1.065 seviyelerinde karşılandığını belirten analistler, 1.100 puanın direnç olarak öne çıktığını kaydetti.

Analistler, bugün BoE'nin kararlarının yanı sıra ABD'de açıklanacak haftalık işsizlik başvuruları verisinin takip edileceğini aktararak, açıklanan şirket bilançoları nedeniyle hisse ve sektör bazlı hareketlerin devam edeceğini söyledi.

BANKALARDAKİ DÖVİZ FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

6 Ağustos tarihinde bankalarda dolar/ TL alış ve satış fiyatları şu şekilde:

Dolar kuru ne kadar oldu? (6 Ağustos 2020 dolar - euro fiyatları )

6 Ağustos tarihinde bankalarda avro alış ve satış fiyatları şu şekilde:

Dolar kuru ne kadar oldu? (6 Ağustos 2020 dolar - euro fiyatları )

6 AĞUSTOS 2020 DOLAR KURU NE KADAR OLDU?

Serbest piyasada 7,0610 liradan alınan dolar, 7,0620 liradan satılıyor.

Dolar kuru ne kadar oldu? (20 Temmuz 2020 dolar - euro fiyatları )

6 AĞUSTOS 2020 2020 EURO NE KADAR?

8,3980 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 8,3990 lira olarak belirlendi.

Dolar kuru ne kadar oldu? (20 Temmuz 2020 dolar - euro fiyatları )

DOLAR NEDİR?

Dollar, Dünya’da 20’den fazla ülkenin ya para biriminin ismi ya da para biriminin bir parçasıdır. Amerika Birleşik Devletleri Kanada, Avustralya, Tayvan Hong Kong, Singapur, Yeni Zelanda, Liberya, Jamaika ve Namibya ülkelerinin para biriminin adı “Dollar” kelimesini barındırmaktadır (Avustralya Doları gibi). Doğu Timor, Ekvador, El Salvador, Mikronezya Federal Devletleri, Marshall Adaları, Palau, Karayip Hollandası ve Panama’da (banknotlarda) ABD doları resmi para birimidir. Genellikle 1 dolar 100 centtir.

Dolar kuru ne kadar oldu? Dolar yeni haftaya nasıl başladı?

DOLARIN TARİHİ

15 Ocak 2520’de Bohemya Çek Krallığı Joachimsthal’dn çıkartılan gümüşlerden para basmaya başladı. Bu paralara Joachimsthaler adı verildi ki bunlara kısaca thaler ya da taler deniliyordu. Bu isimlendirme diğer dillere de taller, talar, dare, dollar gibi farklı şekillerde geçti. Bugün yaygın kullanılan “dollar” biçimi İngilizce’ye Felemenkçeden geçmiştir.

DOLAR İŞARETİNİN KÖKENİ

$ işareti ilk olarak 1870’lerde İspanyol Amerikan Peso’sunun (İspanyol Doları) kısaltması olarak “p” üzeri küçük “s” olarak oluşturulmuştur. Daha sonra yavaş yavaş biçim değiştirerek $ halini almış ve bu işaret Amerikan dolarının da simgesi olmuştur.
Günümüzde dolar dendiğinde akla ilk Amerikan doları gelmektedir ki dolar dünya ekonomisinin, borsaların önemli bir parçasıdır.

EURO NEDİR?

Simgesi € ve kodu EUR olan Euro Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Güney Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ile Yunanistan’dan oluşan Euro bölgesinin resmi para birimidir. Euro bu ülkelerin dışında Avrupa Birliği’nde olmayan Androrra, Monako, San Marino ve Vatikan’da da dolaşımdadır. Euro para birimi 2013 verilerine göre 334 milyon Avrupalı tarafından kullanılmaktadır.

Dolar kuru ne kadar oldu? Dolar yeni haftaya nasıl başladı?

Avrupa birliğinin ortak parasının adı olan Euro resmen 18 Aralık 1995’te belirlendi. Euro madeni para ve banknotları da 1 Ocak 2002’de dolaşıma girdi.

Euro, dünyanın en büyük ikinci rezerv parası ve en çok kullanılan ikinci para birimidir. Bu iki kategoride de ilk sırada dolar yer alıyor.  Değer açısından bakıldığında ise 2013 verilerine göre euro toplam değeri en yüksek olan para birimidir. Nitekim IMF’nin 2008 GSYİH ve satın alma günü paritesi verilerine göre Euro bölgesi dünyanın ikinci büyük ekonomisi.

Bölge Gündem
Editör Ekibi
HABERE YORUM KAT