1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dolar Uçtu, Rekor üstüne rekor

Dolar Uçtu, Rekor üstüne rekor

Dolar tavan yaptı, dolarla ticaret yapan büyük sanayici tedirgin. Dolar kuruyla ham madde ithal eden büyük sanayici 1 ay sonra eline geçecek mal için 1 dolara karşılık 2 lira 75 kuruş ödüyor. Bu da doların gelecek dönemde göreceği seviyeyi gösteriyor.

Dolar Uçtu, Rekor üstüne rekor
2014 yılın Aralık ayından bu yana gittikçe artan dolar kurundaki fark sanayiciyi 70 milyar liralık ek borcun altına soktu. Zarar nedeniyle kara kara düşünen büyük sanayici gelecek için de umutlu değil. Çünkü üretim için ithal ettiği ham maddeye de 1 dolar karşılığında 2 lira 75 kuruş ödüyor. 
Türk sanayici üretim için petrol, doğalgaz ve ham yağların dışında, altın, bakır, demir, çelik, PVC, kauçuk gibi ürünleri de ithal ediyor.
İthal edilen ürünler için 1 dolara karşılık 2 lira 75 kuruş ödüyor. Üstelik sanayicinin 2 lira 75 kuruşa aldığı mal 1 ay sonra eline geçiyor. Bu da doların gelecek dönemde göreceği seviyeye işaret ediyor.
Üreticinin ham maddeyi yüksek fiyattan alması, "işlenen ürünün de fiyatında artış" anlamına geliyor. Yani, yükselen dolar önce sanayiciyi sonra esnafı sonra da tüketiciyi vuracak.

ABD'li Citigroup'un 1.2 milyar dolarlık Akbank hisselerini elden çıkarması da endişeyi arttırıyor. Çünkü satışın Mayıs ayında yapılması planlanıyordu. 1.2 milyar liranın beklenenden önce Türkiye piyasasından çıkarılması gelecek için öngörülerin karamsar olduğuna işaret ediyor.


HABERE YORUM KAT