1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Down sendromlulardan ’Sessiz Kudüs Protestosu’

Down sendromlulardan ’Sessiz Kudüs Protestosu’

Tokatlı down sendromlu bireyler ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması sonrasında Filistinli down sendromlu bir gencin İsrail...

Down sendromlulardan ’Sessiz Kudüs Protestosu’

Tokatlı down sendromlu bireyler ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması sonrasında Filistinli down sendromlu bir gencin İsrail Polisi tarafından gözaltına alınmasını düzenledikleri sessiz eylemle protesto etti.

Türkiye Beyaz Ay Derneği Tokat Şubesi tarafından düzenlenen eylemde down sendromlu gençler ellerinde İsrail'i protesto eden dövizlerle sessiz bir protesto gerçekleştirdi. ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını deklare etmesiyle birlikte başlayan tepki eylemlerinde, down sendromlu Filistinli bir gencin İsrail Polisi tarafından gözaltına alınma anları dünya basınında ve sosyal medyada büyük yer bulmuştu. Bu durumu protesto etmek için Tokat'ta Beyazay Derneği çatısı altında bir araya gelen down sendromlular, düzenledikleri sessiz eylemle ABD'yi ve İsrail'i protesto etti. Türkiye Beyazay Derneği Tokat Şube Başkanı Suna Arslan Köten, Kudüs'ün İsrail'in değil Dünya Barışının başkenti olduğunu ve İsrail Polisi tarafından down sendromlu bir bireye yapılan işlemi sessiz bir şekilde protesto etme karı aldıklarını söyledi. Başkan Köten: "Bugün biz burada sessiz bir eylem yapıyoruz. Amerikan Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesinden sonra İslam Dünyası'ndan ve Dünyadan protesto için sesler çıkmakta. İnsanlar ölmekte. En son da İsrail Polisinin down sendromlu bir genci tutuklamasını protesto etmek için buradayız. Kudüs dünya barışının başkenti. İsrail'in başkenti değil. Biz insanlar ölmesin diyoruz. Türkiye Beyazay Derneği Tokat Şubesi olarak bugün Kudüs'te bir down sendromlu bireyin tutuklanmasını sessiz olarak protesto ediyoruz" dedi.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT