1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Dr. Yavuz Örnek: “İlahiyat Fakültelerinde Fen Bilimleri okutulmalı”

Dr. Yavuz Örnek: “İlahiyat Fakültelerinde Fen Bilimleri okutulmalı”

İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Örnek, "Fen bilimini İlahiyat ile yan yana koyamayanlar bilmelidir...

Dr. Yavuz Örnek: “İlahiyat Fakültelerinde Fen Bilimleri okutulmalı”

İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Yavuz Örnek, "Fen bilimini İlahiyat ile yan yana koyamayanlar bilmelidir ki Fen Bilimleri mutlak olarak bir yaratıcının var olduğunu ispatlamaktadır" dedi.

İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yavuz Örnek, İlahiyat'in; Fen, Sosyal ve Sağlık Bilimleri ile ortak noktalarının olduğunu belirterek İlahiyat Fakültelerinde Fen Bilimlerinin okutulması gerektiğini söyledi.

Dr. Örnek, Evrende meydana gelen olayları sıralayarak, "Teneffüs ettiğimiz oksijenin büyük bir kısmını okyanuslardaki planktonların sağladığını, şimşeklerin etkisi ile atmosferin toprağa, denizlere milyarlarca ton gıda hammaddesi gönderdiğini, atmosferde şimşeklerle amino asitlerin oluştuğunu, mantoda Everest Tepesini aşacak su kaynağının bulunduğunu, meteor taşlarında genlerimizi, DNA'mızı oluşturan maddelerin ve vücudumuzdaki proteinleri oluşturan amino asitlerin bulunduğunu, boşlukta ve okyanusların binlerce metre altında bir canlının sağ kaldığını, havada günlerce kuşların hiç yere konmadan uçtuğunu ve daha nice bilimsel olayların yüzeysel olarak ilahiyat fakültelerinde okutulması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

"İlahiyat'ın; Fen, Sosyal ve Sağlık Bilimleri ile ortak noktalarının olması onu ayrıcalıklı kılmaktadır"

İlahiyat'in; Fen, Sosyal ve Sağlık Bilimleri ile ortak noktalarının olduğunu belirten Yavuz Örnek, bu durumun İlahiyat'ı diğer bilimlerden ayrıcalıklı kıldığını söyledi. Dr. Örnek şöyle konuştu:

"Günümüzde bütün dünyadaki üniversite ve araştırma merkezlerinde atomun çekirdeğinden, galaksilere, DNA'dan ilaca, siyasetten istihbarata geniş bir yelpazede binlerce farklı alanda bilimsel araştırmalar yapılmaktadır. Bu çok farklı dallardaki araştırmaların hemen her birinin diğerlerinden bazıları ile ortak bilimsel noktaları vardır. Kimyanın inşaat ile, jeolojinin tarih ile, matematiğin bütün fen dalları ile ortak ilgisi olduğu gibi. Fakat bir bilim dalı vardır ki onun pek çok bilimle ortak yanları vardır. Bu bilim dalı ilahiyattır. İlahiyat biliminin fen, sosyal ve sağlık bilimleri ile ortak noktalarının olması onu ayrıcalıklı kılmaktadır. Osmanlının son zamanlarına kadar bütün bilimlerle birlikte ilahiyat bilimleri de okutulmuştur. Daha sonra fen bilimleri bu bilimden çıkarılmış cezasını da bütün ülke çekmiştir."

"İlahiyat fakültelerinde Fen Bilimlerinin yüzeysel de olsa okutulması elzemdir"

İlahiyat Fakültelerinde yüzeysel de olsa Fen Bilimlerinin okutulması gerektiğini savunan Dr. Yavuz Örnek, "İlahiyat fakülteleri 5 yıla çıkarılıp, bu eğitim süresi içinde fizik, kimya, biyoloji, astronomi, genetik, doğal enerji kaynakları, atom, nükleer enerji, atmosfer kimyası, okyanus bilimi, jeoloji ve anatomi gibi bilimlerin ezbere dayanmayan temel bilgileri okutulmalıdır. Fen bilimini ilahiyat ile yan yana koyamayanlar bilmelidir ki Fen Bilimleri mutlak olarak bir yaratıcının var olduğunu ispatlamaktadır. Şurası bir gerçek ki; "Doğru bir din doğru bir bilimle asla çatışmaz. Çatışma varsa bunlardan biri muhakkak yanlıştır'. İlahiyat fakültelerinde Fen Bilimlerinin yüzeysel de olsa okutulması elzemdir, olmazsa olmazdır" dedi.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.