1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Dünya genelinde günlük vaka sayısında rekor artış 413 bin 124 yeni vaka tespit edildi

Dünya genelinde günlük vaka sayısında rekor artış 413 bin 124 yeni vaka tespit edildi

Geçen yıl çin'de gilk olarak gözüken ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs ne zaman biteceği beklenirken Dünya genelinde korona virüs salgınında dün 413 bin 124 yeni vakanın tespit edilmesi ile salgının başından bu yana en yüksek küresel günlük vaka kayıtlara geçti.

Dünya genelinde günlük vaka sayısında rekor artış 413 bin 124 yeni vaka tespit edildi

İlk olarak geçtiğimiz yıl kasım ayında ilk olarak Çin'in Vuhan kentinde görülen ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan milyonlarca kişinin hastalığa yakalanmanmasına ve yie milyonlarca kişininde yaşamını yitirmesine sebep olan korona virüs hastalığın ne zaman biteceği merak edilirken, Dünya genelinde korona virüs salgınında dün 413 bin 124 yeni vakanın tespit edilmesi ile salgının başından bu yana en yüksek küresel günlük vaka kayıtlara geçti.

"İLK GÜNDEN İTİBAREN EN YÜKSEK RAKAM"

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını etkisini arttırmaya devam ediyor. Dün dünya genelinde 413 bin 124 yeni vakanın kayıtlara geçmesi ile küresel günlük vaka sayısında rekor kırıldı. Avrupa'da birinci dalganın başarılı şekilde bastırılmasının ardından son haftalarda salgının merkez üssü haline geldi. Geçtiğimiz hafta Avrupa’da günlük ortalama 140 bin vaka rapor edildi. Avrupa’da son günlerde ABD, Hindistan ve Brezilya’nın toplamından daha fazla günlük vaka açıklanıyor.

2.jpg

"EN ÇOK ARTAN VAKA SAYISI AVRUPADA "

Dünya genelinde bildirilen her 100 vakadan 34'ü Avrupa ülkelerinden bildirilirken, Avrupa’da her 9 günden bir yaklaşık 1 milyon vaka kayıtlara geçiyor. Salgının ilk başladığı günden bu yana Avrupa kıtasında 6 milyon 860 bin 613 vaka bildirildi. İngiltere, Fransa, Rusya, Hollanda ve İspanya bu hafta Avrupa’daki yeni vakaların yarısını oluşturdu.

Fransa, günde 19 bin 425 vaka ile Avrupa'da en yüksek yedi günlük vaka ortalamasına sahip bulunurken, Fransa’yı İngiltere, Rusya, İspanya ve Hollanda izliyor. Avrupa’da birçok ülke kısıtlamaları yeniden uygulamaya başladı.
Latin Amerika, ise küresel vakaların yaklaşık yüzde 27'si ile en kötü etkilenen bölge konumunda bulunurken, Latin Amerika’yı Asya, Kuzey Amerika ve Avrupa izliyor.
Dünya genelinde toplam vaka sayısı 39 milyon 869 bin 164’e, toplam can kaybı ise 1 milyon 112 bin 908’e yükseldi.

HABERE YORUM KAT