1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Dünya Radyo Günü hangi tarihte kutlanır? 13 Şubat Dünya Radyo Günü mesajları, sözleri

Dünya Radyo Günü hangi tarihte kutlanır? 13 Şubat Dünya Radyo Günü mesajları, sözleri

Dünya Radyo Günü hangi tarihte kutlanmaktadır? 13 Şubat Dünya Radyo Günü kutlama mesajları, sözleri 2020 nelerdir? soruları arama motorlarında sıkça araştırılmaktadır. Biz de sizler için bu merak edilenleri derledik. İşte tüm detaylar...

Dünya Radyo Günü hangi tarihte kutlanır? 13 Şubat Dünya Radyo Günü mesajları, sözleri

Dünya Radyo Günü internette sıkça araştırılmaktadır. Peki Dünya Radyo Günü hangi tarihte kutlanmaktadır? 13 Şubat Dünya Radyo Günü kutlama  mesajları, sözleri 2020 nelerdir? Tüm merak edilenler haberimizde...

DÜNYA RADYO GÜNÜNE ZAMAN KUTLANMAKTADIR?

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından bir iletişim aracı olarak radyonun önemine değinmek ve uluslararası radyo yayıncıları arasındaki etkileşimi artırmak için 13 Şubat Dünya Radyo Günü olarak ilan edildi. Bu kapsamda her yıl 13 Şubat Dünya Radyo Günü farklı temalarla kutlanıyor.

Halen ABD'de ticarî olarak piyasaya sunulan bu radyo türünde ses kalitesi oldukça yüksektir. Halen aboneliğe dayalı ve belli bir ücret karşılığı tüm kıtaya kesintisiz ve reklamsız şifrelenmiş radyo yayını yapılmaktadır.

Teknolojinin son yıllarda hızla gelişmesine paralel olarak ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla beraber, internet üzerinden yayın yapan radyoların sayıları hızla artmaktadır.

Dünya Radyo Günü hangi tarihte kutlanır? 13 Şubat Dünya Radyo Günü mesajları, sözleri

DÜNYA RADYO GÜNÜ KUTLAMA MESAJLARI, SÖZLERİ

"Yüzlerini görmediğimiz ve sadece sesleriyle onları tanıdığımız, her yerde, her zaman bir dost gibi bizimle birlikte olan ve her anımızda istediğimiz zaman yanımızda olan ve medyanın görünmeyen yüzleri olan radyolar yaşantımızın vazgeçilmezleridir. Bu vesilesiyle ülkemizde radyo sektöründe emek veren tüm çalışanları tebrik ediyor; Dünya Radyolar Günü'nü en içten dileklerimle kutluyorum."

"Radyo, tiyatrodan müziğe, haberden eğlenceye birçok alanda kültürel hayatımızın vazgeçilmezi olmuştur. Radyo emekçileri ve dinleyicilerinin Dünya Radyo Günü'nü tebrik ederim."

"Birleşmiş Milletler Radyosu’nun kuruluş günü olan 13 Şubat, 2011 yılında UNESCO tarafından “Dünya Radyo Günü” ilan edilmiştir. Bu vesileyle tüm radyo yayıncılarımızın bu özel günlerini tebrik ediyorum."

"İnanıyorum ki radyolarımız bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da etik ilkelere bağlı, toplumsal değerlerimizin bilinciyle, tarafsız bir şekilde yayınlarına devam edecektir. Bu düşüncelerle radyo yayıncılarımızın 13 Şubat Dünya Radyo Gününü tekrar kutlar, kendilerine ulvi görevlerinde başarılar dilerim."

"Dünya Radyo Günü Kutlu Olsun!"

" Geniş kitlelere ulaşan en büyük iletişim aracı radyolar yalınlığıyla da halkın sesi olmuştur. Radyolarda çalışan tüm arkadaşlarımızın. meslektaşlarımızın bugününü kutluyorum."

Dünya Radyo Günü hangi tarihte kutlanır? 13 Şubat Dünya Radyo Günü mesajları, sözleri

DÜNYADA NE KADAR RADYO İSTASYONU VAR?

Verilere göre, dünya genelinde yaklaşık 44 bin radyo istasyonu bulunuyor. Radyo sayısı özellikle Afrika'da hala gazete ve televizyon sayısından fazla olmasıyla dikkati çekiyor.

Hanelerin yüzde 80 ile 90'ında radyo bulunan Afrika'da nüfusun büyük bir kısmının temel iletişim aracı olarak radyo ön planda yer alıyor. Tanzanya'da nüfusun yüzde 83'ü, Zambiya'da ise yüzde 85'i haberleri radyodan dinliyor.

Gelişmiş ülkelerde de sanılanın aksine radyo kullanımı eskisi kadar olmasa da hala yaygın.

Dünya Radyo Günü hangi tarihte kutlanır? 13 Şubat Dünya Radyo Günü mesajları, sözleri

RADYONUN TARİHÇESİ NASILDIR?

Elektromanyetik dalgaların varlığını İngiliz fizikçi H. Hertz 1887'de elektromanyetik dalgaları laboratuarda deneysel olarak elde etmeyi başardı. Hertz 'in deneylerini yenileyen İtalyan fizikçi G. Marconi, dalgaları ilkin 9m., sonradan 275m. Ve 3 km.lik uzaklıklara iletmeyi başardı.

1901'de de Atlas Okyanusu ötesine ilk telsiz mesajını iletti. Radyonun gelişmesi açısından bundan sonraki en büyük adım, İngiliz fizikçi J. A. Fleming'in ilk elekrotlu lambayı geliştirmesi oldu. İçinden yalnızca bir yönde elektrik akımı geçebilen diyot, doğrultucu işlevi yaptığından ötürü alıcılarda demodülatör olarak kullanılabiliyordu. İki elektrotlu lambada anot ile katot arasına ızgara biçiminde üçüncü bir elektrota yerleştirerek 1906'da triyot lambayı gerçekleştiren ABD'li mucit Lee De Forest, böylece, radyo verici ve alıcılarında asilatör ve yükselteç olarak kullanılabilen ve bu nedenle önemli bir gelişmeyi simgeleyen buluşu ortaya koymuş oluyordu.

Triyot lambanın titreşim üretici olarak kullanılabileceğini ABD'li mucit Edwin H. Avustralya'ya ilk telsiz mesajı 1918'de ulaştırıldı. Önceleri yalnızca mors kodlu telgraf sinyalleri iletilebilirken, okyanus ötesiyle ilk kez 1915'te konuşma içeren iletişim sağlanabildi.

Müzik ve konuşma içeren kısa erimli ilk radyo yayını ise 24 Aralık 1906'da ABD'li mucit R.A Fessendon tarafından gerçekleştirildi. E.H. Armstrong'un radyonun gelişme çizgisinde önemli bir yeri vardır. Geri besleme ilkesini bulan ve bu ilkeden yararlanarak triyotlu asilatör devresini 1912'de geliştiren Armstrong I. Dünya Savaşı sırasında da süperhederodin alıcını ilkelerini ortaya koydu; Armstrong'un bu alandaki son ve en önemli buluşu ise frekans modülasyonu olmuştur (1993).

Radyo tekniği açısından bundan sonraki önemli adımlar 1948'de transistörün buluşu, baskı devre tekniğinin ve 1960'larda tümleşik devrelerin geliştirilmesi olmuştur.

Dünya Radyo Günü hangi tarihte kutlanır? 13 Şubat Dünya Radyo Günü mesajları, sözleri

RADYO NASIL ÇALIŞIR?

Radyo, elektromanyetik radyo dalgalarındaki ses modülasyonunu önce elektronik ortama sonra da sese çeviren elektronik alettir. Marconi tarafından icat edilen radyo hala birçok kişi tarafından gündelik hayat içerisinde kullanılmaya devam ediyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT