1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Dünyanın en Küçük El Yazması Kuran-ı Kerim’i Pendik’te

Dünyanın en Küçük El Yazması Kuran-ı Kerim’i Pendik’te

Dünyanın en Küçük El Yazması Kuran-ı Kerim’i Pendik’te

              Tasavvuf kültürüne ait  kaybolmuş sanat ürünleri, Pendik’te gün yüzüne çıktı.  Sanatçı Necati Korkmaz’ın “Tasavvufun Kayıp Hazineleri” adını verdiği sergisi, Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açıldı. Sergide aralarında dervişlerin 17. Yüzyılda bir çok işte kullandığı kovası Keşkülü Fukara’dan, gördüğü iş ile dönemin tasarım harikası Ali Sofra’ya, tarikat bel kuşağı Kemer-i Gayret’ten bir çeşit günlük olan Ruzname’lere kadar 50’ye yakın eser yer alıyor.  

 

         Serginin en ilgi çeken eseri ise sanatçının 1.5 yılda yazdığı dünyanın en küçük el yazması Kuran-ı Kerim oldu. 0.98 santimetreye  1,3 santimetrelik ebatta Kur’ân-ı Kerîm’i ‘aharlı’ denilen kâğıda tilki bıyığının tek bir kılıyla ve el yapımı is mürekkebiyle yazan sanatçı,  8 cüzlük kitabın 160 sayfasını bitirdi. Her sayfada tezhip sanatı da yer alırken; ayetlerin arası altın varaklarla süslendi.

 

 

                                                                   “Tasavvufla bağlarımız koparıldı”

 

            Serginin açılışına katılan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, zamanla tasavvuftan bağların koparıldığını ve sufilerin gizli kalan değerlerinin de unutulduğuna dikkat çekti. Tekkenin sadece öte dünyaya insan yetiştirmediğine vurgu yapan Başkan Şahin, “Buralar bu dünyaya güzel şeyler katan insanlar yetiştirir. Hat, tezhip sanatı gibi birçok sanat dini hassasiyetlerden ortaya çıktı. Kökleriyle köprü kuran ve onu gelecek kuşaklara aktaran bir nesil ortaya koymalıyız.”dedi.

 

             Sanatçı Necati Korkmaz ise isimlerini dahi kimsenin bilmediği bu ürünlerin Pendik Belediyesinin destekleriyle sergilendiğini belirterek; “Burada sergilenen eserlerin yapılışlarının da anlatıldığı bir kitapçık basıldı. Bu kitapçıkları zanaatkârlara ulaştırıp buradaki eserlerin üretilmelerini sağlamak istiyorum.”dedi. Sergi 3 Ocak 2014 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

 

 

 

HABERE YORUM KAT