1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Dünyanın en zengin kişilerinden biri olan Michael Bloomberg'den adaylık sinyali

Dünyanın en zengin kişilerinden biri olan Michael Bloomberg'den adaylık sinyali

Michael Bloomberg'ün 2020 ABD başkanlık yarışına katılmayı gözden geçirdiği açıklandı. Geçmişte New York belediye başkanlığı görevini üstelenen Bloomberg, dünyanın en zengin kişilerinden biri olmasıyla da biliniyor.

Dünyanın en zengin kişilerinden biri olan Michael Bloomberg'den adaylık sinyali

Eski  New York belediye başkan Michael Bloomberg, Demokrat Partiden başkan aday adayı olmayı değerlendiriyor. Bloomber, dünyanın en zengin kişileri arasında gösteriliyor.  Bloomberg'ün Demokrat Partideki mevcut aday adaylarının Trump'ı yenemeyeceğinden endişe ettikleri için aday olmayı düşündüğü açıklandı..

Bloomberg'ün başkanlık yarışına girebilmek için bugün Alabama eyaleti ön seçimine başvuru yapmasının beklendiği ifade edildi. Michael Bloomberg'in daha önce yapmış olduğu “Hayatımın çoğunu üyesi olarak geçirdiğim Demokrat Partiye yeniden kaydoldum.” açıklaması da , 2020 ABD Başkanlık seçimleri için attığı ilk adım olarak yorumlanmıştı.

3. DÖNEM BELEDİYE BAŞKANLIĞINI KAZANMIŞTI

Cumhuriyetçi Partiden 2001 ve 2005'te iki dönem New York Belediye Başkanı seçilen Bloomberg, 2007'de partisiyle yollarını ayırdıktan sonra 2009'da bağımsız aday olarak 3. dönem belediye başkanlığını kazanmıştı. Demokratlar arasında en popüler isim olarak eski Başkan Yardımcısı Joe Biden öne çıkıyor ancak anketler Massachusetts Senatorü Elizabeth Warren'ın Biden ile arasındaki farkı kapattığını gösteriyor. Biden ve Warren'ı, Vermont Senatörü Bernie Sanders izliyor.

Warren ve Sanders için “aşırı sol eğimliği” oldukları yorumları yapılıyor.  New York Belediye Başkanı Bill de Blasio'nun da aralarında olduğu Demokrat 9 aday adayı başkanlık yarışından çekilirken 17 aday ise hala kampanyasını sürdürüyor.

59. BAŞKANLIK SEÇİMİ 3 KASIM 2020'DE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Cumhuriyetçiler arasında ise şimdiye kadar 3 isim, ABD Başkanı Donald Trump'a karşı kendi partisinden rakip olacağını açıkladı.

Başkanlık seçimleri için aday adaylığını açıklayan Cumhuriyetçiler arasında eski Massachusetts Valisi Bill Weld, eski Güney Carolina Valisi Mark Sanford ve Illinois eyaletinden eski Kongre üyesi Joe Walsh yer alıyor.

Cumhuriyetçi seçmenler arasındaki desteği yüzde 80'leri geçen Trump'a karşı başkanlık için aday adaylığını açıklayan 3 Cumhuriyetçinin de herhangi bir şansının olmayacağı belirtiliyor.

ABD'de 59. başkanlık seçimleri 3 Kasım 2020'de yapılacak. 

HABERE YORUM KAT