1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Dünyanın gözü Erciyes’te olacak

Dünyanın gözü Erciyes’te olacak

Uluslararası Kayak Federasyonu'nun düzenlediği Dünya Snowboard Kupası üst üste üçüncü kez Erciyes'te yapılacak.

Dünyanın gözü Erciyes’te olacak

Uluslararası Kayak Federasyonu'nun düzenlediği Dünya Snowboard Kupası üst üste üçüncü kez Erciyes'te yapılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Erciyes'te gerçekleştirilen basın toplantısında bu denli önemli bir organizasyonu üst üste üçüncü kez yapacak olmanın gururunu yaşadıklarını belirterek, Kayserilileri dünyanın en iyi sporcularını izlemeye davet etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Ford'un isim sponsorluğu ile yapılacak olan FIS Snowboard Dünya Kupası'nın basın toplantısında Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlarıyla Erciyes'in sadece ülkemizin değil dünyanın en önemli kayak merkezlerinden biri haline geldiğini söyledi. 200 milyon avroya yakın bir yatırımla Erciyes'i dünyadaki tüm kayakseverlerin, doğa sporları düşkünlerinin ve doğa tutkunlarının hizmetine sunduklarını vurgulayan Başkan Çelik, "Daha önce de vesilelerle ifade ettiğim gibi dünyada hiçbir yerel yönetimin bu ölçekte bir turizm yatırımı yok. Erciyes Dağı'nda görmüş olduğunuz dünya standartlarındaki tesisler Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin gücü ve olanakları ile şehrimize ve ülkemize kazandırılmıştır. Böyle bir yatırımı ülkemize kazandırmanın gururunu yaşıyoruz" dedi.

"Yatırımların büyük bölümünü tamamladık"

Erciyes'teki yatırımların büyük bölümünü tamamladıklarını ifade eden Başkan Mustafa Çelik, "Teknik ve fiziki altyapıyı mükemmel hale getirdik. Bu nedenledir ki dünyanın en önemli organizasyonları üst üste Erciyes'e veriliyor. Erciyes'teki yatırımları büyük ölçüde tamamladıktan sonra tanıtım çalışmalarına ağırlık vermeye başladık. Bu anlamda bir dizi çalışma yapıyoruz. Dünyanın pek çok yerinde fuarlara katılarak tüm dünyaya Erciyes'i anlatıyoruz. Geçen sene 10'dan fazla fuara katıldık. Geçen sezon başladığımız tanıtım çalışmalarıyla Erciyes'e gelen ziyaretçilerde çok önemli artışlar sağladık. Kayakçı sayısında turnike geçişlerine göre yüzde 25 artış oldu. Bu seneki artış oranı yüzde 50'yi geçti. Çünkü elimizde çok mükemmel bir ürün var. Erciyes'e bir şekilde gelen herkes buranın ne mükemmel bir turizm merkezi olduğunu görüyor ve bunu dile getiriyor. Önceki seneler hafta sonu görülen yoğunluk bu yıl hafta içi oluşmaya başladı. Yaptığımız yatırımların meyvelerini almaya başladığımızı sizlerle ve halkımızla paylaşmak istiyorum. Gelecek senelerde Erciyes, şehrimize ve ülkemize çok daha büyük katkılar verecektir" diye konuştu.

"Elimizden gelen gayreti gösteriyoruz"

Kış turizm merkezlerinin tanıtımının en önemli yollarından birisinin de büyük organizasyonların üstlenilmesi olduğunu belirten Başkan Mustafa Çelik, "Bu anlamda 2015 yılında Snowboard Avrupa Kupası, 2016 yılında da kış sporlarının en önemli faaliyetlerinden birisi olan Dünya Snowboard Kupası'nı başarı ile düzenledik. Dünya Kupası'ndaki başarımız bu kupanın geçen yıl ikinci kez Erciyes'e verilmesini sağladı. Uluslararası Kayak Federasyonu ev sahipliğimizden etkilendi ve 2018 Dünya Kupası'nı da Erciyes'e verdi. 3 Mart'ta Dünya Snowboard Şampiyonası'nı üst üste üçüncü kez Erciyes'te gerçekleştireceğiz. Şampiyona ile tüm dünyaya Erciyes'i göstereceğiz. Bu organizasyonlar şehrimiz ve ülkemiz açısından gurur kaynağı olmaktadır. Aynı zamanda bu şampiyonalar şehrimize uluslararası organizasyon tecrübesi kazandırmaktadır. İnşallah bunlarla yetinmeyeceğiz. Gelecekte çok daha büyük organizasyonları üstleneceğiz. Dünyanın her yerinde spor müsabakaları seyirciyle bütünleştiği takdirde çok daha heyecan verici bir hale gelir. Büyükşehir Belediyemizin yatırımlarıyla Kayseri artık bir kış turizm kenti olmuştur. Dolayısıyla kış sporlarına hem sporcu hem de izleyici olarak önem vermeliyiz. Bu anlamda bizler elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Hemşehrilerimin de böylesine güzel organizasyonlara destek vermelerini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Yarar: "Türkiye'nin yıldızı Erciyes"

Basın toplantısına katılan Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar da üst üste üçüncü kez yapılan şampiyonanın sürdürülebilirliğinin altını çizerek, "Türkiye'nin yıldızı olan Erciyes Kayak Merkezi'ni ve Kayseri'yi sürdürülebilirlik nedeniyle kutluyoruz. İnşallah daha büyük hedeflere koşuyoruz. Başkanımızla Erciyes'te dünya şampiyonası yapmak için konuşuyoruz. Dünya şampiyonası çok daha büyük bir organizasyon ve çok daha fazla sporcu katılıyor. İnşallah o günler çok uzak değil" açıklamasını yaptı.

Yarar, Kayseri'nin Erciyes ile dünyada bir marka olduğunu da belirtti ve destekleri nedeniyle Başkan Çelik'e teşekkür etti.

Uluslararası Kayak Federasyonu Yarış Direktörü Peter Krogoll da konuşmasında Erciyes'te olmaktan heyecan duyduklarını söyledi. Her yıl Erciyes'te çok güzel organizasyonlar yaptıklarını ifade eden Krogoll, Kayseri'nin sporcuları çok güzel ağırladığını belirtti ve bundan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Murat Cahid Cıngı: "3 milyar insana ulaşacak"

Basın toplantısında Erciyes'teki teknik ve fiziki altyapının dünya standartlarının üstünde olduğunu vurgulayan Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Cahid Cıngı ise düzenlenen dünya şampiyonalarının şehrimizin marka değerini yükselttiğini belirtti. Yaptıkları tanıtım çalışmalarıyla Erciyes'e gelen kayakçı sayısının her yıl yüzde 50 oranında arttığını ifade eden Cıngı, bu yıl tarihimizde ilk kez charter seferleriyle yurt dışından turist geldiğini söyledi. Yurt içi ve yurt dışında tanıtım çalışmalarına devam edeceklerini dile getiren Cıngı, 3 Mart'taki şampiyonanın da naklen yayınlarla 3 milyar insana ulaşacağını belirtti. Erciyes'in uluslararası spor camiasının gündemine girdiğini belirten ve şampiyonaya 18 ülkeden 85 sporcunun katılacağını söyleyen Murat Cahid Cıngı, Başkan Mustafa Çelik'e Erciyes'e verdiği önemden dolayı teşekkür etti.

Yerli yabancı birçok misafiri ağırlayacak olan Erciyes'te ABD, Polonya, Rusya, Avusturya, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Çin, Bulgaristan, İsviçre, Slovenya, Kanada ve daha pek çok ülkeden gelen dünyanın en iyi snowboardçuları, 210 cm kar kalınlığına sahip özel hazırlanmış pistte yarışacak. 18 ülkeden 85 sporcunun katılacağı FIS Snowboard Dünya Kupası'nda Türkiye'yi Elif Kübra Geneşke, Hamza Polat ve Yavuz Dumlu temsil edecek.

Dünyanın gözü Erciyes’te olacak

Dünyanın gözü Erciyes’te olacak

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.