E- Devlet'ten milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni hizmet! Emeklilik, sigorta ve iş arama tek hizmette toplandı

E- Devlette hizmete alınan "Çalışma Hayatım" isimli hizmetle birlikte vatandaşlar emeklilik, sigorta, iş arama gibi işlemlerini tek bir tek kaynak üzerinden görebilecek. Ayrıca vatandaşlar emekli olacağı yaşı ve prim gün sayısını da detaylı olarak görüntüleyebilecek.

E- Devlet'ten milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni hizmet! Emeklilik, sigorta ve iş arama tek hizmette toplandı

Vatandaşların birçok resmi işini internet üzerinden yapmasına olanak sağlayan E- Devlet'te önemli bir hizmet faaliyete alındı. Çalışma Hayatım isimli hizmetle vatandaşlar eğitim durumlarını, SGK borçlarını, iş arama, emeklilik işlemleri ve yapılandırma işlemlerini görüntüleyebilecek. E devlet mobil uygulaması ve internet sitesi üzerinden sisteme giriş yapan vatandaşlar arama kısmına Çalışma Hayatım yazarak söz konusu bilgilere erişebilecek. 

Söz konusu hizmet hakkında bilgi veren  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, "e-Devlet Kapısı'nda hizmete alınan 'Çalışma Hayatım' hizmetiyle vatandaşlarımıza iş arama, çalışmaya başlama, sigorta, emeklilik, mesleki yeterlilik gibi çalışma hayatını oluşturan tüm iş ve işlemler bütünleşik bir yapıda sunuluyor." dedi. 

BİRÇOK KURUMUN İŞLEMLERİ TEK HİZMETTE

Koç, bu çalışmada pek çok kuruma ait hizmetin bulunduğunu vurguladı. Koç, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Mesleki Yeterlilik Kurumu, İŞKUR ve SGK hizmetlerinin konsept içine dahil edildiğini bildirdi.

E- Devlet'ten milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni hizmet! Emeklilik, sigorta ve iş arama tek hizmette toplandı

Çalışma Hayatım bütünleşik hizmetinin emekliler, çalışanlar ve iş arayanlar için modellendiğini anlatan Koç, bu bütünleşik hizmetle emeklilerin "Emeklilik İşlemleri" modülünden 4A, 4B, 4C aylık bilgilerini, aylık kesintilerini, bir aylık maaş tercihlerini, aylık bilgilerine ilişkin barkodlu belge alma işlemlerini, banka ve adres değişikliği taleplerini, hareketsiz ve blokeli emekli maaş sorgulama ve iade başvurusu işlemleri gibi pek çok işlemi gerçekleştirebileceğini belirtti.

EMEKLİLİK İŞLEMLERİ GÖRÜLEBİLECEK

Çalışanların ise çalışan modülünden 4A, 4B, 4C tescil bilgilerine erişebileceğini, ne zaman emekli olabileceğini, 4C bordro, dil tazminatı, 4A/4B iş göremezlik ödemesi bilgilerini sorgulayabileceklerini belirten Koç, çalışanların şahıs ödemeleri, esnaf ve sanatkar sicil/oda bilgileri ve iş yeri kaydı/borcu yoktur belgesi sorgulama/doğrulama gibi hizmetlere kolaylıkla erişim sağlayıp işlemlerini gerçekleştirebileceğine dikkat çekti. Koç, sözlerine şöyle devam etti:

"Çalışma Hayatım hizmetiyle artık tüm vatandaşlarımız sağlık modülünden, sağlık güvencesi hak sahipliğini sorgulayabilecek, tedavi bilgileri, reçete bilgileri, ilaç kullanım sürelerini görebilecek, optik cam/çerçeve, diş protez hakkı ve medikal malzeme bilgilerine erişip istirahat raporlarını görebilecek."

E- Devlet'ten milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni hizmet! Emeklilik, sigorta ve iş arama tek hizmette toplandı

VATANDAŞLAR İŞ ARAYABİLECEK

"Çalışma Hayatım" bütünleşik hizmetinde iş arayan vatandaşlar için "iş arıyorum" modülünün yer aldığını dile getiren Koç, iş arayanların yeni bütünleşik hizmetiyle İŞKUR kayıt bilgilerine kolayca ulaşabileceklerini, iş ilanları ve başvurularını görüp İŞKUR'a aktif kayıtlıysa ilgili ilanlara başvuru yapabileceklerini, kurs/program ilanları ve ön başvuruları ile iş başvurularını sorgulama işlemlerini gerçekleştirebileceklerini anlattı.

thumbs-b-c-fd5b71fd34a7fa46285ef2ad69a52f9b-1-001.jpg

BORÇLAR GÖRÜNEBİLECEK

Koç, ayrıca yeni bütünleşik hizmet "Çalışma Hayatım" ile tek ekran üzerinden SGK borçlarının ve yapılandırma bilgilerinin görülüp yapılandırılabildiği, MEB, YÖK, öğrenci ve mezuniyet bilgilerinin görüntülendiği ve mesleki yeterlilik belge bilgilerine ulaşıldığını söyledi.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN