1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. e-Okul giriş ekranı! Veli Bilgilendirme sistemi devamsızlık, sınav sonuçları öğrenme

e-Okul giriş ekranı! Veli Bilgilendirme sistemi devamsızlık, sınav sonuçları öğrenme

e-Okul (VBS) Veli Bilgilendirme Sistemi veliler ve öğrenciler tarafından sıklıkla araştırılıyor. 2019 eğitim-öğretim yılının sonlarına geldiğimiz bu günlerde sözlü ve yazılı sınav notları açıklanıyor. İşte öğrenci ve velilerin e-okul vbs giriş linki, MEB e-okul veli bilgilendirme sistemine giriş linki haberimizde...

e-Okul giriş ekranı! Veli Bilgilendirme sistemi devamsızlık, sınav sonuçları öğrenme

e-Okul (VBS) Veli Bilgilendirme Sistemi veliler ve öğrenciler tarafından sıklıkla araştırılıyor. 2019 eğitim-öğretim yılının sonlarına geldiğimiz bu günlerde sözlü ve yazılı sınav notları açıklanıyor. Bizler de Bölge Gündem olarak veliler ve öğrenciler için e-okul hakkında tüm merak edilenleri bir haberde topladık. İşte öğrenci ve velilerin e-okul vbs giriş linki, MEB e-okul veli bilgilendirme sistemine giriş linki haberimizde...

E-OKUL GİRİŞ EKRANI NEDİR? E-OKUL SINAV SONUÇLARI VE DEVAMSIZLIK NASIL ÖĞRENİLİR?

e okul VBS sistemine giriş nasıl yapılır? sorusu öğrenci ve veliler tarafından araştırılıyor. Okullarda ikinci eğitim döneminin ortalarına geldiğimiz bugünlerde yavaş yavaş sözlü ve yazılı sınav notları açıklanıyor. Bu nedenle öğrenci ve velilerin e-okul'a ilgisi de yoğun oluyor. Ayrıca öğrencilerin devamsızlık bilgileri de veliler tarafından sıklıkla e-okul üzerinden takip ediliyor. E-okul giriş sayfası ve diğer detaylar haberimizde.

e-Okul giriş ekranı! Veli Bilgilendirme sistemi devamsızlık, sınav sonuçları öğrenme

MEB E-OKUL GİRİŞ SAYFASI 2019'A NASIL GİRİLİR?

e-Okul VBS sistemine giriş yapmak için ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan "https://eokul.meb.gov.tr/" adresine giriş yapmak ve sağ tarafta "Veli Bilgilendirme Sistemi" başlığı altındaki istenen bilgileri doldurmak gerekmektedir. Bu aşamada T.C. Kimlik Numarası, Öğrenci Numarası ve güvenlik kodu istenmektedir. Bu bilgiler doğru girilirse ikinci aşamaya geçilir.

E-OKUL VBS GİRİŞ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İkinci aşamada da öğrencinin kimlik bilgileri ve okul bilgileri sorulmaktadır. Öğrencinin nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe bilgisi, öğrencinin doğum tarihi, öğrencinin okuduğu şube ve öğrenci fotoğrafı istenmektedir. Bu bilgiler de doğru girildiği takdirde sistem açılır.

Açılan ekranda sol menüde Devamsızlık Bilgisi, Not Bilgisi, Haftalık Ders Programı, Sınav Tarihleri, Aldığı Belgeler, Okuduğu Kitaplar, Davranış Notları, Diploma Puanı, Yıl Sonu Notları ve Nakil Durumu gibi seçenekler yer almaktadır.

e-Okul giriş ekranı! Veli Bilgilendirme sistemi devamsızlık, sınav sonuçları öğrenme

e-OKUL'UN FAYDALARI NELERDİR? 

1- Sınav sonuçlarını öğrenmek
2- Haftalık ders programını öğrenebilir
3- Devamsızlık gün sayısını öğrenebilir
4- Sınav tarihlerini öğrenebilir
5- Sorumluluk sınav tarihlerini öğrenebilir
6- Yıl sonu ortalamasını öğrenebilir

OKULLAR NE ZAMAN KAPANACAK 2019?

4 Şubat 2019 Pazartesi günü başlayan 2018 - 2019 2. kanaat dönemi, 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek. Böylece 17 Eylül'de başlayan 2018 - 2019 eğitim öğretim dönemi sona ererek, yaz tatili başlayacak.

e-Okul giriş ekranı! Veli Bilgilendirme sistemi devamsızlık, sınav sonuçları öğrenme

E-OKUL ÖĞRENCİ BELGESİ ALMA LİNKİ | ÖĞRENCİ BELGESİ NASIL ALINIR?

E-Okul Sistemi sayesinde kolayca ulaşılabilen bilgiler şunlardır;

Ders Programı; Öğrencinin haftalık ders programının, ders saatlerinin, dersin sahibi öğretmenin bilgilerinin yer aldığı bölümdür.

Devamsızlık Bilgileri: Dönem içinde özürlü ve özürsüz devamsızlıklar...

Not Bilgileri: Öğrencinin sınavlarda, proje ödevlerinde elde ettiği notların girildiği bölümdür.

Sınav ve Proje Bilgileri: Öğrencinin hangi dersten hangi tarihte sınav olacağı veya aldığı proje ödevinin son teslim günü gibi bilgiler bu bölümde yer alır.

Öğrenci T.C. Kimlik No: İçişleri Bakanlığı ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün ortak çalışmasıyla belirlenen 11 basamaklı vatandaşlık numarasıdır. Ancak bazı öğrencilerin T.C. Kimlik Numarası yok ise bu öğrenciler için e-Okul sistemine girişlerini sağlamak amacıyla verilen geçici numaranın yer aldığı bölümdür.

Öğrenci Okul No: Öğrencinin okula kaydının yapıldığı vakit verilmiş olan numaradır. Bu sisteme giriş için şart olan bir bilgidir.

Öğrenci yada Veli e okul sistemi sayesinde eğitimlerine ilişkin birçok veriye erişebilirler.

E-okul Veli Bilgilendirme sistemin sorgulama ekranında bulunan;

1 - Numaralı bölgeye Güvenlik Kodunu girmelisiniz.
2 - Numaralı bölgeye öğrencinin TC. Kimlik numarasını yazın.
3 - Numaralı bölgeye ise öğrencinin Okul Numarası girin. Bu sayede sisteme girişiniz gerçekleşir ve yukarıda paylaştığımız bilgilere ulaşabilirsiniz.

e-Okul giriş ekranı! Veli Bilgilendirme sistemi devamsızlık, sınav sonuçları öğrenme

E-OKUL VELİ BİLGİLENDİRME SİSTEMİ İÇİN TIKLAYIN!

Sisteme giriş sırasında sorun yaşamamak için aşağıdaki adımları izlediğinizden emin olunuz.

Caps Lock tuşunun açık veya kapalı olduğunu kontrol edin
Güvenlik resminde çıkan rakamları 1. boşluğa girdiğinizden emin olun
Güvenlik rakamlarını doğru girdiğinizden emin olun
Öğrenci kimlik numarasını 2. boşluğa girdiğinizden emin olun
Öğrenci kimlik numarasını doğru girdiğinizden emin olun
Öğrenci okul numarasını 3. boşluğa girdiğinizden emin olun
Öğrenci okul numarasını doğru girdiğinizden emin olun
E-okul Geçmiş dönemlere ait öğrenim belgesi alma
E-okul sistemi üzerinden geçmiş dönemlere ait öğrenim belgesi alma işlemi ;
Bilindiği gibi okulların ortaokul ve ilkokul olarak dönüşümünden sonra e-okul sistemi üzerinden öğrenim belgesi alma işlemi gerçekleştirilemiyordu. Hatta geçmişe ait öğrencilere ait bilgilere bile sadece sınıf geçme defteri menüsünden ulaşılıyordu. Sistemin raporlama bölümüne entegre edilen öğrenim belgesi alma menüsü ile artık öğrencinin TC kimlik numarası yazılarak öğrenci belgesi alınabilecek. Okullarımızda en önemli sıkıntılardan biri olan bu konu idarecilerimiz içinde aşırı iş yükü getirmekte idi. Şöyle ki bir öğrenci öğrenci belgesi almaya geldiğinde eğer öğrenci ayrıldığı sınıfı , yılı ve numarasını bilmiyorsa eski defterler tek tek bakılarak araştırılıyordu.
Öğrenci belgesi neden önemlidir ?
* Okullarda 4+4 +4 e geçilmesiyle 8.sınıflara diploma düzenlenmedi . Bu öğrencilere öğrenci belgesi verilerek liseye gönderildi. 2012-2013 eğitim öğretim yılında bu işlemler sınıf geçme defterleri yardımıyla elle yapıldı.
* Geçmiş dönemlerin (2005 sonrasında olmalı. Ondan önceki öğrenciler e-okul sisteminde kayıtlı olmadıkları için yine elle yazılacak ) her hangi birinde okulla ilişiğini kesmiş bir öğrenci yeniden öğrenime devam etmek ya da başka bir sebeple ( ehliyet,kurs vs ) öğrenim belgesi almak için okullara başvurmaktadır.
E-okul'dan öğrenim belgesi nasıl alınacak ?
Sisteme kurum şifremizle giriş yapıyoruz.
Öğrenci işlemleri menüsünü açıyoruz.
Raporlama sekmesine ( Yukarıdaki yazıcı işareti ) tıklıyoruz.
Gelen sayfadan " Öğrenim Belgesi (Ek1) Geçmiş Dönemler" menüsünün başındaki dosya işaretine tıklıyoruz.
Rapor alınacak öğrencinin TC kimlik numarasını yazarak tamam butonuna tıkladığımızda ilgili öğrencinin öğrenim belgesi ekrana çıkacaktır.
Bundan sonra tek yapacağımız işlem yazdırmaktır.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum