1. HABERLER
 2. EĞİTİM
 3. E-Okul'da öğrenci not sorgulama işlemi nasıl yapılır? E okul Veli bilgilendirme sistemi

E-Okul'da öğrenci not sorgulama işlemi nasıl yapılır? E okul Veli bilgilendirme sistemi

E-Okul'da öğrenci not sorgulama işlemi nasıl yapılır? Sömestr tatili için artık sayılı günler kaldı. Karnelerini merak eden öğrenciler e okul sistemi üzerinden de notlarını görüntüleyebilecekler. İşte E okul sistemine giriş aşamaları...

E-Okul'da öğrenci not sorgulama işlemi nasıl yapılır? E okul Veli bilgilendirme sistemi

E-Okul'da öğrenci not sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanıma sunulan E-Okul sistemi ile veliler, öğrencilerin durumu ile ilgili ayrıntılı bilgilere kolaylıkla ulaşabiliyorlar. E-okul sisteminde veliler, öğrencinin devamsızlık durumu, ders notları, proje notları ve ödevlerler ilgili detaylar hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar.

E-OKUL SİSTEMİNE GİRİŞ

E-Okul sistemine giriş yapmak için Öğrenci T.C. kimlik numarası ve öğrenci okul numarası gerekmektedir. Veliler gerekli bilgileri "https://eokulyd.meb.gov.tr/" adresine girdikten sonra öğrencilerinin okul durumları ile ilgili tüm detaylara ulaşmaları mümkün.

E-Okul Şifremi Unuttum, Yeni Şifre Nasıl Alabilirim?

2017 - 2018 eğitim döneminde şifresini unutan öğretmenler okul idaresine müracaat ederek yeni şifre alabilirler.

Yazının başında belirttiğimiz gibi, veli veya öğrenciler eokul’a şifre kullanmadan giriş yapmaktadır.

Yani, şifre sıfırlama işlemi 2017 eokul öğretmen girişi ekranında kullanılmamaktadır.

E-OKUL SİSTEMİNE GİRİŞ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

E-OKUL NOT SORGULAMA

E-Okul sisteminde en çok yapılan işlemlerden birisi de öğrenci notunu sorgulama işlemidir. Veliler öğrencinin notlarına sisteme giriş yaparak ulaşabilir.  E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi'ne giriş yaptıktan sonra sol menüde yer alan "Not Bilgisi" seçeneğine tıklanması gerekiyor.

Not sorgulama işlemli, öğretmenlerin sisteme girmiş olduğu notlar dahilinde yapılabilmektedir.

TAKDİR-TEŞEKKÜR HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Eokul meb ortalamalarına göre çocuğun başarı derecesi veli tarafından nasıl hesaplanır. Velilerin sıkça kullandığı tabir ile “E okul takdir-teşekkür hesaplama” nasıl yapılır? Biraz da bu hesaplamalar hakkında bilgi verelim.

Aslında, eokul yönetim bilgi sistemi üzerinde, velinin erişebileceği bir hesaplama aracı yoktur. Çocuğunuzun takdir veya teşekküre hak kazanıp kazanmadığını merak ediyorsanız bu hesaplamayı kendiniz yapmanız gerekmektedir.

Resmi olmayan çeşitli sitelerde e okul ortalama hesaplama başlığı altında çeşitli hesaplama tabloları paylaşılıyor. Bu tablolar güven verici olmamakla birlikte kullanılmasını da tavsiye etmiyoruz. Ortalama hesaplama işlemini kendiniz de yapabilirsiniz. Şimdi, e okul ortalama hesaplama işleminin nasıl yapıldığını anlatacağım.

Öğrencinin sınavlardan ve diğer uygulamalardan aldığı notların ortalaması “e okul ders notları” sayfasına yansımaktadır. 100 üzerinden hesaplanan, derslere ait dönem sonu notlarını tek tek toplayıp ders sayısına böldüğünüzde ise dönem sonu karne ortalamasını bulmuş olursunuz.

Eğer karne notu ortalaması,

70.00 - 84.99 arası çıkıyorsa öğrenci Teşekkür Belgesi almaya hak kazanmıştır.

85.00 – 100 arası çıkıyorsa öğrenci Takdir Belgesi almaya hak kazanmıştır.

NOT: Takdir veya teşekkür belgesi almaya hak kazanmak için herhangi bir dersin dönem sonu ortalaması 45.00’in altında olmamalıdır. Aksi halde karne notu ortalaması 70 ve üzeri bile olsa öğrenciye teşekkür veya takdir belgesi verilmez.

E-okul (veli bilgilendirme sistemi VBS) Nedir?

Mobil veya masaüstü erişim imkanı veren, internetin olduğu her cihazda kullanıma müsait olan bir tür okul yönetim bilgi sistemidir.

E-OKUL ÖĞRENCİ GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

Öğrenci girişi yapmak oldukça basit bir işlemdir. Eokul öğrenci giriş sayfası sizden öğrencinin okul numarasını, TC kimlik numarasını ve ekranda görüntülenen güvenlik kodunu istemektedir. Aşağıdaki eokul giriş ekranı görüntüsünde doldurmanız gereken alanlar işaretlenmiştir. E-okul MEB kayıt işlemi, okul tarafından yapılmaktadır. Dolayısıyla, eokul giriş için herhangi bir üyelik oluşturmanıza, bir yerlerden şifre ve benzeri bilgi almanıza gerek yoktur.

Veli Bilgilendirme Sistemi’ni Cep Telefonumda (Mobil) Kullanabilir miyim?

Eokul veli bilgilendirme sistemi mobil giriş için (vbs giriş) ister mobil cihazınızın internet tarayıcısını, isterseniz de eokul mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Telefonunuzun (veya mobil cihazınızın) işletim sistemine göre aşağıdaki bağlantıları kullanarak e okul mobil uygulama indirebilirsiniz.

Not Bilgisi Hangi Sayfada, Çocuğumun Notlarını Nasıl Görebilirim?

Öğrenci TC kimlik numarası ve okul öğrenci numarası alanlarını doldurup e-okul’a giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ekran sizi karşılıyor. Sol tarafta Veli İşlemleri menüsünde Öğrenci Bilgileri sekmesine tıklayın. Aşağıya doğru açılan menüde Not Bilgisi seçeneğine tıklayın. Hepsi bu kadar! Artık öğrencinin notlarını görüntüleyebilir ve takip edebilirsiniz.

Örnek ekran görüntüsünde görmüş olduğunuz gibi aynı menüden öğrencinin;

 • Devamsızlık Bilgisi
 • Haftalık Ders Programı
 • Sınav Tarihleri
 • Aldığı Belgeler
 • Okuduğu Kitaplar
 • Davranış Notları
 • Yıl Sonu Notları
 • Diploma Puanı
 • Nakil Durumu
 • Şube Yazılı Ortalamaları
 • Pansiyon Zaman Çizelgesi
 • Pansiyon Yemek Menüsü
 • Pansiyon Devamsızlık Bilgileri
 • Pansiyon İzin Bilgileri
 • Sınav Bilgileri

Ve duyurular hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu menüde “Öğrenci Sınıfları” bölümünden geçmiş dönemlere ait bilgilerin sorgulanabilmesi de mümkün.

E-Okul'da öğrenci not sorgulama işlemi nasıl yapılır? E okul Veli bilgilendirme sistemi

MEB Mobil Bilgi Servisi (8383) Nasıl Aktif Edilir?

Çocuğunuzun devamsızlık, sınav tarihleri, sınav, karne, diploma notlarının ve e-Okul'da yayınlanan diğer bilgilerinin SMS yoluyla size ulaşmasını istiyorsanız yapmanız gereken işlem çok basit. Eokul veli bilgilendirme sistemi’ne giriş yaptıktan sonra:

Sol taraftaki “Veli İşlemleri” menüsünde > Duyurular sekmesine tıklayın. Aşağıdaki gibi örnek bir sayfa açılacak. İlgili boşlukları doldurup “Başvur” butonuna basmanız yeterli.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT