1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. EBA'da gösterilen Adnan Menderes'in idam sahnelerine soruşturma

EBA'da gösterilen Adnan Menderes'in idam sahnelerine soruşturma

Koronavirüs nedeniyle pazartesi itibariyle EBA TV üzerinden uzaktan eğitime başlanmıştı. Dün veliler tarafından çekilen ortaokul öğrencilerine Adnan Menderes'in idam görüntülerin animasyon olarak izletilmesi büyük tepki çekmişti. Bu içeriklerin hazırlatılmasında sorumluluğu bulunanlarla ilgili soruşturma başlatıldı

EBA'da gösterilen Adnan Menderes'in idam sahnelerine soruşturma

Koronavirüs nedeniyle dünden itibaren uzakta eğitime başlandı. Uzaktan eğitimin ilk gününde EBA TV üzerinden ortaokul öğrencilerine, Adnan Menderes'in idam sehpasına götürülmesi ve idamına ilişkin görüntülerinden oluşan animasyon izletildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bir haftada üç yeni kanal kurup içeriklerini hazırlamak için ekibiyle büyük bir gayret göstererek çalıştıklarını, söz konusu etkinlik görüntülerini güvendiği için denetleme ihtiyacı duymadığı ekibin hazırladığını belirtti. Selçuk, "Etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum. Nasıl ki okullarımızdaki içeriklere hassasiyet gösteriyorsak, yayınlara da göstereceğiz" dedi.

EBA'da gösterilen Adnan Menderes'in idam sahnelerine soruşturma

SORUMLULUĞU BULUNANLARA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bakan Selçuk, yaptığı bu açıklamanın yanı sıra, animasyonun hazırlanmasında ve yayınlanmasında sorumluluğu olan görevliler hakkında soruşturma başlatılması talimatını verdi. Bunun üzerine söz konusu içeriklerin hazırlatılmasında sorumluluğu bulunanlarla ilgili soruşturma başlatıldı. Ayrıca, uzaktan eğitim ders içeriklerinin kontrol sürecinde bundan sonra daha hassas inceleme yapılması yönünde tedbirler alındığı bildirildi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan TRT EBA TV'deki görüntüler hakkında açıklama

NE OLMUŞTU? 

Bugün başlayan uygulamada derslerden önce EBA TV'de 'Kilometre Taşları - Adnan Menderes' adlı kısa animasyon izletildi. Bu kısa animasyonda eski Başbakan Adnan Menderes'in idamı da detaylı şekilde anlatıldı.

Bu sahneler sosyal medyada, özellikle velilerin tepkisini çekti.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI NE AÇIKLAMA YAPMIŞTI?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TRT'de yayınlanan uzaktan eğitim derslerinde eski Başbakan Adnan Menderes'in ölümüne ilişkin görüntülerin izletilmesinin ardından sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu hafta üç yeni kanal kurup içeriklerini hazırlamak  için ben ve ekibim büyük bir gayretle çalıştık. Dersleri merkez alarak yüzlerce çekimin tamamını kontrol ettik. Bu yoğun süreçte, üzülerek  ifade ediyorum ki, görev dağılımında kendilerine güvenerek denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığı etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum. Nasıl ki okullarımızdaki içeriklere hassasiyet gösteriyorsak, yayınlara da göstereceğiz. Hepimiz için yeni ve ve zorlu bir süreç. Bu konuda sizlerin de anlayışınızı rica ediyorum.Gözden kaçırdığımız birkaç dakikalık bir görüntünün üzerine titrediğim sisteme verdiği zararı konuşuyor olmanın ne kadar rahatsız edici olduğunu anlatamam" 

HABERE YORUM KAT