Ece Erken'in eşi avukat Şafak Mahmut Yazıcıoğlu'nun öldürülmesine ilişkin davada ara karar verildi! 3 sanık tahliye edildi, dava ertelendi

Sunucu Ece Erken'in eşi avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun öldürülmesine ilişkin olarak Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada ara karar verildi. Mahkeme, tutuklu sanık Fatih Okan Kodak, Uğur Can Bilge ve Burak Otcuoğlu’nun tahliyesine hükmederken bir sonraki duruşma eksiklerin giderilmesi için 7 Kasım 2022’ye ertelendi.

Beşiktaş Kulübünün eski yöneticilerinden olan ve sunucu Ece Erken'in eşi olan avukat Şafak Mahmutyazıcıoğlu, 27 Ocak 2022 Çarşamba günü İstanbul Bakırköy, Yeşilköy Balıkçılar Çarşısı'nda restoranda alacak verecek meselesi nedeniyle bir grupla tartışma yaşamıştı. Daha sonra Kadir Yasak isimli kişi önce Şafak Mahmut Yazıcıoğlu'nun şoförünü sonra ise Mahmutyazıcıoğlu'nu silahla vurdu. Olayda hayatını kaybeden Şafak Mahmutyazıcıoğlu ve Rize'nin Fındıklı ilçesinde düzenlenen cenaze töreninin ardından Hürriyet Mahallesi'ndeki aile mezarlığına defnedilmişti.

MAHKEME ARA KARARINI AÇIKLADI

Olaya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında 16 Mayıs günü Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddianame hazırlanmış, 20 sanıktan 10'u hakkında ağırlaştırılmış hapis cezası ile farklı sürelerde hapis cezası talep edilmişti. Olay hakkında 20 sanığın yargılandığı dava, 16 Ağustos'ta Bakırköy 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanmıştı. Davada geride kalan 3 günlük duruşmada mahkeme heyeti ara kararını açıkladı.

Ece Erken'in eşi avukat Mahmut Yazıcıoğlu'nun öldürülmesine ilişkin davada ara karar verildi! 3 sanık tahliye edildi, dava ertelendi

SANIKLAR HAKKINDA KARAR VERİLDİ

Mahkeme heyeti ara kararında, tutuksuz sanıklar hakkında adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına, tutuklu sanık Fatih Okan Kodak, Uğur Can Bilge ve Burak Otcuoğlu’nun tahliyesine hükmetti. Maktul Şafak Mahmutyazıcıoğlu’na ait telefonun mirasçılarına bırakılmasına da karar verildi. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için 7 Kasım 2022’ye ertelendi.

DAVANIN İLK GÜNÜNDEKİ SAVUNMALAR

Öte yandan davanın ilk gününde savunma yapan tutuklu sanık Kadir Yasak şunları söylemişti: “Aramızda geçenlerin iddianamedeki daire satışı ile ilgisi yoktur. Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nu ilk kez olaydan 2 hafta önce gördüm. Mahmutyazıcıoğlu ‘Suphi Malgaz’ı bundan sonra kimse tehdit etmeyecek’ dedi. Olaydan 2 hafta sonra Mahmutyazıcıoğlu’nun arkamdan küfür ettiğini duydum. Olay günü Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nu gördüm. O sırada Seccad Yeşil ve Serkan Dakman geldi. Onlara Şafak Bey ile 5 dakika görüşüp geleceğimi söyledim. Benim görüşmeyi isteme nedenim küfür etmesinin nedenini sormaktı. Serkan’la beraber konuşmak için içeri girdik. Benim arkamdan küfür edip etmediğini sordum. Şafak Mahmutyazıcıoğlu bana ‘ O küfürleri söylemediysem bile söyledim sayın’ dedi. O sırada Seccad Yeşil ve abim Ali Yasak geldi. Abim kendini tanıttı, ben yine küfür konusunu sordum. Şafak ‘Siz benim mekanıma gelip bana hesap mı soruyorsunuz’ dedi ve küfür etti. Üzerime doğru gelince elimi silahıma attım. Yere doğru ateş ettim. Öldürme kastım yoktu. O sırada abim bana ‘Kadir dur vuruldu’ dedi. Olay yerini terk ettik. Silahı ve telefonu yolda attım. Kendimi savunma amacıyla yere ateş ettim. Pişmanım.”

Ece Erken'in eşi avukat Mahmut Yazıcıoğlu'nun öldürülmesine ilişkin davada ara karar verildi! 3 sanık tahliye edildi, dava ertelendi

ECE ERKEN BAYILMIŞTI

Öte yandan sanık savunma yaparken Ece Erken gözyaşlarına hakim olamadı. Erken ardından baygınlık geçirerek yere düştü. Ece Erken avukatı ile tedavisinin yapılması amacıyla dışarı çıkarıldı.

SANIK SECCAD YEŞİL: "ORTADA CİNAYET FİLAN YOK BİRİ YANLIŞLIKLA ÖLDÜ"

Bir diğer sanık Seccad Yeşil ise olay günü sanık Kadir’in Mahmutyazıcıoğlu’na ‘sen bana küfür ettin mi etmedin mi’ şeklinde soru sorduğunu söyleyerek “Şafak abi Kadir’e ‘sen ettim say’ dedi. Kadir de yere doğru 1 el ateş etti. Ben ‘dur yapma’ diyerek engellemeye çalıştım. Ben cinayeti engelleyemeyince korktum kaçtım. Olay sonrasında herkes korkudan masa altına saklanmıştı. Belki oradan biri masa örtüsünü alıp maktülün bacağını sarıp kan kaybını durdursaydı adam ölmeyecekti. Orada bende vurulabilirdim. Ortada cinayet filan yok biri yanlışlıkla öldü. Ölen tarafın yakınları katil diye beni sosyal medyada paylaşmışlar. Maktülü tehdit ettiğim söyleniyor kesinlikle doğru değildir. Ben ambulansı izlemişim öyle yazıyor. Ben olay yerinde durmadım bile. Ben orada ambulansa binen adamı niye izleyeyim. Olayı engelleyemediğim için kaçtım. Biri de çıkıp adama bir bez sarmıyor kan kaybından ölüyor adam. Kadir’in öldürme kastı yoktu. Ben Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nu öldürmek için bir plan yapmadım. Suçsuzum” diye konuştu.

MAHMUTYAZICOĞLU'NUN ABİSİ SANIĞA SORU SORDU

Maktulün abisi Celal Mahmuyazıcıoğlu sanığa, “Orada biri keşke bir bezle müdahale etseydi dedi neden kendisi yapmamış neden ambulansı aramamış” diye sordu. Sanık Seccad Yeşil ise “Ben korkup kaçtım ama adamın arkadaşları da yapmadı bunu” dedi.

Ece Erken'in eşi avukat Mahmut Yazıcıoğlu'nun öldürülmesine ilişkin davada ara karar verildi! 3 sanık tahliye edildi, dava ertelendi

SANIK ALİ YASAK: "OLAY BÜYÜMESİN DİYE ŞAFAK’I TUTTUM. KENDİSİNİ ÇEKTİĞİM ESNADA SİLAH SESİ DUYDUM, ŞOK OLDUM"

Tutuklu sanık Ali Yasak ise savunmasında olay günü kardeşinin kendisini aradığını belirterek şöyle konuştu: “Kardeşim yanımıza geleceğini söyledi. Bende misafirlerim yorgun oldukları için dinlenmek istediklerini söyledim. Kardeşimi aradım. ‘Sen bize köşkten yer ayarla geliyorum’ dedim. Köşke girdiğimde kardeşimi göremedim. Çalışanlara sordum görmediklerini söylediler. “Kadir’i aradım ‘Abi ben balıkçılar çarşısındayım beş dakika işim var geleceğim’ dedi. Seccad Yeşil beni aradı ‘ Ali, kardeşin birisiyle konuşuyor sıkıntı çıkmasın gel’ dedi. Bende gittim. Masada kardeşim, Kadir, Serkan Dakman ve Şafak Mahmutyazıcıoğlu oturuyordu. Masaya oturdum selamlaştık. Bu esnada aralarında bir gerginlik olduğunu hissettim. Kadir, Şafak Mahmutyazıcıoğlu’na ‘bana küfür etmişsin böyle bir şey var mı?’ diye sordu. Şafak Mahmutyazıcıoğlu ‘Siz bana hesap mı soruyorsunuz, sen kimsin, siz benim mekanımda artistlik mi yapıyorsunuz’ dedi. Bir anda baktım Şafak Mahmutyazıcıoğlu, iki eliyle kardeşimin üstüne doğru saldırmaya başladı. Ben olay büyümesin diye Şafak’ı tuttum. Kendisini çektiğim esnada silah sesi duydum, şok oldum. Bir patlama sesi daha duydum. Ben Şafak’ı oradan uzaklaştırmaya çalıştım. Kilosundan dolayı kaldıramadım gücüm yetmedi. Bende aralarına mesafe koyarak uzaklaştırmak istedim. Amacım çıkıp valeye bir taksi çağırın ve Şafak’ı taksiyle hastaneye götürün demekti. Şafak Bey bu arada, hala küfür ediyordu, tehditler savuruyordu. Ben sakinleştirmeye çalıştım. Kadir geldi ve aynı kapıdan çıkarak uzaklaştık. Kadir yolda silahını ve telefonunu attı bende telefonumu attım. Sonra arkadaşlarımın evine gittik. Gittiğimiz evlerde kimseye bilgi vermedim. Sıkıntım olduğunu söyledim” şeklinde konuştu.

SANIK SERKAN DAKMAN: "ÇOK ETKİLENDİM. 7 AYDIR CEHENNEM HAYATI YAŞIYORUM"

Tutuklu sanık Serkan Dakman ise savunmasında, “Yeşilköy’de balıkçıya gittik. 3-4 saat boyunca sohbet ettik. Balıkçılar Çarşısı’ndan çıktık. Kadir Yasak’ı abisinin yanına bırakmak için Seccad Yeşil, ben ve Kadir yola çıktık. Kadir Yasak yolda dönmemiz için hareket yaptı, Yeşilköy’e geri döndük” şeklinde konuştu.

Sanık Dakman savunmasının devamında, “Kadir Yasak ‘beş dakika işim var’ dedi. Bende ‘hayırdır biriyle mi buluşacaksın’ dedim. O esnada Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun adını duydum. Kadir Yasak, Seccad’a ‘sen gitme, gerginlik çıkmasın ‘ dedi. Ben Kadir’le beraber konuşmak için içeriye girdim. Kadir, Şafak Mahmutyazıcıoğlu’na ‘beş dakika görüşelim mi ?’ dedi. Şafak Mahmutyazıcıoğlu sinirlendi, ‘Geçin arkaya oturun’ dedi. 3-4 dakika sonra yanımıza geldi. Kadir ‘Sen benim arkamdan mı konuştun mu?’ diye sordu. Şafak Mahmutyazıcıoğlu ‘Demediysem de dedim sayın, siz bana hesap mı soruyorsunuz’ dedi. Mekana Ali Yasak geldi, Şafak daha da sinirlenerek hakaret etti. Şafak Mahmutyazıcıoğlu’nun ayağa kalktığını gördüm. O sırada silah sesi duydum. Ben ve Seccad, Yeşil ‘yapma dur’ dedik. Seccad’la ben birbirimizi çekiştirerek arabaya gittik ve arabaya bindik. Ben Seccad’ı bıraktım. Ertesi gün haberleri gördüm. Panik yaptım. İnşaat halinde olan otelimde kaldım. Çok etkilendim. 7 aydır cehennem hayatı yaşıyorum” ifadelerini kullandı.

Ece Erken'in eşi avukat Mahmut Yazıcıoğlu'nun öldürülmesine ilişkin davada ara karar verildi! 3 sanık tahliye edildi, dava ertelendi

İDDİANAMENİN İÇERİĞİ

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Bakırköy'de bulunan bir dairenin satılması için emlakçılık yapan sanık Kerem Öztürk'ün müşteri aradığı ve bu sırada müşteki Suphi Malgaz ile tanıştığına yer verilmişti. İkilinin satılacak daireye müşteri bulunması konusunda anlaştığı, müşteki Suphi Malgaz'ın sanık Kerem Öztürk'e 1 milyon 450 bin TL fiyat ile daireyi alıcı bir arkadaşının olduğunu söylediği iddianamede belirtilmişti. Sanık Öztürk'ün 1 milyon 500 bin TL istediğine ve ikilinin 1 milyon 480 bin TL’ye anlaştığına, müşteki Suphi Malgaz'ın anlaşma fiyatı 1 milyon 480 bin TL olmasına rağmen alıcı Ohannes Çatak'a 1 milyon 650 bin TL'ye daireyi sattığına, Ohannes Çatak'ın daireyi aldığına ve müşteki Suphi Malgaz'a 170 bin TL satış komisyonu verdiğine iddianamede değinilmişti. Satış işlemlerinin ardından sanıklar Kerem Öztürk ile Gökhan Karakan'ın Kapalıçarşı'ya gittiklerine, burada Ohannes Çatak'ı gördüklerine ve daireyi 1 milyon 650 bin TL'ye aldığını öğrendiğine, daire satış fiyatı ile ilgili olarak sanıklardan Kerem Öztürk'ün Suphi Malgaz'ı aradığına, Suphi Malgaz'ın fazladan aldığı 170 bin TL'yi önce inkar ettiğine, daha sonra Gökhan Karakan'ın 'bizim aradaki 170 bin liradan haberimiz yok, alıcı yanımızda ondan öğrendik bu parayı bize ödemen gerekiyor' dediğine iddianamede yer verilmişti.

Suphi'nin “Farkı vermeyeceğim” dediği, bunun üzerine sanık Karakan'ın “10 bin dolara adam öldürüyorlar, seni de öldürtürüm” dediği” iddianamede kaydedilmişti.

İddianamede Bakırköy'de 9 Aralık 2021'de bir restoranda gerçekleşen görüşmeye müşteki Suphi Malgaz'ın yanında maktul Şafak Mahmutyazıcıoğlu'nun da gittiğine, maktul Mahmutyazıcıoğlu'nun müştekiye arka çıkması ve destek olması neticesinde sanıklar Kadir Yasak ve Seccad Yeşil'in müştekiden almayı hedefledikleri parayı alamadıklarına, bu sebepten ötürü Mahmutyazıcıoğlu'na husumet gütmeye başladıklarına değinilmişti.

İddianamede “Müşteki Suphi Malgaz'ın maktul Şafak Mahmutyazıcıoğlu'dan yardım istemesi ve bu parayı maktule devretmesi üzerine sanıkların söz konusu parayı tehdit ve baskı yoluyla bu sefer maktulden tahsil etmeye çalıştıkları, parayı tahsil edemeyince söz konusu cinayet eylemini gerçekleştirdikleri değerlendirilmiştir” ifadeleri kullanılmıştı.

İddianamede, sanıklar Abdulkadir Kara ve Ali Yasak hakkında ‘tasarlayarak kasten öldürmeye iştirak', ‘silahla kasten yaralamaya iştirak', ‘silahla birden fazla kişi ile birlikte işyerinde geceleyin yağmaya teşebbüs' ve ‘ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya bulundurma' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 12 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep edilmişti.

İddianamede sanıklar Burak Otçuoğlu, Fatih Okan Kodak, Kadir Yasak, Seccad Yeşil, Serkan Dakman ve Uğurcan Bilge hakkında ise ‘tasarlayarak kasten öldürmeye iştirak', ‘silahla kasten yaralamaya iştirak' ve ‘silahla birden fazla kişi ile birlikte işyerinde geceleyin yağmaya teşebbüs etme' suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ile 10 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep edilmişti. 2 diğer sanık hakkında da ağırlaştırılmış müebbet hapis ile toplam 10 yıl 6'şar aya kadar hapis cezası talep edilirken, 9 sanık hakkında 'suçluyu kayırma' suçundan 5'er yıla kadar, 1 diğer sanık hakkında ise 'suçluyu kayırma' ve 'suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme' suçlarından 1 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN
Son Haberler
İklime isminin anlamı nedir, İklime ne demektir? Kuranda geçiyor mu?
İklime isminin anlamı nedir, İklime ne demektir? Kuranda geçiyor mu?
What does it mean to see a toilet in your dream? What is the meaning?
What does it mean to see a toilet in your dream? What is the meaning?
Mahfil ne demek, TDK'ya göre Mahfil kelime anlamı nedir, nasıl kullanılır?
Mahfil ne demek, TDK'ya göre Mahfil kelime anlamı nedir, nasıl kullanılır?
İkilem isminin anlamı nedir, İkilem ne demektir? Kuranda geçiyor mu?
İkilem isminin anlamı nedir, İkilem ne demektir? Kuranda geçiyor mu?
Çok Okunanlar
İkilem isminin anlamı nedir, İkilem ne demektir? Kuranda geçiyor mu?
İkilem isminin anlamı nedir, İkilem ne demektir? Kuranda geçiyor mu?
Mahfil ne demek, TDK'ya göre Mahfil kelime anlamı nedir, nasıl kullanılır?
Mahfil ne demek, TDK'ya göre Mahfil kelime anlamı nedir, nasıl kullanılır?
What does it mean to see a toilet in your dream? What is the meaning?
What does it mean to see a toilet in your dream? What is the meaning?
Running away from a gunman in a dream. What does it mean to run away from a gunman in your dream? What does it mean?
Running away from a gunman in a dream. What does it mean to run away from a gunman in your dream? What does it mean?
Yorumlananlar
FETÖ'nün manevi oğlu Enes Kanter Yunan medyasına konuştu! Hedefinde yine Cumhurbaşkanı Erdoğan vardı!
FETÖ'nün manevi oğlu Enes Kanter Yunan medyasına konuştu! Hedefinde yine Cumhurbaşkanı Erdoğan vardı!
Bugün kimin maçı var 26 Eylül 2022 Pazartesi ?  Süper Lig'de hangi maçlar var, saat kaçta, hangi kanalda? İşte günün maç programı
Bugün kimin maçı var 26 Eylül 2022 Pazartesi ? Süper Lig'de hangi maçlar var, saat kaçta, hangi kanalda? İşte günün maç programı
MİT'ten PKK'ya nokta atışı! Sözde Ayn İsa Cephe Sorumlusu Mehmet Akyol etkisiz hale getirildi!
MİT'ten PKK'ya nokta atışı! Sözde Ayn İsa Cephe Sorumlusu Mehmet Akyol etkisiz hale getirildi!
AK Partili Mahir Ünal'dan anket çıkışı: AK Parti'nin oyları artıyor, CHP ise o seviyede takılıp kaldı!
AK Partili Mahir Ünal'dan anket çıkışı: AK Parti'nin oyları artıyor, CHP ise o seviyede takılıp kaldı!