1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Edirne gezileri başladı

Edirne gezileri başladı

Edirne Belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yaklaşık 2 yıldır düzenlenen Edirne Gezileri başladı.

Edirne gezileri başladı

Edirne Belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından yaklaşık 2 yıldır düzenlenen Edirne Gezileri başladı. Edirne gezisine katılan Abdurrahman Mahallesi kadınları Edirne'nin tarihi ve turistik yerlerini gezdi, gönüllerince eğlendi, istek ve taleplerini Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu'na iletti.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın talimatı doğrultusunda geleneksel hale getirilen Edirne gezisine katılan Abdurrahman Mahallesi kadınları Edirne'nin tarihi ve turistik yerlerini gezdi. Geziye katılan mahalle sakinleri Beyazıt Külliyesi, Sarayiçi Balkan Şehitliği, Adalet Kasrı'nı ziyaret etti. Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı sahayı da gezen kadınlara güreşler hakkında bilgi verildi. Asker Hastanesi Şehitliği'nin ardından kadınlar Protokol Evi'nde öğle yemeği yedi, Edirne Belediye Bandosu orkestrasının çaldığı şarkılar eşliğinde doyasıya eğlendi. Yunanistan'a çıkış kapısı olan Pazarkule Gümrük Kapısı'na da giden kadınlar, Edirne Belediyesi Zübeyde Hanım Kadın Lokali'nde mola verdi. Burada kurslar hakkında bilgi edinen mahalle sakinleri Engelsiz Yaşam Merkezi'ne giderek, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Kadınların son durağı ise tarihi belediye binası oldu. Abdurrahman Mahallesi kadınlarını burada Edirne Belediye Başkanı Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu karşıladı.

Mahalle gezilerini yaklaşık 2 yıldır sürdürdüklerini ifade eden Gegeoğlu, kadınların ilk olarak yaşadığı kenti tanımasını istediklerini söyledi. Hedeflerinin kadınları bir nebze bile olsa ev işlerinden uzaklaştırarak, onlara güzel bir gün yaşatmak olduğunu dile getiren Gegeoğlu, kadınların istek ve taleplerini dinledi.

Edirne'de yaşamalarına rağmen birçok yere daha önce hiç gitmediklerini ifade eden mahalle sakinleri, "Edirne'de Asker Hastanesi Şehitliği olduğunu bilmiyorduk. Şehitlikten çok etkilendik. Türkiye'deki ikinci büyük şehitlik olduğunu öğrendik. Bizim için güzel bir gündü. Hem bilgilendik hem eğlendik. Emeği geçen herkese teşekkürler" dedi.

Atatürk Odası'nı da büyük bir özenle inceleyen kadınlara Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu daha sonra Edirne Belediyesi logolu çanta hediye etti.

Edirne gezileri başladı

Edirne gezileri başladı

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT