1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Edirne Kent Belleği Müzesi’ne Edirnelilerden destek

Edirne Kent Belleği Müzesi’ne Edirnelilerden destek

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın en önemli projelerinden biri olan "Edirne Kent Belleği Müzesi'ne, Başkan Gürkan'ın çağrısı üzerine Edirnelilerden...

Edirne Kent Belleği Müzesi’ne Edirnelilerden destek

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın en önemli projelerinden biri olan "Edirne Kent Belleği Müzesi'ne, Başkan Gürkan'ın çağrısı üzerine Edirnelilerden destek geldi. Birçok isim aile yadigarları eşyalarını Edirne Kent Belleği Müzesi'ne hibe etmeye başladı. Hibe edilenlerin arasında 1933 yılına ait piyango bileti, fotoğraf makineleri, tarım aletleri, mutfak eşyaları ve bir tarihi belge niteliğini taşıyan belgeler, fotoğraflar yer aldı.

Edirne Belediyesinin kenti taçlandıracak, geçmişten geleceğe ışık tutacak olan tarihi projesi sona yaklaştı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın "aile yadigarları eşyaları müzeye hibe edebilirsiniz" çağrısına Edirneliler sessiz kalmadı. Eski Edirne Belediye Başkanı Eczacı İbrahim Ay, Edirne'nin en büyük kazanımlarından biri olan Tayyip Yılmaz, Aynur Özdoğan, Cengiz Bulut, Faruk Etker, Salih Karavit, Ali Ürgen ve Tufan Baş; kentin tarihine ışık tutacak çok değerleri eşyaları, fotoğrafları ve belgeleri Edirne Kent Belleği Müzesi'ne hibe etti.

Gürkan, Edirne'nin en büyük ihtiyaçlarından biri olan ve kente kültürel anlamda önemli bir değer katacak olan Edirne Kent Belleği Müzesi'ne duyarsız kalmayarak, ailelerinden kalan hatıraları, tarihi belgeleri; Edirneliler için, kültürel birliktelik için hibe eden İbrahim Ay, Tayyip Yılmaz, Aynur Özdoğan, Cengiz Bulut, Faruk Etker, Salih Karavit, Ali Ürgen, Tufan Baş'a teşekkür etti.

Edirne kendi değerleriyle yeniden buluşacak

Edirne Kent Belleği Müzesi'nin, Edirne'nin duyarlı vatandaşları ile büyüyeceğini ifade eden Gürkan, "Müzemizde bilgilendirme panoları, belge, obje ve dijital sunumlar ile yani kendi tarihi değerleriyle yer alacak. Projemiz tamamlandığında, şehrimiz kültürel kimliğine yaraşır bir müze kazanacak" dedi.

Edirne Halkına bir kez daha seslenen Gürkan, "Edirne'ye kentin geçmişteki izlerini bugünlere taşıyan bir müze kazandırıyoruz. Kısa bir süre sonra Edirne Kent Belleği Müzesi'ni hizmete alacağız. Müzede Edirne'de ilk çağlardan başlayarak, Traklar, Odrisler, Doğum Roma İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu'nun tümünü kronolojik sırayla yer vereceğiz. Edirne'nin öne çıkan unsurlarını; gastronomi, matbaa, Fatih Sultan Mehmet ve Cumhuriyet Dönemi'nde yapılanları bilgi, belge, fotoğraf, video ve maketlerle müzemizi donatıyoruz. Ancak burada halkımızın da desteğini istiyoruz. Kent Belleği Müzesi" koleksiyonuna kazandırmak amacıyla gönüllü olarak aile yadigarı eşyaları, belge ve fotoğraf gibi materyalleri hibe etmek isteyen vatandaşlarımızdan destek bekliyoruz. Katkı yapmak isteyenlerin Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'ne hibe etmek istedikleri materyalleri tutanakla teslim edebilir" şeklinde konuştu.

Gürkan, ayrıca müze ile ilgili bir web sitesinin hazırlandığını bu sitede, müze koleksiyonu ve Edirne ile ilgili tüm bilgi, belge ve dokümanların dijital olarak yer alacağını ifade etti.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.