1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ege'de Yeni Gerilim : Sahil Güvenlik Ekipleri Yunan Bayrağını Kaldırdı

Ege'de Yeni Gerilim : Sahil Güvenlik Ekipleri Yunan Bayrağını Kaldırdı

Yunanistan ve Türkiye arasındaki gerilim devam ediyor. Başbakan Binali Yıldırım konuya ilişkin olarak Yunnaistan'ın bir takım faaliyetlerde olduğunu ve Didim açıklarında Yunan Bayrağı dikme girişiminde bulunulduklarını ancak Sahil Güvenlik ekiplerininin duruma engel olduklarını açıkladı.

Ege'de Yeni Gerilim : Sahil Güvenlik Ekipleri Yunan Bayrağını Kaldırdı

Başbakan Binalı Yıldırım, "Ege Denizi'nde zaman zaman gerginliği artırmaya yönelik kışkırtmaya yönelik komşumuz Yunanistan'ın bir takım faaliyetlerinin olduğu malumunuz. Bunlara yönelik Kardak kayalıklarına benzer girişimlerin olduğunu görüyoruz. Yine Didim açıklarında, yerleşim yeri olmayan kayalık buraya bir yunan bayrağı dikme girişimi oldu. Bunun üzerine de Sahil Güvenlik Ekiplerimiz gerekli müdahaleyi yaptılar. Ve oradan o bayrağı kaldırdılar" dedi.

Ege'de Yeni Gerilim : Sahil Güvenlik Ekipleri Yunan Bayrağını Kaldırdı

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklaması şöyle: "Ege Denizi'nde zaman zaman gerginliği artırmaya yönelik kışkırtmaya yönelik komşumuz Yunanistan'ın bir takım faaliyetlerinin olduğu malumunuz. Son zamanlarda bu ihlallerde artışlar göze çarpıyor. Özellikle aidiyeti, sahipliği belli olmayan kaya parçaları var. Bunlara yönelik Kardak kayalıklarına benzer girişimlerin olduğunu görüyoruz. Yine Didim açıklarında, yerleşim yeri olmayan kayalık buraya bir yunan bayrağı dikme girişimi oldu. Bunun üzerine de Sahil Güvenlik Ekiplerimiz gerekli müdahaleyi yaptılar. VE oradan o bayrağı kaldırdılar. Bizim tavsiyemiz Yunanistan'a iyi komşuluk ilişkileri içerisinde, gerginliği artıracak provokasyonlardan, kışkırtmalardan uzak durması. Komşuluk hukukuna uygun olarak hareket etmesidir."

YUNANİSTAN'DAN İLK AÇIKLAMA:

Yunan Savunma Bakanlığı, Ege'deki bayrak kriziyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Fotoğrafların ne zaman, nerede çekildiği belli değil, araştırıyoruz." denildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.